29 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

CEO Apple, Tim Cook, stoi w obliczu buntu akcjonariuszy w związku z pakietem wynagrodzeń o wartości 99 milionów dolarów | Jabłko

Potężna grupa doradcza dla inwestorów wezwała akcjonariuszy do głosowania przeciwko pakietowi wynagrodzeń o wartości 99 milionów dolarów (73 miliony funtów) przyznanemu dyrektorowi generalnemu Apple. Tim gotuje ostatni rok.

W liście do akcjonariuszy firma doradcza Institutional Shareholder Services (ISS) napisała, że ​​istnieją „poważne obawy dotyczące projektu i skali nagrody kapitałowej” przyznanej Cookowi w 2021 r., Dodając, że połowa nagrody „nie spełnia kryteriów wyników”.

ISS wydało zalecenie w dniu zgromadzenia akcjonariuszy spółki w przyszłym miesiącu.

61-letni Cook ma osobistą fortunę w wysokości 2,3 miliarda dolarów, według ForbesBył zdeklarowanym krytykiem nierówności społecznych i ekonomicznych. Poprzysiągł oddać swój majątek przed śmiercią.

W zeszłym roku Cook zarobił 3 miliony dolarów i otrzymał 82,3 miliony dolarów w nagrodach giełdowych, 12 milionów dolarów za osiągnięcie celów i kolejne 1,4 miliona dolarów na podróże lotnicze, składki na ubezpieczenie emerytalne, składki ubezpieczeniowe i inne składki.

Jego całkowita premia wyniosła 98,7 mln USD w 2021 r., w porównaniu do 14,8 mln USD w poprzednim roku. Wynagrodzenie Cooka było 1447 razy wyższe od jego średniej pensji Jabłko pracownika, zgodnie z wnioskiem ujawnionym w styczniu.

Apple jest jednym z największych zwycięzców pandemii. Jego cena akcji poszybowała w górę, gdy koronawirus zmusił pracowników do korzystania z Internetu.

W styczniu na krótko stała się pierwszą firmą warte 3 biliony dolarówstał się pierwszym Firma o wartości 1 biliona dolarów w 2018 roku.

Apple do tej pory uniknął krachu cen akcji, którego doświadczyli inni giganci technologiczni, w tym Meta oraz właściciel Facebooka i Netflix. W styczniu firma ogłosiła rekordowy przychód w wysokości 123,9 miliarda dolarów, o 11 procent więcej niż rok temu i więcej niż oczekiwali analitycy.

Ale akcjonariusze są coraz bardziej urażeni umowami płacowymi prezesa. ostatni rok Rekordowa liczba spółek z indeksu S&P 500 Nie udało im się przyciągnąć 50% udziałowców kampanii, aby wesprzeć umowy płacowe prezesa.

READ  Dave Clark, dyrektor ds. konsumentów w Amazon, rezygnuje

Głos przeciwko pakietowi wynagrodzeń Cooka będzie miał charakter wyłącznie doradczy i zarząd Apple’a nie będzie musiał w jego przypadku działać.