25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

EBI sfinansuje modernizację sieci dystrybucyjnych w Polsce i Czechach

EBI sfinansuje modernizację sieci dystrybucyjnych w Polsce i Czechach

Polski państwowy zakład energetyczny zamierza do końca dekady dodać 3 GW mocy fotowoltaicznej. Zdjęcie: Renisola Power.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał odrębne umowy z polskim przedsiębiorstwem państwowym PGE Polska Grupa Energetyczna (PGE) i czeskim przedsiębiorstwem energetycznym ČEZ, aby pomóc w modernizacji sieci dystrybucyjnych obu krajów.

Dzięki umowie finansowej o wartości 2 mld zł (449 mln USD) EBI wesprze rozwój i modernizację polskiej infrastruktury sieci dystrybucyjnej oraz jej integrację z odnawialnymi źródłami energii.

Fundusz zostanie wykorzystany na inwestycje w linie, transformatory, komunikację cyfrową, oszczędzanie energii i nowoczesne opomiarowanie w latach 2022-2025. Ponadto polski państwowy zakład energetyczny spodziewa się dodać 3 GW mocy fotowoltaicznej do 2030 r.

Wiceprezes EBI Tereza Cerwiska powiedziała: „Nowoczesne sieci przesyłowe będą integrować odnawialne źródła energii, co wzmocni dywersyfikację sektora energetycznego w Polsce”.

Ponadto EBI pożyczył 790 mln EUR (832 mln USD) czeskiemu przedsiębiorstwu energetycznemu ČEZ w celu sfinansowania rozbudowy jego sieci dystrybucyjnej, w tym instalacji technologii automatyzacji i zdalnie sterowanych systemów dystrybucji energii w Czechach. Integracja do 2,2 GW nowej mocy odnawialnej.

Czeskie przedsiębiorstwo energetyczne dokona również modernizacji w celu zwiększenia niezawodności dostaw energii elektrycznej w dziewięciu regionach Republiki Czeskiej.

Martin Novak, dyrektor finansowy ČEZ, powiedział: „Liczba odnawialnych źródeł energii, które zbudowaliśmy dla naszych klientów, w 2022 r. potroiła się rok do roku, a liczba wniosków o budowę nowych połączeń odnawialnych w przyszłości osiągnęła 80 000 spotykać się z kimś. ČEZ zobowiązuje się do znacznej poprawy sieci dystrybucyjnej, a nasze partnerstwo z EBI jest jednym z fundamentów tej inicjatywy.

Obie pożyczki podlegają Komisji Europejskiej Projekt REPowerEU Zmniejsz zależność Europy od paliw kopalnych przed 2030 r., przyspiesz transformację energetyczną bloku UE i przestaw sektor energetyczny na energię odnawialną.

W ramach wsparcia projektu REPowerEU, EBI w zeszłym miesiącu Ubezpieczenia kredytowe i finansowe 30 miliardów euro na przyspieszenie transformacji energetycznej i bezpieczeństwa Europy w ciągu najbliższych pięciu lat.

READ  Przeprojektowanie Zielonego Trójkąta Weimarskiego – Uractive