1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Działalność chińskich fabryk spadła w grudniu, trzeci z rzędu miesiąc spadku

Działalność chińskich fabryk spadła w grudniu, trzeci z rzędu miesiąc spadku

Ankieta przeprowadzona wśród menadżerów fabryk w Chinach wykazała, że ​​produkcja spadła w grudniu, co jest najnowszym sygnałem, że druga co do wielkości gospodarka świata pozostaje powolna.

W niedzielę Krajowe Biuro Statystyczne podało, że oficjalny Indeks Menedżerów Zakupów spadł do 49, co zdaniem urzędników świadczy o słabym popycie. Był to trzeci miesiąc z rzędu spadków. Indeks menedżerów zakupów (PMI) przedstawia skalę 100, gdzie 50 reprezentuje linię podziału między ekspansją a spadkiem.

Indeks spadał w ciągu ośmiu z ostatnich dziewięciu miesięcy, a wzrósł dopiero we wrześniu. W listopadzie indeks osiągnął poziom 49,4, wobec 49,5 miesiąc wcześniej.

Pomimo nieoczekiwanie przedłużającej się słabości po pandemii, chińska gospodarka rosła w tempie 5,2% w pierwszych trzech kwartałach roku, a w listopadzie wykazywała oznaki poprawy, wraz ze wzrostem produkcji fabrycznej i sprzedaży detalicznej.

W ostatnich miesiącach rząd zwiększył wydatki na budowę portów i innej infrastruktury, obniżył stopy procentowe i złagodził ograniczenia w zakupach domów, próbując pobudzić popyt krajowy, który według ekonomistów jest niezbędny do podtrzymania wzrostu.

W swoim noworocznym przemówieniu przywódca Xi Jinping powiedział, że Chiny dokonały „płynnego przejścia” od reakcji kraju na pandemię, co czasami obejmowało zamknięcie fabryk i części całych miast.

W oświadczeniach przekazanych przez agencję prasową Xinhua Xi stwierdził, że chińska gospodarka stała się „bardziej elastyczna i dynamiczna niż wcześniej”.

Globalny popyt na towary przemysłowe ucierpiał, ponieważ banki centralne na całym świecie podniosły stopy procentowe, aby stawić czoła utrzymującej się od dziesięcioleci stopie inflacji. W ostatnich miesiącach presja cenowa osłabła, ale popyt nie powrócił jeszcze do poziomu sprzed pandemii. Ma to konsekwencje w całym regionie, ponieważ łańcuchy dostaw powiązane z Chinami są rozproszone w wielu krajach azjatyckich.

READ  Toyota ma więcej złych wiadomości dla właścicieli samochodów

Poleganie na eksporcie w celu napędzania wzrostu w Chinach oznacza większą konkurencję, ponieważ rząd inwestuje w budownictwo przemysłowe, stwierdził w komentarzu Stephen Innes z SPI Asset Management. Podkreślił, że „największą przeszkodą dla sektora produkcyjnego nie jest dostęp do kapitału, ale raczej słaby popyt, dlatego zwiększanie inwestycji w sektorze produkcyjnym często oznacza zwiększanie wolnych mocy produkcyjnych”.

Jak podał urząd statystyczny, wskaźnik PMI poza przemysłem w Chinach wzrósł w grudniu do 50,4. Subindeks PMI dla sektora usług wyniósł jednak 49,3 i nie zmienił się w stosunku do listopadowego odczytu.

Pomimo załamania na rynku mieszkaniowym spowodowanego ograniczeniem nadmiernego zadłużenia deweloperów, branża budowlana kwitnie: subindeks dla tego sektora wzrósł w grudniu do 56,9, co stanowi terytorium ekspansywne, z 55 w listopadzie, jak wynika z raportu powiedział. Powiedział.