23 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Działacze blokują sąd przed głównym werdyktem w Polsce

WARSZAWA, Polska (AP) – Grupa działaczy prodemokratycznych w Polsce weszła w poniedziałek na teren Trybunału Konstytucyjnego w ramach operacji cywilnej. Unia Europejska.

Niektórzy wyróżniali się dużym banerem z napisem „Strajk obywatelski byłego Trybunału Konstytucyjnego”. Gdy bomby dymne wysłały w powietrze czarne kwiaty, mała grupa zablokowała go przy głównym wejściu do gmachu sądu. Mieli nadzieję, że wymyślą deski i gwoździe i zamkną drzwi, ale nie mogli tego zrobić.

„To nie jest sąd!” Policja odciągnęła ich, gdy inni skandowali.

Sędziowie trybunału konstytucyjnego spotkają się we wtorek, aby zdecydować, kto ma przewagę — polska konstytucja czy prawo unijne, które liczy 27 członków.

Premier RP zwrócił się do sądu – dominacji wyznawców partii rządzącej – o zwrócenie się do UE o wydanie orzeczenia w obliczu poważnego konfliktu o formalne zmiany w systemie sądownictwa w Polsce, które zdaniem UE naruszają przepisy europejskie. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego miało pierwotnie nastąpić w kwietniu, ale zostało przełożone.

Działacze powiedzieli, że sąd nie uznał tego za słuszne, ponieważ partia rządząca powołała do sądu trzech sędziów wkrótce po zdobyciu władzy w 2015 r. w nielegalnym manewrze na gruncie polskiego prawa. Teraz obawiają się, że jeśli sąd uzna, że ​​prawo polskie ma pierwszeństwo przed prawem unijnym, to dla Polski odstąpi to od zasad zachodnich.

Kraj był wzorem demokratycznych przemian przez ćwierć wieku po upadku komunizmu w 1989 roku. Organizacje praw człowieka twierdzą, że zacieśnienie kontroli nad sądownictwem i mediami spowodowało demokratyczny sprzeciw pod rządami obecnego rządu. Wycelowanie w prawa reprodukcyjne kobiet i społeczności LGBT za pomocą ostrej retoryki.

Partia rządząca i jej zmiany w sądzie, którym sprzeciwiają się organy UE, mają na celu zwalczanie korupcji w sądownictwie i usprawnienie sądownictwa.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nazwał ostatnio krytykę Polski przez UE „wojną hybrydową”.

Protestujący wydali również w poniedziałek długie oświadczenie wyjaśniające ich działania.

„Krótkowzroczne i brutalne postrzeganie wąskich partyjnych interesów rządzących i antydemokratów, które cynicznie przedstawiano jako walkę o interesy społeczne, sprowadziło republikę w ciągu ostatnich sześciu lat do paradygmatu geopolitycznego i zwykłym instytucjonalnym standardem Rufii” – czytamy w oświadczeniu.