13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dwóch chińskich rybaków utonęło, ściganych przez tajwańską straż przybrzeżną

Dwóch chińskich rybaków utonęło, ściganych przez tajwańską straż przybrzeżną

Administracja/AP tajwańskiej straży przybrzeżnej

Tajwańska straż przybrzeżna dokonuje inspekcji statku, który wywrócił się podczas pościgu u wybrzeży wyspy Kinmen na Tajwanie 14 lutego 2024 r.CNN

Dwóch chińskich rybaków utonęło, ściganych przez tajwańską straż przybrzeżną i oskarżonych o wejście na zabronione wody U wybrzeży wyspy Kinmen na Tajwanie.

Według Straży Przybrzeżnej anonimowy chiński statek przekroczył granicę kontynentalną w odległości około jednej mili morskiej od wybrzeży Kinmen, które znajduje się bliżej Chin kontynentalnych niż Tajwanu.

Dodała, że ​​łódź wywróciła się podczas próby ucieczki, w wyniku czego czterech członków załogi na pokładzie wpadło do wody.

„Łódź Patrolu Przybrzeżnego uratowała dwóch członków załogi, a dwóch innych znalazła na morzu nieprzytomnych” – podała Straż Przybrzeżna w środowym oświadczeniu, dodając, że po przewiezieniu do szpitala potwierdzono śmierć dwóch nieprzytomnych członków załogi.

Straż przybrzeżna podała, że ​​obie uratowane załogi zostały przetransportowane do Kinmen.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Chińskie Biuro do Spraw Tajwanu zdecydowanie potępiło śmierć i wezwało władze Tajwanu do przeprowadzenia pełnego śledztwa.

Komunistyczna Partia Chin uważa Tajwan, samorządną demokrację, za część swojego terytorium, chociaż nigdy nim nie rządziła, a statki z Chin kontynentalnych często pływają po wodach w pobliżu Kinmen ze względu na jego bliskość geograficzną.

Chińskie Biuro ds. Tajwanu stwierdziło w swoim oświadczeniu w sprawie zabójstwa rybaków, że „tak okrutny incydent poważnie zranił uczucia rodaków po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej podczas Święta Wiosny”, znanego również jako święto Księżycowego Nowego Roku, obchodzone przez Chińczyków kontynent. Chiny i Tajwan.

Oskarżyła także rządzącą Tajwanem Demokratyczną Partię Postępu o bycie główną przyczyną incydentu, utrzymując, że korzystała ona z „różnych pretekstów, aby siłą przejmować łodzie rybackie na kontynencie i okrutnie i niebezpiecznie traktować rybaków z kontynentu”.

READ  Rosja aresztowała dwóch pracowników teatru za „usprawiedliwianie terroryzmu”

Władze Tajwanu wyraziły w czwartek ubolewanie z powodu zabójstwa dwóch chińskich rybaków, ale podkreśliły, że funkcjonariusze organów ścigania na morzu działali w ramach swoich mandatów i zgodnie z prawem.

„Wyrażamy nasz żal i składamy kondolencje [to the family members of the deceased fishermen]Minister Rady ds. Oceanów Kwan Pei Ling powiedział reporterom na konferencji prasowej, dodając, że administracja straży przybrzeżnej (CGA) natychmiast skontaktowała się z członkami rodzin rybaków, a z niektórymi z nich już nawiązała kontakt.

W czwartkowym oddzielnym oświadczeniu CGA stwierdziło, że wywrócony statek „nie miał nazwy, żadnych informacji rejestracyjnych ani świadectwa rejestracji portu”.

„Takie statki stanowią wspólny przedmiot zainteresowania i cele organów ścigania na morzu po obu stronach” – powiedział Cowan. „Nie mamy żadnych złych zamiarów”.

W czwartek administracja tajwańskiej straży przybrzeżnej poinformowała, że ​​incydent został przekazany prokuraturze w celu dalszego dochodzenia.

Rada do Spraw Kontynentalnych Tajwanu, która ustala politykę wyspy wobec kontynentu, stwierdziła w czwartkowym oświadczeniu, że wstępne dochodzenie nie wskazuje na żadne uchybienia ze strony funkcjonariuszy straży przybrzeżnej.

Potępiła także zachowanie załogi statku i powiązała je z – jak określiła – wzorcem problematycznych działań, w ramach których „bardzo niewielka liczba osób z Chin kontynentalnych przekroczyła granicę i dopuściła się różnych działań szkodliwych dla środowiska morskiego”.

„Pomimo naszych wezwań do wzmocnienia zarządzania, nie nastąpiła żadna poprawa” – stwierdzono w oświadczeniu. Dodała, że ​​„wiele chińskich łodzi rybackich” wpłynęło na wody „objęte ograniczeniami lub zakazem” podczas niedawnego święta nowiu Księżyca, aby złowić ryby „o wysokiej wartości”. „To poważnie narusza prawa naszych rybaków i źródła utrzymania mieszkańców wybrzeża” – stwierdzono w oświadczeniu.

„Głęboko żałujemy, że załoga z kontynentu odmówiła współpracy z naszymi organami ścigania i że miał miejsce tak niefortunny incydent” – dodała.