24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dwie galaktyki zderzają się 300 milionów lat świetlnych od Ziemi – Ars Technica

Dwie galaktyki zderzają się 300 milionów lat świetlnych od Ziemi – Ars Technica

Zbliżenie / Oto Arp 273.

Jamesa Perse’a

Witamy w Daily Telescope. Na tym świecie jest za mało ciemności i za mało światła, za mało pseudonauki i za mało nauki. Pozwól, że inne posty przedstawią Twój horoskop dzienny. W Ars Technica pójdziemy inną drogą, czerpiąc inspirację z bardzo realistycznych obrazów wszechświata pełnego gwiazd i cudów.

Dzień dobry. Mamy 14 listopada, a dzisiejsze zdjęcie jest absolutnie przepiękne. Zawiera obiekt astronomiczny znany jako Arp 273, nazwany tak, ponieważ był częścią atlasu dziwnych galaktyk sporządzonego przez amerykańskiego astronoma Haltona Arpa sześć dekad temu.

W tym przypadku Arp 273 to nie tylko jedna galaktyka, ale dwie galaktyki położone około 300 milionów lat świetlnych od Ziemi. Obie galaktyki spiralne oddziałują ze sobą, a astronomowie korzystają z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a Wierzy Charakterystyczne oznaki intensywnego powstawania gwiazd w jądrze mniejszej galaktyki są prawdopodobnie spowodowane zderzeniem z większą galaktyką.

Jednak nasze dzisiejsze zdjęcie nie zostało wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, ale przez Jamesa Pierce’a, astrofotografa-amatora i czytelnika Ars. (Jedną z radości uruchomienia tej małej funkcji jest uświadomienie sobie, jak wielu naszych czytelników to fantastycznie utalentowani fotografowie nieba.)

Pierce wykonał to zdjęcie za pomocą 8-calowego teleskopu Celestron EdgeHD z podwórka swojego domu w Utah.

Powiedział o tym zdjęciu: „Te galaktyki są głupie, bardzo odległe i nieco„ małe ”z naszego punktu widzenia, co czyni je bardzo trudnym celem do sfotografowania w pogoni za amatorskim szaleństwem, ale chciałem je sfotografować od jakiegoś czasu czas.” „Dostałem swoją szansę 8 października 2023 r. dzięki cudownej, jasnej nocy na pustyni z wyjątkowo stabilną atmosferą, bez wiatru i księżyca aż do późnej nocy i tym klejnotom przelatującym nad głową. Przyjmę to jako rzucanie wszechświata mnie o krok przed prawdopodobnie długą zimą.” I kolejną mroźną i wietrzną.

READ  Fizyka tego, jak pingwiny Gentoo potrafią tak szybko pływać pod wodą - Ars Technica

źródło: Jamesa Perse’a.

Chcesz wysłać zdjęcie do Daily Telescope? Skontaktuj się z nami i przywitaj.