24 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Donald Tusk objął władzę po utracie władzy przez Prawo i Sprawiedliwość

Donald Tusk objął władzę po utracie władzy przez Prawo i Sprawiedliwość

Wojdec Radwański/AFP/Getty Images

Partii kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego (w środku) w październikowych wyborach znacznie zabrakło do większości parlamentarnej.CNN

Polskiej populistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość nie udało się w głosowaniu nad wotum zaufania zakończyć ośmioletnich rządów, co ułatwi Donaldowi Tuskowi przejęcie władzy w kraju w tym tygodniu.

Partii, znanej pod akronimem PiS, w październikowych wyborach powszechnych niewiele zabrakło do większości parlamentarnej, ale przez dwa miesiące na próżno próbowała znaleźć koalicję, która utrzymałaby ją przy władzy.

Poniedziałkowe głosowanie wywołujące podziały zakończyło ten proces, kończąc erę rządów PiS, która zaniepokoiła organizacje międzynarodowe i ostro podzieliła polskie społeczeństwo.

Tusk, polityk centrowy, który w październiku miał jasną drogę do władzy, wreszcie ma szansę na sformalizowanie swojej koalicji. Oczekuje się, że za kilka godzin zostanie premierem, a pod koniec tygodnia podda swojej koalicji wotum zaufania, aby zapewnić sobie zwycięstwo.

PiS organizuje liberalną transformację Polski od objęcia urzędu w 2015 r., przejmując większą kontrolę nad krajowym sądownictwem, mediami publicznymi, instytucjami i instytucjami kulturalnymi oraz łamając prawa imigrantów, kobiet i osób LGBTQ+.

Jednak w głosowaniu zdominowanym przez koszty życia, wojnę na Ukrainie i miejsce Polski w Europie nie udało mu się zdobyć w październikowych wyborach bezprecedensowej trzeciej kadencji.

PiS zdobył więcej mandatów niż jakakolwiek inna partia, a kierowany przez PiS prezydent Andrzej Duda dał tej partii wszelkie możliwości utworzenia rządu, podkreślając, że żadne inne ugrupowania nie zgodziłyby się z nim rządzić.

Tusk, który od 2007 r. przez dwie kadencje był premierem Polski, a następnie na pięć lat przewodniczącym Rady UE, powróci teraz do następstw przejęcia polskiego rządu przez PiS.

Musi jednak walczyć z prezydentem i systemem sądowniczym preferowanym przez byłą partię rządzącą, a także uspokoić zróżnicowaną koalicję prawodawców od lewicy po centroprawicę.

READ  Sean Benn ucieka z Ukrainy i porzuca samochód na polskiej granicy

Ta historia została zaktualizowana.