5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Departament Stanu informuje Kongres, że zatwierdził sprzedaż F-16 firmie Türkiye

Departament Stanu informuje Kongres, że zatwierdził sprzedaż F-16 firmie Türkiye

Departament Stanu powiadomił Kongres w piątek zgoda Sprzedaż myśliwców F-16 i związanego z nimi sprzętu do Turcji za kwotę 23 miliardów dolarów została sfinalizowana po podpisaniu przez przywódcę kraju dokumentów umożliwiających długo oczekiwane wejście Szwecji do NATO, podali urzędnicy departamentu i Pentagonu.

Chociaż Kongres może podjąć decyzję o formalnym zablokowaniu sprzedaży, w piątkowy wieczór czterech czołowych prawodawców powiedziało Departamentowi Stanu, że nie sprzeciwi się po tym, jak ich doradcy zapoznali się z dokumentami podpisanymi przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, podali urzędnicy amerykańscy.

Urzędnicy Kongresu zażądali przedstawienia dokumentów przed wyrażeniem zgody na sprzedaż, dlatego Departament Stanu zwrócił się w piątek do Turcji o przesłanie dokumentów do Nowego Jorku. Departament poprosił kogoś, aby odebrał dokumenty w Nowym Jorku i dostarczył je do Waszyngtonu do piątkowego wieczoru w celu przedstawienia ich prawodawcom.

Późniejsze formalne powiadomienie Kongresu przez departament oznacza, że ​​sprzedaż prawie na pewno dojdzie do skutku, co spełni główny warunek Erdogana dotyczący wsparcia przystąpienia Szwecji do NATO i być może pomoże zakończyć epizod, który nadwyrężył stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Turcją.

Turcja, obok Węgier, była jednym z dwóch członków NATO, którzy odmówili zgody na przystąpienie Szwecji do sojuszu. Sekretarz stanu Antony Blinken od zeszłego roku podejmuje szeroko zakrojone działania dyplomatyczne, obejmujące m.in. spotkanie z Erdoganem w Stambule w tym miesiącu, aby spróbować zmienić zdanie tureckiego przywódcy.

Urzędnik amerykański powiedział, że Blinken omówił tę kwestię z Erdoganem podczas wizyty w Turcji w lutym 2023 r. i trzykrotnie powiedział, że Turcja nie otrzyma F-16, jeśli odmówi zatwierdzenia przystąpienia Szwecji.

Długi proces z Turcją opóźnił także sprzedaż F-35 Grecji, którą w rozmowach dyplomatycznych powiązano z F-16, ponieważ Turcja i Grecja są od dawna przeciwnikami, mimo że są członkami NATO. W piątek wieczorem Departament Stanu oficjalnie powiadomił Kongres, że będzie kontynuować sprzedaż.

READ  Xi rezygnuje z kolacji z Putinem i sojusznikami jako zapasowego źródła, aby przeciwdziałać wirusowi Corona

Zarówno Szwecja, jak i Finlandia zwróciły się o przyłączenie do NATO po zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., na co prawie wszyscy członkowie NATO szybko się zgodzili. Finlandia dołączyła do sojuszu w kwietniu, ale prośba Szwecji została odrzucona. Choć Węgry nie zgłosiły żadnych konkretnych zastrzeżeń, tureccy urzędnicy oskarżyli Szwecję o udzielanie schronienia Kurdom, których tureccy urzędnicy uznali za terrorystów.

We wtorek turecki parlament zagłosował za zezwoleniem Szwecji na przystąpienie do NATO, a Erdogan podpisał to rozwiązanie w czwartek.

W zamian Biały Dom zaoferował nowe wsparcie dla sprzedaży F-16 w piśmie wysłanym w środę do czołowych demokratycznych i republikańskich prawodawców z Komisji Spraw Zagranicznych Senatu i Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, które nadzorują transfery broni przez Stany Zjednoczone. Ministerstwo Spraw Zagranicznych do innych krajów.

Biały Dom wezwał czterech prawodawców do wyrażenia zgody pomimo ich długotrwałych zastrzeżeń co do niektórych polityk zagranicznych i działań wojskowych Turcji, w tym nasilających się nalotów w północno-wschodniej Syrii przeciwko bojownikom kurdyjskim, którzy są partnerami armii amerykańskiej w kampanii przeciwko ISIS . .

W piątkowy wieczór republikanin Gregory Meeks z Nowego Jorku, czołowy Demokrata w komisji Izby Reprezentantów, powiedział, że podpisanie przez Erdogana protokołów akcesyjnych Szwecji to „mile widziana, jeśli spóźniona, wiadomość dla sojuszu i szerszych stosunków dwustronnych”.

Ponad rok temu Departament Stanu nieformalnie powiadomił dwie komisje Kongresu o sprzedaży F-16, rozpoczynając proces przeglądu przez prawodawców.

Oprócz zwrócenia się do ministerstwa o rozwianie obaw związanych z atakami Turcji na Kurdów, prawodawcy chcieli także zapewnień Turcji, że podejmie wysiłki w celu uspokojenia wszelkich napięć z grecką armią na Morzu Egejskim.

Senator Benjamin L. Cardin, demokrata ze stanu Maryland i przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, w oświadczeniu wydanym w piątkowy wieczór zatwierdził Turcję, wyraził jednak zaniepokojenie niektórymi politykami kraju.

READ  Ukraina szacuje, że liczba ofiar śmiertelnych w Rosji gwałtownie wzrosła w wyniku wybuchów na Krymie

„Chociaż Turcja odgrywa kluczową rolę w regionie jako sojusznik NATO, istnieje pilna potrzeba poprawy jej sytuacji w zakresie praw człowieka, w tym niesprawiedliwego uwięzienia dziennikarzy i przywódców społeczeństwa obywatelskiego, a także poprawy współpracy w pociąganiu Rosji do odpowiedzialności za jej inwazję na Ukrainę .” „I obniżyć temperaturę swojej retoryki na temat Bliskiego Wschodu” – dodał Cardin.

Skrytykował także „bezkompromisowość” Węgier w sprawie Szwecji. Premier Węgier Viktor Orban obiecał w środę uzyskanie zgody parlamentu na akcesję Szwecji, ale nie ustalił harmonogramu głosowania. Cardin stwierdził, że Orban „okazał się najmniej wiarygodnym członkiem NATO”.

Jak dotąd, w przeciwieństwie do Erdogana, Orban nie domagał się konkretnego odszkodowania, powiedział amerykański urzędnik. Administracja Bidena wypatruje jednak sygnałów wskazujących, że być może będzie musiała zaangażować się w intensywną dyplomację także z Orbanem.