8 grudnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Departament Obrony USA> Wiadomości Departamentu Obrony> Austin wita polskiego zastępcę wysłannika Pentagonu ds. wiadomości Departamentu Obrony USA

Hymn Narodowy Marynarki Wojennej Polski – Mazurki – Sekretarz Obrony Lloyd J. Orkiestra morska grała, gdy Austin III wezwał dziś do Pentagonu polskiego ministra obrony Mariusza Błaszczyka.

Stosunki amerykańsko-polskie zacieśniły się jeszcze bardziej od czasu połączenia narodu NATO W 1999 roku powiedział Austin. Stany Zjednoczone wysłały do ​​Polski wojska i aktywa, aby zapobiec odrodzeniu się Rosji. Stany Zjednoczone są budulcem NATO w Polsce, do którego dołączają sojusznicy NATO Rumunia, Chorwacja i Wielka Brytania.

Ponadto Stany Zjednoczone rozwijają w Polsce obiekt Aegis-shore w ramach zdolności NATO do obrony przeciwrakietowej.

Przyjaźń polsko-amerykańska sięga czasów wojny rewolucyjnej. Tadeusz Kościuszko wstąpił do Nowej Armii USA i służył jako inżynier Jerzego Waszyngtona. Opuścił służbę jako generał brygady.

Ta przyjaźń trwa do dziś. Austin zauważył, że walczył u boku polskich żołnierzy w Afganistanie i Iraku i pochwalił ich odwagę i profesjonalizm w czasie wojny.

W 2014 roku, gdy sytuacja bezpieczeństwa w Europie stała się bardziej niepewna, Stany Zjednoczone zaczęły rozmieszczać rotacyjne siły wojenne we wschodniej części NATO, „z których większość działa w Polsce i działa do dziś” – powiedział. „W zeszłym roku nasze kraje podpisały Umowę o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, która zapewnia jeszcze większe wsparcie personelowi amerykańskiemu pracującemu w Polsce. To doskonały przykład Waszego zaangażowania we wspólną odpowiedzialność”.

Austin chce poczynić postępy, które już zostały poczynione. „Nasze dwa kraje są bardziej niż kiedykolwiek zaangażowane we wspólne bezpieczeństwo NATO i stabilność regionalną, zwłaszcza we wschodniej części NATO” – powiedział. „Będziemy nadal współpracować, aby poprawić zdolności NATO w zakresie bezpieczeństwa i obrony oraz zapewnić, aby więzi transatlantyckie pozostały silne”.

Błaszczak powiedział, że amerykańska obecność wojskowa w Polsce „nadal jest centralnym filarem naszej obecnej i przyszłej współpracy dwustronnej oraz naszą wspólną odpowiedzią na wyzwania bezpieczeństwa dla NATO”.

Sekretarz Obrony z zadowoleniem przyjął wdrożenie V Korpusu Armii USA i powołanie polskiego generała na zastępcę dowódcy. Polska kontynuuje wysiłki na rzecz poprawy swoich zdolności bezpieczeństwa poprzez pozyskiwanie najnowocześniejszego sprzętu wojskowego produkowanego przez Stany Zjednoczone. Należą do nich F-35, czołgi Abrams, systemy rakietowe HIMARS i baterie Patriot.

„Wciąż silna polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa odegrała kluczową rolę w tworzeniu wielu wspólnych wyzwań bezpieczeństwa” – powiedział Błaszczyk. „W szczególności trwałe i silne zaangażowanie Ameryki w Europie” [the] Wschodnia część NATO jest podstawą integracji, skutecznej prewencji i stabilności sojuszu w całym regionie euroatlantyckim.”