Dzień dobry. Jest 28 marca, a dzisiejsze zdjęcie pochodzi z należącego do NASA Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra, a także z wielu innych obserwatoriów.
Jest to złożony obraz pozostałości po supernowej SNR 1181. Nazwa obiektu daje nam wskazówkę, kiedy obiekt ten stał się supernową: rok 1181. Przez około pół roku „nowa” gwiazda pojawiała się w konstelacji Kasjopei. Minęło dużo czasu, zanim astronomom korzystającym z nowoczesnych teleskopów udało się znaleźć pozostałości tej supernowej, ale w końcu udało im się to w ostatniej dekadzie.
To zdjęcie łączy fale rentgenowskie, optyczne i podczerwone, aby ożywić szczątki. W ten sposób astronomowie byli w stanie poskładać w całość przyczyny wybuchu supernowej. Najwyraźniej była to niesamowita ilość szpiegostwa astronomicznego:
Badania składu różnych części pozostałości doprowadziły naukowców do przypuszczenia, że powstała ona w wyniku eksplozji termojądrowej, a dokładniej, specjalnego rodzaju supernowej zwanej zjawiskiem podświetlnym typu Iax. Podczas tego zdarzenia doszło do połączenia dwóch białych karłów i normalnie nie należy spodziewać się żadnych pozostałości po tego typu eksplozji. Jednak niekompletne eksplozje mogą pozostawić w tym układzie gwiazdę typu „zombie”, taką jak masywny biały karzeł. Ta niezwykle gorąca gwiazda, jedna z najgorętszych gwiazd w Drodze Mlecznej (około 200 000 stopni Celsjusza), charakteryzuje się szybkimi wiatrami gwiazdowymi o prędkości dochodzącej do 16 000 kilometrów na godzinę. Połączenie gwiazdy i mgławicy stwarza wyjątkową okazję do badania tak rzadkich eksplozji.
Nawiasem mówiąc, Obserwatorium Chandra pomimo kontynuowania działalności stoi w obliczu poważnych cięć budżetowych. Jest próba oszczędzania Wielkie Obserwatorium.
źródło: Obserwatorium rentgenowskie Chandra
Chcesz wysłać zdjęcie do Daily Telescope? Skontaktuj się z nami i przywitaj.
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych