30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czy Polska kocha Żydów? Restrukturyzacja nie jest prawem – to odwołuje się do opinii

W ostatnich latach wychowywał mnie związek z polską nastolatką z rodzinnego miasta mojej babci, z którego na szczęście uciekła. W przeciwnym razie nie byłoby mnie tutaj, aby to napisać.

„B” jest jasny, energiczny i pomimo tego, że jest małą społecznością żydowską w Kansas, jest zdeterminowany, aby udokumentować nawet najdrobniejszy szczegół, który kiedyś kwitł. Dorastając wiedział, że tam mieszkają Żydzi, ale niewiele wiedział. Po wizycie w Amerykańskim Muzeum Holokaustu zainspirował go do uczenia się i dokumentowania wszystkiego, co mógł. Jego wiek jest niezwykły, ponieważ tak łatwo jest wiedzieć, że kiedyś istniała społeczność żydowska, aby nie martwić się ani nic nie robić, ani ukrywać żenującego faktu, że Polacy w konopiach odegrali aktywną rolę w morderstwach wielu. Żydzi z miasta w czasie i po wojnie.

„B” mówi o „pojednaniu”, co jest dobrym pomysłem, ale nie rozumiem. Dla mnie i dla potomków wielu Żydów, którym udało się uciec przed Holokaustem, nasza historia jest nostalgiczna, ale dziś jest daleka od wstecznego lusterka naszego życia. Praktycznie niejasne, po jego przybyciu, pomogło mi zdać sobie sprawę, że P został odkupiony i istniał w jakiejś harmonii.

Doceniam jego wysiłek w utrzymaniu cmentarza żydowskiego, na którym pochowano wielu moich krewnych, którzy mieli szczęście umrzeć przed Holokaustem. Doceniam lub zależy mi na tym, że stał się celem dla tych, którzy nie chcą pamiętać ani uznać istnienia Żydów w Kansas.

W tym tygodniu polski parlament rzucił zimną miarę prawdy na wszelkie poczucie pojednania, które mogłoby mieć miejsce na szeroką skalę. Wykonanie prawa Wszystko poza odzyskaniem skonfiskowanego, skonfiskowanego lub znacjonalizowanego mienia zawsze zmniejszało szanse na odzyskanie mienia przez żydowskich potomków, którzy kiedyś mieszkali i posiadali w Polsce. Kiedyś podzieliłem się zdjęciem z moją ciocią Rachel i jej dzieckiem ur. Zauważyła, że ​​dom przed nią stoi od ponad ośmiu dekad.
Praciotka autora Rachel. (dzięki dzięki)

Nie wiem, czy to był jej film, czy film z sąsiedztwa, w którym mieszka. Ale wiem, jak zginęła i mam nadzieję, że nigdy nie sprzedała swojego domu sąsiadowi z sąsiedztwa, zanim została deportowana i zastrzelona wraz z rodziną mojej babci. Oznacza to, że jej sąsiadka przyszła i zabrała dom wraz z jego zawartością, albo, jak kiedyś skomentował B., być może byli tam przesiedleni ludzie „ze Wschodu”. Chociaż rejestry miasta Kansuka pokazują daty urodzenia, małżeństwa i śmierci moich krewnych, nie jest pewne, czy w latach 40. miały miejsce jakiekolwiek legalne transakcje dotyczące nieruchomości w domach moich kuzynów.

Szanuj strach, że Żydzi wrócą do Kanzuki i Polski w ogóle Aby odzyskać swoją własnośćNowe polskie prawo pozwala teraz mieszkańcom spać spokojnie w domach, w których mieszkali od dziesięcioleci. Chociaż wiele krajów europejskich, niegdyś prosperujących dla ludności żydowskiej, umożliwiło w przeszłości odzyskanie mienia żydowskiego, Polska może być na czele zapobiegania temu.

P. pomógł mi zrozumieć, że Polacy byli ofiarami nazistów, że większość Żydów na polskiej ziemi nawet nie myślała ani nie martwiła się o zabicie trzech milionów polskich Żydów. To słuszny punkt, ale nie jest sprawiedliwe grabienie mienia milionów Żydów. Kilkadziesiąt lat po wylaniu żydowskich prochów z krematorium nowe polskie prawo wydaje się dźgać naród żydowski w oba oczy.

READ  Z badania wynika, że ​​rosnące koszty utrzymania skłoniły 17% Polaków do poszukiwania dodatkowej pracy

Czy naprawdę sądzą, że miliony ludzi by to zrobiły, gdyby po tylu latach nie odebrano tak wielu żydowskich własności? Pojednanie nie pozostaje w środku? Inna niedawna polska ustawa zakazała mówienia o „polskich obozach śmierci”. Rozumiem to z perspektywy dotkniętego kraju. To są zbrodnie nazistowskie. Ale podczas gdy wielu Polaków pomagało i podżegało do nazistowskich zabójstw (tak, było kilka prawych grup etnicznych), nieprzyjmowanie odpowiedzialności za wstydliwe rzeczy, które robili, nie tylko fałszowało historię, ale uniemożliwiało jakiekolwiek znaczące narodowe pojednanie.

Ilustruje to historia Penny Sanser, ocalałej z Kansuki, którą znałem 30 lat temu. Powiedział mi, że kiedy wysiedlono społeczność żydowską, to moja babcia nalegała, żeby uciekł i został zastrzelony w masowym grobie. Zauważył, że osobą „prowadzącą” dorożkę był młody człowiek, z którym chodził do szkoły. Czy naziści go zmusili, czy dali mu pieniądze, czy poprosili ochotników? Masakra żydowskiej społeczności Kanzuka, około 1000 dusz, miała miejsce 79 tygodni temu w tym tygodniu. W całej Polsce wiadomo, że Polacy byli aktywnymi i chętnymi partnerami, choć dziś Polacy nie mogą uznawać swojego współudziału.

Może ich to nie obchodzi. Ale jest duża sprzeczność. Największa polska turystyka (i dochody) pochodzi od Żydów, którzy przybyli zobaczyć, czym kiedyś byli i zostali zniszczeni w ciągu pięciu lat. Teraz Polska pomaga potomkom polskich Żydów w uzyskaniu obywatelstwa. Rodzina znanego mi człowieka należy do Kanzuki, który z dumą świętował „odzyskanie” swojego polskiego dziedzictwa. Nie mam tyle nostalgii, ale wydawało mi się, że Polska naprawdę stara się iść na kompromis. Może Polacy żałowali tego, co się stało i nas kochali.

Prawa takie jak to niedawne prawo, które zabraniają odzyskiwania mienia żydowskiego, jasno pokazują, że nas nie kochają. Z ekonomicznego punktu widzenia Żydzi wydają się być bardzo szczęśliwi, gdy widzą, co mają, a nawet przychodzą z nowymi polskimi paszportami, ale tylko z daleka. Nie patrz, pukanie do drzwi domu, w którym byli twoi pradziadkowie, jest bardzo rzadkie, broń Boże. Możesz obrazić tych, którzy tam przebywają, a teraz chociaż nie kupili domu dziadków, żydowskie posiadłości są dowodem na to, gdzie został wyrzeźbiony przy wejściu do Mesjasza, gdzie przebywają. Krowa

READ  Sesks wygrywa w Polsce, Paddon powiększa prowadzenie w ERC - Dirtfish