30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Co dalej z Foxem, gdy Rupert Murdoch przekaże stery Lachlanowi?

Co dalej z Foxem, gdy Rupert Murdoch przekaże stery Lachlanowi?

  • Son Lachlan zostaje jedynym prezesem News Corp
  • Sukcesja następuje w trudnym dla mediów momencie
  • Murdoch będzie honorowym prezesem obu firm

21 września (Reuters) – Rupert Murdoch ustąpił ze stanowiska prezesa Fox Corp (FOXA.O) i News Corp (NWSA.O), kończąc ponad siedemdziesięcioletnią kadencję, podczas której zbudował imperium medialne rozciągające się od Australii po Australię. Stany Zjednoczone.

Jak poinformowały w czwartek spółki, jego syn, Lachlan Murdoch, zostanie jedynym prezesem News Corp i nadal będzie prezesem i dyrektorem generalnym Fox. Ta zmiana wzmacnia rolę Lachlana jako przywódcy imperium medialnego, kładąc kres kwestiom sukcesji w rodzinie Murdochów.

Lachlan przejmuje imperium Murdocha, podczas gdy branża medialna stoi przed wyzwaniami, od spadku oglądalności tradycyjnej telewizji po organizacje informacyjne walczące z firmami technologicznymi w związku z rzekomą kradzieżą praw autorskich w dobie sztucznej inteligencji.

W czwartkowej notatce dla pracowników Murdoch napisał: „Nasze firmy są w dobrej kondycji, ja też”.

Na początku tego roku 92-letni Murdoch odrzucił plan, który miał zjednoczyć jego imperium medialne poprzez połączenie Fox i News Corp, po tym jak kilku głównych akcjonariuszy odrzuciło tę propozycję, uzasadniając to tym, że nie wykorzystałaby ona pełnej wartości firmy.

Murdoch, posiadający niemal pakiet kontrolny w obu spółkach, zostanie honorowym prezesem obu spółek.

Przejście na stanowiska kierownicze zbiega się z dorocznym zgromadzeniem akcjonariuszy Fox i News Corp w połowie listopada.

Fox News pozostaje wiodącą siecią informacyjną w Stanach Zjednoczonych, odgrywającą wpływową rolę w amerykańskiej polityce, zwłaszcza wśród Republikanów, którzy cenią konserwatywną publiczność Fox.

Na początku tego roku Fox zawarł pozew o zniesławienie z Dominion Voting Systems na kwotę 787,5 miliona dolarów, unikając procesu, w którym zeznania mieli składać dyrektorzy i gospodarze Murdocha, Lachlana i Foxa.

Proces postawiłby Foxa na celowniku za wzmocnienie zarzutów o oszustwo podczas wyborów prezydenckich w USA w 2020 r. Eksperci prawni twierdzą, że ugoda była największą ugodą, jaką kiedykolwiek osiągnęła amerykańska firma medialna.

READ  Apple ma duży problem z fabryką iPhone'ów swojego dostawcy w Chinach

Fox nadal boryka się z pozwem złożonym przez firmę Smartmatic zajmującą się technologią głosowania, która w 2021 r. pozwała Fox na 2,7 miliarda dolarów w związku z podobnymi roszczeniami, a także pozwami akcjonariuszy oskarżających funkcjonariuszy i dyrektorów Fox Corp. o naruszenie ich obowiązków poprzez umożliwienie firmie udziału w procesach o zniesławienie.

„Wiele jego firm nadal publikuje wiele ważnych wiadomości, które pomagają informować świat w sposób, który nie miałby miejsca bez jego przywództwa” – powiedział Brian Weiser, analityk ds. mediów w firmie konsultingowej Madison & Wall.

„Nie można jednak zignorować drugiej strony tego zjawiska: Fox News zwiększyła toksyczność w amerykańskim środowisku politycznym, a inne cechy w podobny sposób wpłynęły na inne regiony”.

Akcje Fox zakończyły dzień wzrostem o 3,2% po wiadomościach o rezygnacji Murdocha. Akcje News Corp zwyżkowały o 1,3%.

Dziedziczenie

Murdoch, ojciec sześciorga dzieci, zawsze chciał, aby jego synowie w końcu przejęli stery imperium. Jego syn James był dyrektorem generalnym Twenty-First Century Fox przed decyzją firmy o sprzedaży swoich aktywów filmowych i telewizyjnych firmie The Walt Disney Company za 71,3 miliarda dolarów, co zostało zawarte w 2019 roku.

Następnie James skierował wpływy z transakcji do prywatnej firmy inwestycyjnej o nazwie Lupa Systems. Lachlan został mianowany dyrektorem generalnym nowej spółki Fox Corp.

Po śmierci Murdocha pozostałe jego dzieci mogłyby podważyć autorytet Lachlana. Murdoch kontroluje News Corp i Fox Corp za pośrednictwem rodzinnego funduszu powierniczego z siedzibą w Reno w stanie Nevada i posiada około 40% udziałów z prawem głosu w każdej spółce. Posiada także niewielką liczbę akcji spółek spoza funduszu.

READ  Wyłącznie: w FTX brakuje co najmniej 1 miliarda dolarów pieniędzy klientów

Udział w funduszu ma każde z czwórki dzieci Murdocha z pierwszego i drugiego małżeństwa: Lachlan, James, Elizabeth i Prudence. Prawa głosu w funduszu nie mają jego dwie młodsze córki, Chloe i Grace, z trzeciej żony Wendi Deng.

Przeniesienie udziałów z prawem głosu w News Corp i Fox Corp z Murdocha na czwórkę jego dorosłych dzieci mogłoby stworzyć scenariusz, w którym troje dzieci mogłoby wyprzedzić czwarte, co potencjalnie doprowadziłoby do bitwy o przyszłość obu firm, nawet z Lachlanem Murdochem . Obecnie nadzoruje Fox Corp i News Corp.

Fox i News Corp stosują podwójny system akcji, obejmujący akcje bez prawa głosu klasy A i akcje bez prawa głosu klasy B. Akcje Fox i News Corp będące w posiadaniu synów Murdocha za pośrednictwem trustu stanowią połączenie obu klas udziałów.

W ostatnich latach nie dawały mu spokoju obawy o stan zdrowia Murdocha. Według kilku pracowników, w 2018 roku doznał poważnej kontuzji pleców po upadku na jachcie swojego syna Lachlana.

Pracownicy twierdzą, że w ciągu ostatniego roku Murdoch zaczął ponownie pojawiać się w biurach Fox i News Corp w Londynie i Nowym Jorku.

„To koniec ery założycieli i potentatów” – powiedział Jonathan Miller, były dyrektor News Corp, który współpracował ze starszym Murdochem.

Miller powiedział, że pokolenie gigantów medialnych, w tym Sumner Redstone, Ted Turner i John Malone, pomogło ukształtować nowoczesny przemysł. Teraz obowiązki przeszły z założycieli na kadrę kierowniczą, która pięła się po szczeblach kariery.

(Reportaż Helen Koster w Nowym Jorku, Aditya Soni w Bengaluru i Dona Chmielewskiego w Los Angeles; Dodatkowe raporty Lili De Kretzer w Nowym Jorku; Pod redakcją Krishny Chandry Eluri, Soumyadeepa Chakrabartiego i Nicka Ziemińskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Helen Koster jest korespondentką medialną w agencji Reuters, gdzie pisze mieszankę wiadomości spotowych, historii projektów i analiz. Wcześniej była starszym redaktorem w zespole komentarzy w Reuters, gdzie przydzielała, redagowała i pisała artykuły analityczne. Przed dołączeniem do agencji Reuters Koster pracowała jako starszy pisarz w Forbesie, gdzie pisała artykuły do ​​magazynów i Internetu oraz blogowała na temat skrzyżowań kwestii biznesowych i społecznych. Absolwentka Uniwersytetu Princeton, reporterka z sześciu krajów, m.in. Pakistanu, Indii i Grecji. Kontakt: 9178417220

READ  Pekin rozważa opóźnienie zatwierdzenia wartej 69 miliardów dolarów transakcji Broadcom-VMware