Najwyżsi przywódcy Chin wyznaczyli ambitny cel dotyczący wzrostu gospodarczego na 2024 r., próbując wzmocnić zaufanie do gospodarki stojącej przed największymi wyzwaniami od dziesięcioleci.
Ogłosili jednak skromne środki stymulujące wzrost i powstrzymali się od odważnych posunięć, których oczekiwała społeczność biznesowa, aby zaradzić kryzysowi na rynku nieruchomości, utracie zaufania wśród chińskich gospodarstw domowych i ostrożności ze strony inwestorów.
Premier Li Qiang, drugi po Xi Jinpingu urzędnik kraju, powiedział w swoim wtorkowym raporcie na doroczną sesję parlamentu, że rząd będzie dążył do wzrostu gospodarczego na poziomie „około 5 procent”. To ten sam cel, który postawili sobie chińscy przywódcy w zeszłym roku, kiedy oficjalne statystyki wykazały, że PKB kraju odnotował wzrost o 5,2%.
Program wydatków rządu centralnego wykazał niewielkie zmiany. Deficyt budżetowy ustalono na poziomie 3% nakładów gospodarczych, czyli na tym samym poziomie, który wyznaczono na początku ubiegłego roku. Ostatecznie ubiegłoroczny deficyt zwiększono do 3,8 procent, aby uwzględnić większe zadłużenie, co według rządu może nastąpić ponownie w 2024 r.
Deficyty są ważne, ponieważ im więcej rząd pożycza, tym więcej może wydać na inicjatywy, które mogą pobudzić gospodarkę.
W tym roku w programie premiera wyraźnie nie było widać działań mających na celu wzmocnienie krajowej siatki bezpieczeństwa socjalnego lub wprowadzenie innych polityk, takich jak bony i kupony, które bezpośrednio rozwiązałyby bardzo słabą pewność siebie i niechęć chińskich konsumentów do wydawania pieniędzy.
„Jest wiele pozytywnych głosów dla gospodarki, ale brakuje konkretnych propozycji, jak rozwiązać trudności rozwojowe kraju” – stwierdził. Neila Thomasaczłonek Centrum Analiz Chin Towarzystwa Azjatyckiego.
Niektórzy ekonomiści kwestionują, czy w zeszłym roku wzrost gospodarczy był rzeczywiście tak wysoki, jak twierdzą Chiny. Ponadto w ubiegłym roku nastąpiło umiarkowane ożywienie, ponieważ do grudnia 2022 r. obowiązywały rygorystyczne środki „no Covid”. Osiągnięcie tego samego wzrostu w tym roku bez czerpania korzyści z tego ożywienia może być trudniejsze.
Konsumenci Inwestorzy byli sceptyczni co do perspektyw trwałego ożywienia gospodarczego. Giełda chińskich giełd gwałtownie spadła w styczniu i na początku lutego, po czym odbiła w ciągu ostatnich czterech tygodni, gdy rząd podjął kroki zachęcające do kupowania akcji. Jednak Li podkreślił, że Chiny są na dobrej drodze.
Li powiedział Ogólnochińskiemu Kongresowi Ludowemu, organowi kontrolowanemu przez Partię Komunistyczną, który zatwierdza ustawy i budżety, że Chiny „sprzeciwiły się naciskom zewnętrznym i przezwyciężyły trudności wewnętrzne”. „Gospodarka ogólnie się ożywia”.
Ogólnopolski Kongres Ludowy to organizowane tygodniowo wydarzenie, zwykle skupiające się na krótkoterminowych inicjatywach rządowych, zwłaszcza na celach gospodarczych. Cel wzrostu Chin oraz sposoby, w jakie rząd stara się go osiągnąć, są w tym roku poddawane intensywnej kontroli międzynarodowej.
Przywódcy Partii Komunistycznej starają się przywrócić zaufanie do długoterminowych perspektyw Chin i wykorzystać nowe motory wzrostu, takie jak czysta energia i samochody elektryczne. W raporcie Lee odnotowano także nowe wydatki na sztuczną inteligencję oraz plan „zintensyfikowania badań nad rewolucyjnymi i pionierskimi technologiami”.
Wysiłki te mogą jednak zostać udaremnione przez splot problemów związanych z sektorem mieszkaniowym: nadmiar mieszkań, zadłużone spółki z branży nieruchomości i samorządy lokalne oraz niechęć nabywców domów do inwestowania pieniędzy w nieruchomości, gdy ich wartość spada.
Osiągnięcie docelowego wzrostu gospodarczego Chin w tym roku może być trudne bez kolejnej dużej rundy wydatków rządowych zabezpieczonych długiem.
„Uważam, że ostrożnie podchodzą do szerokiego odkręcania kranów, zanim się dowiedzą, czy tego rodzaju finansowanie przyniesie pożądane skutki” – powiedział Eswar Prasad, ekonomista z Cornell University.
Ekonomiści i globalne agencje pożyczkowe od dawna zalecają, aby Chiny wzmocniły swoją sieć bezpieczeństwa, co mogłoby poprawić słabe zaufanie konsumentów i przekonać chińskie gospodarstwa domowe do mniejszego oszczędzania i większych wydatków.
Jednak urzędnicy byli ostrożni w zwiększaniu wydatków socjalnych, skoro już muszą dowiedzieć się, jak sobie poradzić ze starzejącym się społeczeństwem, w którym mniejsza liczba pracowników może zapewnić wsparcie każdemu seniorowi. Od 2016 r. wskaźnik urodzeń w Chinach spadł o prawie połowę i cierpi z tego powodu około 15% populacji. Wiek 65 lat lub więcej – liczba ta prawdopodobnie wzrośnie do ponad 20 procent do roku 2030.
W każdym z ostatnich czterech lat Chiny korygowały z mocą wsteczną swoje wstępne dane dotyczące wzrostu gospodarczego, nieznacznie je obniżając. Dzięki temu łatwiej będzie rządowi w kolejnym roku stwierdzić, że gospodarka rosła zgodnie z oficjalnymi założeniami. Ale to nie rozwiązuje podstawowych problemów gospodarczych.
Gospodarka Chin stoi także w obliczu potężnych sił spoza jej granic. Urzędnicy rządowi w Stanach Zjednoczonych i Europie pracują nad powstrzymaniem chińskich praktyk handlowych, które uważają za nieuczciwe lub zagrażające bezpieczeństwu narodowemu. Wielu dyrektorów międzynarodowych korporacji pozostaje nieufnych wobec stale rosnącego nacisku na bezpieczeństwo wewnętrzne i nadzór, jaki Pekin przyjął w ciągu ponad dziesięciu lat rządów Xi.
Największą trudnością stojącą przed gospodarką jest ogromny sektor budowlany, który odnotowuje gwałtowne pogorszenie po pęknięciu trwającej od kilkudziesięciu lat bańki na rynku nieruchomości mieszkaniowych w ciągu ostatnich dwóch lat.
Sprzedaż domów 100 największych deweloperów w kraju spadła w lutym o 60 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Zaufanie konsumentów w całych Chinach nie uległo poprawie po gwałtownym spadku podczas dwumiesięcznej blokady Szanghaju w 2022 r.
Być może największą szansą Chin na utrzymanie wzrostu gospodarczego jest zwiększenie nadwyżki handlowej w zakresie towarów przemysłowych, która stanowi już jedną dziesiątą całej gospodarki kraju. Departament Handlu wydał tej zimy wytyczne mające na celu zwiększenie eksportu.
Shenzhen w południowo-wschodnich Chinach – kolebka BYD, dominującego w kraju producenta pojazdów elektrycznych – wydało w zeszłym tygodniu 24 wytyczne miejskie mające na celu zwiększenie sprzedaży samochodów za granicą, w szczególności poprzez pomoc firmom w mieście w zakupie większej liczby statków, które mogą przewozić samochody na rynki.
Jednak Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły zaniepokojenie utratą miejsc pracy i rozpoczęły podejmowanie działań ograniczających handel z Chinami. Niższe ceny w Chinach oznaczają, że wzrost rzeczywistego wolumenu eksportu tego kraju i udziału Chin w światowym handlu może nie przełożyć się na więcej pieniędzy.
Vivian Wang Współtworzył raporty z Pekinu. Jesteś mój I Claire Fu Przyczynił się do badań.
More Stories
JPMorgan oczekuje, że Fed obniży w tym roku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Foot Locker opuszcza Nowy Jork i przenosi się do St. Petersburga na Florydzie, aby obniżyć wysokie koszty: „efektywność”
Giełdy Nasdaq i S&P 500 prowadzą w dół w związku z rozczarowującymi wynikami Nvidii