22 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Chiny rozpoczynają ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu jako „karę”

Chiny rozpoczęły w czwartek dwudniowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu, co określiły jako „surową karę” dla swoich przeciwników na samorządnej wyspie po tym, jak nowy prezydent Tajwanu obiecał bronić jego suwerenności.

Ćwiczenia te były pierwszą konkretną odpowiedzią Chin na zaprzysiężenie w poniedziałek w Tajpej prezydenta Lai Ching-te, którego Pekin nie lubi. Partia polityczna pana Lai podkreśla odrębność Tajwanu od Chin i w głośnym przemówieniu inauguracyjnym obiecał chronić tajwańską demokrację przed presją Chin.

Chiny, które uważają Tajwan za swój własny, na przemówienie pana Lai zareagowały głównie ostrą krytyką. Jednak w czwartek zaostrzyła swoją reakcję, ogłaszając, że prowadzi manewry morskie i powietrzne, aby okrążyć Tajwan i zbliżyć się do tajwańskich wysp Kinmen, Matsu, Wuxiu i Dongin w Cieśninie Tajwańskiej.

Chiny nie podały liczby samolotów i statków, które wykorzystają podczas ćwiczeń. Ostatni raz przeprowadził duże ćwiczenia w wielu lokalizacjach na Tajwanie w kwietniu 2023 r., po spotkaniu Kevina McCarthy’ego, ówczesnego spikera Izby Reprezentantów, z ówczesnym prezydentem Tajwanu Tsai Ing-wenem. Pekin sprzeciwia się takim wymianom z przywódcami wyspy.

Największe tego typu ćwiczenia w ostatnich latach Chiny przeprowadziły w sierpniu 2022 r. w proteście przeciwko wizycie na Tajwanie Nancy Pelosi, wówczas spikerki Izby Reprezentantów. Ćwiczenia te, które obejmowały wystrzelenie chińskich rakiet w pobliżu Tajwanu i nad Tajwanem, obejmowały sześć obszarów morskich otaczających wyspę, z których trzy wydawały się pokrywać z obszarami, które Tajwan uważa za swoje wody terytorialne. Ćwiczenia te trwały cztery dni, a Chiny przeprowadziły dodatkowe ćwiczenia przez kilka dni później.

Li Shi, rzecznik Dowództwa Teatru Wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, powiedział, że według chińskich mediów państwowych ostatnie ćwiczenia stanowią „surową karę” dla „Siłów Niepodległości Tajwanu” oraz „surowe ostrzeżenie przed ingerencją i prowokacją”. Przez siły zewnętrzne”, odnosząc się do Stanów Zjednoczonych.

W oświadczeniu Ministerstwo Obrony Tajwanu określiło ćwiczenia jako „irracjonalne prowokacje”, które podważają „pokój i stabilność w regionie”. Ministerstwo zamieściło również wpis w serwisie X, w którym stwierdził: „Jesteśmy przygotowani, mając niezachwianą wolę i panowanie nad sobą. Nie szukamy konfliktów, ale nie cofniemy się przed żadnym. Mamy pewność, że będziemy chronić nasze bezpieczeństwo narodowe”.

Chociaż Lai w swoim przemówieniu zobowiązał się do ochrony Tajwanu, starał się wysłać pojednawczy sygnał w inny sposób, sugerując, że pozostaje otwarty na rozmowy z Pekinem – które Chiny zamroziły w 2016 r. – i wznowienie turystyki przez Cieśninę. .

Jednak Chiny poczuły się urażone zapewnieniem pana Lai, że obie strony są równe – stwierdził, że „nie są sobie podporządkowane” – jego naciskiem na demokratyczną tożsamość Tajwanu i jego ostrzeżeniami przed zagrożeniami ze strony Chin.

Po przemówieniu Pekin oskarżył Lai o promowanie formalnej niepodległości Tajwanu i stwierdził, że nowy prezydent jest bardziej niebezpieczny niż jego poprzednicy. „Okropne czyny popełnione przez Lai Qing-ti i innych, którzy zdradzają naród i swoich przodków, są haniebne” – powiedział w tym tygodniu Wang Yi, najwyższy urzędnik ds. polityki zagranicznej Chin, według chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Wszyscy separatyści na rzecz niepodległości Tajwanu zostaną przybici do filaru wstydu w historii”.

Tajwańscy urzędnicy i eksperci wojskowi spodziewali się, że po inauguracji Lai Chiny zwiększą swoją siłę militarną. Armia Ludowo-Wyzwoleńcza prawdopodobnie będzie kontynuować swoją obecność, w tym wokół wysp Kinmen i Matsu w pobliżu Chin kontynentalnych, powiedział Ma Chen-kun, profesor na Uniwersytecie Obrony Narodowej na Tajwanie.

Ćwiczenia te mogłyby dać Armii Ludowo-Wyzwoleńczej cenne lekcje na temat egzekwowania „kwarantanny” lub potencjalnej blokady wokół Tajwanu. Wielu ekspertów uważa, że ​​jeśli chiński rząd będzie próbował zmusić Tajwan do zaakceptowania zjednoczenia, może najpierw spróbować użyć szeregu sił zbrojnych, aby poważnie ograniczyć dostęp powietrza i morza do wyspy.

Zakres i charakter ćwiczeń ogłoszonych przez Chiny wskazują, że opierają się one „na różnych fazach inwazji na Tajwan” – powiedział Chih Chung, adiunkt studiów strategicznych na Uniwersytecie Tamkang na Tajwanie. Dodał, że ćwiczenia mogą być sposobem na ocenę włączenia odległych wysp Tajwanu do wszelkich prób nałożenia blokady. Cheh powiedział, że w przeciwieństwie do większych ćwiczeń przeprowadzonych przez Chiny w ciągu ostatnich dwóch lat manewry zaplanowane na ten tydzień mogą obejmować szkolenie w zakresie zajęcia jednej z tych wysp.

Ćwiczenia mogłyby również zapewnić różnym oddziałom Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i Chińskiej Straży Przybrzeżnej możliwość koordynowania swoich sił. Chińskie media państwowe podały, że straż przybrzeżna w Fujian, nadmorskiej prowincji naprzeciw Tajwanu, ogłosiła, że ​​przeprowadzi „kompleksowe szkolenie w zakresie egzekwowania prawa” wokół wysp Wukyu i Dongjin.

„Jednoczesna realizacja działań organów ścigania z ćwiczeniami wojskowymi PLA pozwala również Chinom przeszkolić PLA w zakresie angażowania się w skoordynowane działania ze Strażą Przybrzeżną na dużym obszarze wokół Tajwanu” – powiedział. Bonnie Lynn– Senior Fellow ds. Bezpieczeństwa Azji w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.

„Może to być bezcenne doświadczenie w szeregu operacji przeciwko Tajwanowi” – ​​dodała pani Lin, jedna z autorów badania, które ma zostać opublikowane pod koniec tego miesiąca na temat sposobu, w jaki Chiny egzekwują kwarantannę morską wokół Tajwanu.

Ja Ian Chung, profesor nauk politycznych na Narodowym Uniwersytecie w Singapurze, powiedział, że bada także, jak blisko chińskich sił zbrojnych znajdują się Tajwan i „czy zamierzają zakłócać transport, komunikację i życie codzienne”. Lub próba „odizolowania Tajwanu od niektórych odległych wysp”.

Chung zauważył, że Pekin starał się przedstawić pana Lai jako proniepodległościowego awanturnika, który sprowadzi wojnę na Tajwan, gdy będzie on kandydował na prezydenta, na długo przed wygłoszeniem przemówienia inauguracyjnego.

„Wydaje się, że Pekin zamierza wywrzeć presję na Tajwan, niezależnie od tego, co Lai powiedział, a czego nie powiedział” w swoim przemówieniu, chyba że zaakceptuje lub poprze dwustronne ramy Chin i ich argument na rzecz zjednoczenia, stwierdził Chung. Jednak większość mieszkańców Tajwanu sprzeciwia się ich wchłonięciu przez Chińską Republikę Ludową, woląc zamiast tego utrzymać status quo.

Chung powiedział, że Pekin może mieć nadzieję, że wewnętrzna opozycja i presja zewnętrzna sfrustrują Lai i sprawią, że będzie on bardziej skłonny do podejmowania ryzyka i popełniania błędów. „Pekin mógłby następnie wykorzystać te błędy, aby przedstawić Lai jako źródło niestabilności i odizolować go od tajwańskiej opinii publicznej, a Tajwan od reszty świata”.

Chrisa Buckleya Przyczynił się do raportów.