27 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Starożytne drzewa otwierają nowe, niepokojące spojrzenie na nasz ocieplający się świat

Starożytne drzewa otwierają nowe, niepokojące spojrzenie na nasz ocieplający się świat

Frederick J. Brown/AFP za pośrednictwem Getty Images

Kontroler ruchu w Las Vegas w stanie Nevada, 12 lipca 2023 r., gdy temperatura osiągnęła 106 stopni w wyniku fali upałów.



CNN

Zeszłego lata spisałem się znakomicie Zabójczy, ekstremalny upał I Niszczycielskie pożary lasówJak wynika z nowych badań, w ramach których przeanalizowano dane dotyczące pogody i słojów drzew, była to najcieplejsza pogoda od co najmniej 2000 lat, aby zrekonstruować szczegółowy obraz przeszłości.

Odkrycia dają surowe spojrzenie na „bezprecedensowe” globalne ocieplenie, którego doświadcza dzisiaj świat w wyniku spalania przez ludzi ogromnych ilości paliw kopalnych powodujących ocieplenie planety – twierdzą autorzy badania. Zostań Opublikowano we wtorek w czasopiśmie Nature. Jest to niepokojący znak, ponieważ niektórzy naukowcy ostrzegają, że rok 2024 jest już blisko być cieplejszym Nadal.

Globalne ocieplenie jest obecnie śledzone poprzez porównanie temperatur z „erą przedindustrialną”, zanim ludzie zaczęli spalać duże ilości paliw kopalnych, powszechnie znanym jako okres 1850–1900. Na mocy Porozumienia paryskiego z 2015 r. kraje zgodziły się ograniczyć globalne ocieplenie. do dwóch stopni powyżej poziomu przedindustrialnego.

Z raportu wynika, że ​​latem ubiegłego roku świat tymczasowo przekroczył ten próg. Wykorzystując dane z mierników temperatury z tego okresu, naukowcy odkryli, że lato 2023 r. na półkuli północnej było o 2,07 stopnia Celsjusza cieplejsze niż w okresie przedindustrialnym.

Dane obserwacyjne z tego okresu są jednak skąpe, niepewne i często wypaczone. Aby więc uzyskać pełniejszy obraz naturalnego zróżnicowania klimatu przed początkiem ery przedindustrialnej, autorzy badania spojrzeli znacznie głębiej w przeszłość.

W tym celu wykorzystali szczegółowe zestawy zapisów słojów tysięcy drzew w dziewięciu regionach półkuli północnej, w tym w Ameryce Północnej i Skandynawii, ale z wyłączeniem regionów tropikalnych, w których brakuje dobrych danych o drzewach.

Drzewa działają jak kapsuły czasu. Ich układ pierścieni – pod wpływem światła słonecznego, deszczu i temperatury – zapewnia historię klimatyczną na każdy rok ich życia, sięgającą stuleci, a nawet tysiącleci.

READ  Urzędnik amerykański twierdzi, że pomoc jest dostarczana do Gazy z naprawionego molo w USA

Te złożone dane dotyczące słojów drzew pozwoliły naukowcom zrekonstruować roczne temperatury lata na półkuli północnej w latach od 1 do 1849 roku i porównać je z temperaturami poprzedniego lata.

Ustalili, że lato 2023 r. było cieplejsze niż jakiekolwiek inne lato w tym okresie.

Pogoda była co najmniej o 0,5°C cieplejsza niż najcieplejsze lato w tym okresie, w roku 246, kiedy Cesarstwo Rzymskie nadal rządziło Europą, a cywilizacja Majów dominowała w Ameryce Środkowej.

Z drugiej strony, ostatnie lato było o około 4 stopnie Celsjusza cieplejsze niż najzimniejsze lato zidentyfikowane w badaniu, czyli rok 536, kiedy erupcja wulkanu wpompowała w planetę ogromne ilości chłodzących gazów.

Bruna Casas/Reuters

Turysta chłodzi się w fontannie podczas fali upałów w Barcelonie, Hiszpania, 19 lipca 2023 r.

Korzystając ze zbioru danych obejmujących 2000 lat wstecz, obliczyli, że lato 2023 r. było o 2,2 stopnia Celsjusza cieplejsze niż długoterminowa średnia z okresu przedindustrialnego, zanim potężne sieci instrumentów mogły mierzyć pogodę.

Badanie to następuje po raporcie opublikowanym w listopadzie, z którego wynika, że ​​ludzkość przeżyła już pewien okres czasu Najgorętszy okres 12 miesięcy od co najmniej 125 000 lat. Badanie to i podobne opiera się na danych pochodzących z innych wskaźników zastępczych, takich jak rdzenie lodowe i rafy koralowe, które nie dostarczają tak szczegółowych danych rocznych jak słoje drzew.

Ryszard A. Brooks/AFP za pośrednictwem Getty Images

Ludzie używają parasoli i parasoli, aby ochłodzić się przed upałem w Tokio, 30 lipca 2023 r.

Utrudnia to porównywanie poszczególnych dni, a nawet lat z tymi z przeszłości, powiedział Jan Esper, główny autor badania i profesor geografii klimatu na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Niemczech.

Dodał, że jest możliwe – a nawet prawdopodobne – że ubiegły rok był najcieplejszy od co najmniej 125 000 lat, ale „nie mamy danych”, aby to stwierdzić z całą pewnością.

READ  Gorąca chwila Bidena przed mikrofonem pokazuje rosnącą frustrację Netanjahu w związku z kryzysem w Gazie

Głębokie badanie rocznych temperatur latem na półkuli północnej to „przedsięwzięcie warte zachodu” – stwierdził Kim Cobb, klimatolog z Brown University, który nie był zaangażowany w badania.

Imponujące jest to, że „mamy wystarczającą liczbę rekonstrukcji temperatur z wystarczającej liczby miejsc na świecie, aby udokumentować wyjątkowy charakter jednego roku powszechnych ekstremalnych temperatur” – powiedziała CNN.

Dodała, że ​​tę „skarbnicę danych” można wykorzystać do „zaostrzenia naszych oczekiwań co do przyszłych ekstremów klimatycznych”.

Chociaż badanie może umieścić niezwykłe upały na półkuli północnej w kontekście historycznym, nie można go zastosować w skali globalnej, powiedział Esper. Stwierdził, że po prostu nie ma wystarczających danych na temat słojów drzew z półkuli południowej i tropików.

Esper stwierdził, że wyniki badania są głęboko niepokojące. „W systemie zachodzą potencjalnie nieodwracalne procesy i ja się tego nie boję. „Jestem stary” – dodał. „Martwię się o dzieci”.

Laura Baddison z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.