16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Chiny podnoszą alarm deflacyjny ze względu na spadające ceny żywności i samochodów

Chiny podnoszą alarm deflacyjny ze względu na spadające ceny żywności i samochodów

Ceny konsumpcyjne spadły w zeszłym miesiącu w Chinach w najszybszym tempie od światowego kryzysu finansowego w 2009 r., co jest najnowszym sygnałem, że słabe wydatki i duża produkcja w fabrykach i gospodarstwach rolnych zmuszają firmy do cięć.

Spadek cen konsumpcyjnych ograniczył się głównie do żywności i samochodów elektrycznych. Jednak ceny hurtowe pobierane przez fabryki i innych producentów również spadły w zeszłym miesiącu i spadają w stosunku do poziomów z poprzedniego roku w każdym miesiącu od października 2022 r.

Powszechny spadek ogólnego poziomu cen, zjawisko zwane deflacją, może być bardzo niepokojące dla gospodarki. Niskie ceny utrudniają gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom dalsze regulowanie miesięcznych spłat kredytów hipotecznych, kredytów dla przedsiębiorstw i innych długów.

„Dane o deflacji uzupełniają szereg innych wskaźników ekonomicznych, które w połączeniu z słabnącą sytuacją na giełdzie i załamaniem na rynku nieruchomości stanowią niezwykłe wyzwanie dla podejścia opartego na nakazie i kontroli stosowanego przez chiński rząd” – powiedział Eswar Prasad, specjalista ds. profesor handlu. i ekonomii na Uniwersytecie Cornell.

Chińskie giełdy gwałtownie spadły w tym roku, choć w tym tygodniu odrobiły straty. Chiny poinformowały w środę, że bezpośredni urzędnik najbardziej odpowiedzialny za nadzór nad rynkiem akcji, Ye Huiman, został zastąpiony na stanowisku szefa Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych. Yi (59 l.) został zastąpiony przez Wu Qinga, wieloletniego urzędnika regulacyjnego.

Niższe ceny mają dla Chin jedną pozytywną stronę: zwiększają konkurencyjność chińskich towarów na rynkach zagranicznych. Ponieważ wiele chińskich gospodarstw domowych jest coraz bardziej zaniepokojonych wydatkami, producenci wszystkiego, od samochodów elektrycznych po panele słoneczne, zwiększają swój eksport na odległe rynki.

Ceny konsumpcyjne spadły w styczniu o 0,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, co stanowi znacznie większy spadek niż oczekiwano. Do spadku przyczyniły się niższe ceny żywności, w tym wieprzowina o 17,3 proc.

READ  Musk mówi, że Tesla może nadal obniżać ceny w „burzliwych czasach”

Cena wieprzowiny może ulegać wahaniom, szczególnie w okolicach Księżycowego Nowego Roku, kiedy uroczystości rodzinne zwykle zwiększają popyt. W 2023 r. święto przypadało pod koniec stycznia, co prawdopodobnie skutkowało wyższymi cenami wieprzowiny w tym miesiącu. W tym roku minęły już prawie trzy tygodnie, co oznacza, że ​​ceny mogą wzrosnąć w lutym.

Po wyłączeniu artykułów spożywczych ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,4 proc. Spadek cen samochodów elektrycznych został zrekompensowany powolnym wzrostem cen odzieży, opieki zdrowotnej i turystyki.