13 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Chiny i Japonia potwierdzają „strategiczne stosunki” w rzadkich rozmowach między obydwoma przywódcami

Chiny i Japonia potwierdzają „strategiczne stosunki” w rzadkich rozmowach między obydwoma przywódcami

Premier Japonii Fumio Kishida i prezydent Chin Xi Jinping robią rodzinne zdjęcie podczas szczytu dyrektorów generalnych Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco, Kalifornia, USA, 16 listopada 2023 r. REUTERS/Carlos Barria Uzyskanie praw licencyjnych

17 listopada (Reuters) – Podczas pierwszych bezpośrednich rozmów od roku chiński prezydent Xi Jinping i premier Japonii Fumio Kishida zobowiązali się do poszukiwania wzajemnie korzystnych stosunków, co oznacza, że ​​dwie największe gospodarki Azji pragną naprawić napięte stosunki. .

Obaj przywódcy omówili także chiński zakaz przywozu japońskich owoców morza i głośną sprawę japońskiego biznesmena zatrzymanego w Chinach podczas godzinnych rozmów na marginesie szczytu APEC w San Francisco w czwartkowy wieczór.

Obydwa kraje powinny „skupić się na wspólnych interesach” i potwierdzić swoje „wzajemnie korzystne stosunki strategiczne i nadać im nowe znaczenie” – powiedział Xi Kishidzie, gdy siedzieli naprzeciw siebie przy stole otoczonym przez delegacje.

We wspólnym oświadczeniu wydanym w 2008 r. Japonia i Chiny zgodziły się kontynuować „wzajemnie korzystne stosunki oparte na wspólnych interesach strategicznych”, których celem jest zapewnienie częstej wymiany przywódców w kwestiach takich jak bezpieczeństwo.

Jednak w ostatnich latach określenie to stało się rzadziej używane, ponieważ dwaj historyczni rywale starli się w szeregu kwestii, takich jak spory terytorialne, napięcia handlowe i Tajwan, demokratyczna wyspa, którą Pekin uważa za swoją własną.

Niedawno stosunki między obydwoma krajami zostały wystawione na próbę przez chiński zakaz sprzedaży japońskich owoców morza w następstwie decyzji Tokio o wypuszczeniu do morza oczyszczonej wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie w sierpniu.

W rozmowie z mediami po rozmowach Kishida powiedział, że zdecydowanie nalegał, aby Xi zniósł embargo, a także domagał się szybkiego uwolnienia biznesmena, co zadało poważny cios ich bliskim powiązaniom gospodarczym.

Oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua zacytowała Xi, który powiedział, że Japonia powinna poważnie potraktować obawy dotyczące wycieku wody z Fukushimy i zająć się jej odprowadzaniem w odpowiedzialny sposób.

READ  Panama przygotowuje się do ewakuacji pierwszej wyspy w obliczu rosnącego poziomu mórz

Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że obie strony zobowiązały się również do prowadzenia dialogów na wysokim szczeblu w kwestiach gospodarczych i z zadowoleniem przyjęły wprowadzenie nowych ram dyskusji na temat kontroli eksportu.

Chiny, obok Stanów Zjednoczonych, są największym partnerem handlowym Japonii.

Spotkanie Kishidy i Xi odbyło się tuż po długo oczekiwanym szczycie pomiędzy prezydentami USA Joe Bidenem a Xi, podczas którego oba supermocarstwa zgodziły się m.in. na otwarcie prezydenckiej gorącej linii i wznowienie komunikacji wojskowej między obiema siłami zbrojnymi.

Kishida spotkał się także z Bidenem na szczycie, gdzie omówili kwestie, w tym „wspólne wyzwania”, jakie dzielą z Chinami.

Dążenie Chin do potwierdzenia więzi z Japonią może być częściowo spowodowane bliskimi powiązaniami Tokio z głównym rywalem Waszyngtonem, powiedział Rumi Aoyama, ekspert ds. stosunków Japonia-Chiny.

„Sądzę, że istnieje potrzeba wbicia klina między Japonią a Stanami Zjednoczonymi poprzez ustanowienie tak zwanych strategicznych stosunków z Japonią w obliczu konfrontacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami” – powiedział Aoyama, dyrektor Waseda Institute for Contemporary Chinese Studies .

Na marginesie szczytu APEC Kishida spotkał się także z prezydentem Korei Południowej Yeonem Suk-yeolem podczas jego siódmego spotkania w tym roku. Obaj przywódcy obiecali naciskać na głębszą współpracę i omówili wspólne obawy, takie jak testy rakietowe Korei Północnej.

W czwartek Yoon, Kishida i Biden również odbyli krótkie spotkanie trójstronne.

Przywódcy liczącego 21 członków Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku przebywają w San Francisco na 30. szczycie, który odbędzie się w dniach 15–17 listopada.

(Raporty Mariko Katsumury, Jun Gedi, Kaori Kaneko i Sakury Murakami w Tokio oraz Ethana Wanga w Pekinie – przygotowane przez Mahometa dla Biuletynu Arabskiego) Tekst: Jun Gedi. Pod redakcją Stephena Coatesa i Raju Gopalakrishnana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę