13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych na filipińskim statku kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone wspierają Manilę na spornym morzu

Chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych na filipińskim statku kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone wspierają Manilę na spornym morzu

Siły Zbrojne Filipin

Kadr z filmu opublikowanego przez Siły Zbrojne Filipin.


Hongkong
CNN

W sobotę chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych przeciwko filipińskim łodziom na spornym obszarze na Morzu Południowochińskim, co jest ostatnim z serii starć morskich między obydwoma krajami.

Do potyczek doszło zaledwie kilka dni po tym, jak sekretarz stanu USA Antony Blinken powtórzył zaangażowanie Waszyngtonu w obronę dostępu Filipin do ogromnej drogi wodnej, jak twierdzą Chiny, co wywołało w ostatnich latach nasilające się starcia z sąsiadami.

Według Sił Zbrojnych Filipin, na nagraniu wideo widać, jak filipiński statek cywilny doznał „poważnych uszkodzeń” od armatki wodnej.

Agence France-Presse też Oskarżony Chińska straż przybrzeżna wykonała „niebezpieczny manewr”, przekraczając dziób statku zaopatrzeniowego przed użyciem armatki wodnej.

Następnie Chiny zainstalowały pływające bariery, „aby jeszcze bardziej uniemożliwić wejście jakimkolwiek statkom” – stwierdził.

Agencja podała, że ​​statek filipińskiej straży przybrzeżnej, statek chińskiej straży przybrzeżnej i dwa statki chińskiej milicji morskiej „utrudniały mu pracę i otoczyły go, izolując go od łodzi zaopatrzeniowej”.

Statek został „odizolowany od łodzi zaopatrzeniowej ze względu na nieodpowiedzialne i prowokacyjne zachowanie chińskiej marynarki wojennej, które świadczyło o lekceważeniu Konwencji o międzynarodowych przepisach o zapobieganiu zderzeniom na morzu” – powiedział Guy Tarella, rzecznik filipińskiej straży przybrzeżnej w oświadczeniu. Poczta Na X.

Pekin i Manila od dawna rywalizują o jezioro Thomas Shoal II, położone około 200 kilometrów od wybrzeży filipińskiej wyspy Palawan. W latach 90. Filipiny uziemiły z mielizny stary morski statek transportowy z czasów II wojny światowej o nazwie BRP Sierra Madre, aby pomóc w egzekwowaniu roszczeń do tego obszaru. Statek to obecnie w większości zardzewiały wrak i obsługiwany przez rotacyjną stacjonującą filipińską piechotę morską.

Niedawno doszło do starć, gdy Filipiny próbowały uzupełnić zaopatrzenie żołnierzy w Sierra Madre.

READ  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 w Indonezji spowodowało śmierć co najmniej 46 osób

Siły Zbrojne Filipin oświadczyły, że udało im się zaopatrzyć Sierra Madre, chociaż jeden ze statków biorących udział w operacji nie był w stanie kontynuować kursu.

W Poczta Na chińskim portalu społecznościowym Weibo chińska straż przybrzeżna poinformowała, że ​​podjęła „zgodne z prawem środki monitorujące” wobec filipińskich statków, które „nielegalnie wpłynęły na wody przylegające do rafy Renai”.

Rafa Ren'ai to nazwa, którą Chiny nadali Drugiej Ławicy Thomasa – obszarowi, który Filipiny nazywają Ławicą Ayungin.

Do ostatniego konfliktu doszło zaledwie cztery dni po tym, jak sekretarz stanu Blinken powiedział na konferencji prasowej w Manili, że Stany Zjednoczone „zdecydowanie angażują się” w obronę Filipin na Morzu Południowochińskim.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej ze swoim filipińskim odpowiednikiem, Blinken powiedział, że sojusznicy „podzielają obawy dotyczące działań Chińskiej Republiki Ludowej, które zagrażają naszej wspólnej wizji wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku, w tym Morza Południowochińskiego”. ” Oraz w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin.

Blinken powiedział, że Traktat o wzajemnej obronie z 1951 r., na mocy którego Waszyngton zobowiązał się do obrony Manili przed atakiem, jest „rygorystyczny” i „obejmuje ataki zbrojne na siły zbrojne Filipin, publiczne statki i samoloty – w tym te należące do Straży Przybrzeżnej – w dowolne wydarzenie.” miejsce. Na Morzu Południowochińskim.”

W Konfrontacja Dwa tygodnie temu statek chińskiej straży przybrzeżnej również użył armatek wodnych przeciwko filipińskiej łodzi, rozbijając jej szklany panel i raniąc czterech marynarzy.