LONDYN (Reuters) – Ceny ropy utrzymały się w czwartek na stałym poziomie, znajdując dalsze wsparcie zeszłotygodniowej decyzji OPEC+ o ograniczeniu dostaw, ponieważ Międzynarodowa Agencja Energii ostrzegła, że te cięcia mogą popchnąć światową gospodarkę w recesję.
Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 49 centów, czyli 0,5 procent, do 92,94 USD za baryłkę do 08:33 GMT. Ropa naftowa West Texas Intermediate wzrosła o 37 centów, czyli 0,4%, do 87,64 USD za baryłkę.
W zeszłym tygodniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy, w tym Rosja, podnieśli ceny, kiedy zgodzili się ograniczyć dostawy o 2 miliony baryłek dziennie.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
„Plan OPEC+… wykoleił trajektorię wzrostu podaży ropy naftowej na pozostałą część tego i przyszłego roku, a rosnące ceny pogłębiają niestabilność rynku i pogłębiają obawy o bezpieczeństwo energetyczne” – podała w czwartek IEA.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna nieznacznie obniżyła swoje szacunki dotyczące wzrostu popytu na ropę na ten rok do 1,9 mln baryłek dziennie i 470 000 baryłek dziennie w 2023 r. do 1,7 mln baryłek dziennie.
Dzieje się tak po tym, jak OPEC w środę obniżył prognozę wzrostu popytu w tym roku o 460 tysięcy baryłek dziennie do 2,64 miliona baryłek dziennie, powołując się na powrót środków mających na celu powstrzymanie wirusa Corona w Chinach i wysoką inflację. Obniżyła prognozę popytu na ropę w 2023 r. o 360 000 baryłek dziennie do 2,34 mln baryłek dziennie.
„Perspektywy zrównoważonego wzrostu gwałtownie się pogarszają z powodu ugruntowanej presji inflacyjnej, zaostrzenia ilościowego, stałego wzrostu kosztów finansowania zewnętrznego, silnego dolara i ograniczeń związanych z COVID w drugiej co do wielkości gospodarce świata, Chinach” – powiedział analityk PVM Tamas Varga.
Zwiększony popyt na ropę naftową przyczynia się do wzrostu zapasów. Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o około 7,1 mln baryłek w tygodniu kończącym się 7 października, według źródeł rynkowych powołujących się na dane Amerykańskiego Instytutu Naftowego.
Rynek energetyczny znajduje się również pod presją dolara amerykańskiego, który odbił się szeroko, w tym wobec walut o niższych oprocentowaniu, takich jak jen.
Zobowiązanie Fed do dalszego podnoszenia stóp procentowych w celu powstrzymania wysokiej inflacji zwiększyło rentowność, czyniąc walutę amerykańską bardziej atrakcyjną dla inwestorów zagranicznych.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
Dodatkowe raporty Jeslyn Lear w Singapurze. Edytowanie przez Emilię Sithole Mataris
Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.
More Stories
JPMorgan oczekuje, że Fed obniży w tym roku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Foot Locker opuszcza Nowy Jork i przenosi się do St. Petersburga na Florydzie, aby obniżyć wysokie koszty: „efektywność”
Giełdy Nasdaq i S&P 500 prowadzą w dół w związku z rozczarowującymi wynikami Nvidii