3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Cena akcji New York Community Bank spada, ale to nie mówi, czy grozi mu upadek.  Oto, co zrobisz

Cena akcji New York Community Bank spada, ale to nie mówi, czy grozi mu upadek. Oto, co zrobisz

Ping Guan/Bloomberg/Getty Images

Siedziba Community Bank of New York znajduje się w Hicksville w stanie Nowy Jork.


Nowy Jork
CNN

Niektóre z pierwszych oznak napięć w bankowości podczas kryzysu, który miał miejsce w zeszłym roku, znalazły odzwierciedlenie w cenach akcji Silicon Valley Bank, Signature Bank i First Republic Bank. Ostatecznie wszystkie poniosły porażkę.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, czy New York Bancorp Society (NYCB) czeka ten sam los po tym, jak w ciągu ostatniego tygodnia akcje spółki straciły 60% wartości.

Teraz bank znajduje się pod większą presją po tym, jak we wtorek wieczorem agencja Moody's Investors Service obniżyła rating kredytowy banku do statusu śmieciowego. W środę w notowaniach przed otwarciem sesji akcje spółki spadły o kolejne 8%.

„Ratingi Bank of New York mogą zostać jeszcze bardziej obniżone, jeśli bank doświadczy utraty zaufania deponentów, co stanowi wyzwanie dla płynnych zasobów banku” – stwierdziła agencja ratingowa.

Początkowym katalizatorem spadków była zapowiedź banku z zeszłego tygodnia, że ​​po zapowiedzi wzrostu zysków obniży dywidendę. Niedawna zaskakująca strata w wysokości 252 milionów dolarów Kwartał w porównaniu z zyskiem w wysokości 172 mln USD w czwartym kwartale 2022 r. Spółka odnotowała również straty kredytowe w wysokości 552 mln USD, które wynikały głównie z zagrożonych kredytów na nieruchomości komercyjne. Ich wartość spada, gdyż coraz więcej osób pracuje z domu, a firmy rezygnują z powierzchni biurowych.

Thomas Cangemi, dyrektor generalny New York Commercial Bank, również za słaby kwartał banku obwinił przejęcie aktywów o wartości 40 miliardów dolarów od Signature Bank, co spowodowało, że łączne aktywa New York Commercial Bank osiągnęły ponad 100 miliardów dolarów. Przekroczenie tego limitu jest dla banków ważne, bo zgodnie z prawem oznacza to, że muszą przeznaczyć więcej kapitału na zabezpieczenie się przed przyszłymi stratami. Ogranicza to jednak kwotę, jaką banki mogą pożyczyć.

READ  Spadek wartości dolara amerykańskiego jest dobrodziejstwem dla ryzykownych aktywów na całym świecie

Biorąc to wszystko pod uwagę, odruchowa reakcja inwestorów na raport o wynikach banku w Nowym Jorku była uzasadniona i nie wskazywała, że ​​bankowi grozi upadłość, powiedział David Chiaverini, dyrektor zarządzający Wedbush Securities zajmującej się bankami.

Stwierdził jednak, że utrzymujący się znaczny spadek wartości akcji zaczyna budzić obawy. „Wraz ze spadkiem ceny akcji zwiększa się ryzyko, że bank popadnie w stan upadłości”. Innymi słowy: bank może w końcu upaść.

Dzieje się tak dlatego, że nieubezpieczeni deponenci – klienci posiadający na jednym koncie ponad 250 000 dolarów – mogą coraz bardziej obawiać się, że bankowi zabraknie pieniędzy na pokrycie ich depozytów.

Według raportu zysków spółki, nieubezpieczone depozyty stanowiły około 40% wszystkich depozytów New York Commercial Bank na trzeci kwartał ubiegłego roku. Jest to znacznie mniejszy udział w porównaniu do Signature Bank i Silicon Valley Bank na krótko przed ich upadkiem.

Chociaż spadek cen akcji banku może być przerażający, nie jest to najlepsza miara zdolności banku do przetrwania.

Najlepszym źródłem informacji w tym zakresie są przepływy depozytów banków, stwierdził Chiaverini.

W ostatnim kwartale depozyty spadły zaledwie o 2%, a z wyłączeniem depozytów depozytowych związanych z przejęciem Signature Bank spadły w mniejszym stopniu. Jednak od zeszłotygodniowego raportu o zyskach mogło się to radykalnie zmienić.

Analitycy Bank of America stwierdzili w piątkowej notatce, że komentarze otrzymane od kierownictwa „sugerują, że bank nie odnotowuje żadnych nietypowych napływów/odpływów depozytów”.

Jednakże New York Commercial Bank nie przedstawił żadnych oficjalnych aktualizacji na temat przepływów depozytów i nie odpowiedział na zapytanie CNN.

Bank prawdopodobnie złoży wymagany raport roczny w ciągu najbliższego miesiąca, biorąc pod uwagę terminy poprzednich zgłoszeń. Raport ten dostarczy więcej informacji na temat przepływów depozytowych banku.

READ  Elon Musk: Niekontrolowany statek kosmiczny SpaceX walczył o samozniszczenie

We wtorek sekretarz skarbu Janet Yellen Powiedział parlamentarzystom„Jesteśmy w kontakcie z organami regulacyjnymi i uważnie monitorujemy obecną presję bankową”. Dodała, że ​​nie chce komentować konkretnego banku.

„Nieruchomości komercyjne to obszar, który, jak od dawna uznaliśmy, może powodować zagrożenia dla stabilności finansowej lub straty w systemie bankowym” – powiedziała Yellen podczas przesłuchania przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów i Biuro Kontrolera Waluty odmówiły komentarza.

Korekta: We wcześniejszej wersji tego artykułu błędnie porównano wielkość nieubezpieczonych depozytów w New York Commercial Bank z depozytami w Signature Bank i Silicon Valley Bank przed ich upadłością.