3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Były prezydent Peru Castillo skazany na 18 miesięcy więzienia, gdy protestujący ogłosili „bunt”

Były prezydent Peru Castillo skazany na 18 miesięcy więzienia, gdy protestujący ogłosili „bunt”CNN

Obalony były prezydent Peru Pedro Castillo Pozostanie w areszcie tymczasowym przez 18 miesięcy, zarządził w czwartek Sąd Najwyższy kraju, podczas gdy tłumy jego zwolenników protestowały przed salą sądową i w całym kraju.

Castillo, były nauczyciel i przywódca związkowy z wiejskiego Peru, został usunięty ze stanowiska w zeszłym tygodniu po próbie rozwiązania Kongresu i ustanowienia rządu nadzwyczajnego – taktyka, którą ustawodawcy skrytykowali jako próbę zamachu stanu.

Od tego czasu został oskarżony o bunt i spisek, czemu zaprzecza.

Przedłużające się aresztowanie odzwierciedla złożoność sprawy i potencjalne ryzyko ucieczki, powiedział sędzia Sądu Najwyższego Juan Carlos Chicli po tym, jak prokuratorzy ostrzegli, że były prezydent może ubiegać się o azyl poza granicami kraju, i powiedzieli, że 18 miesięcy obejmie czas trwania śledztwa. Prawnicy Castillo twierdzą, że były przywódca nie stwarza ryzyka ucieczki.

Sam Castillo nie przemawiał w sądzie. Ale na innym przesłuchaniu na początku tego tygodnia bronił swoich działań, mówiąc: „Nigdy nie popełniłem zbrodni spisku ani powstania” i dodając, że nadal uważa się za prezydenta.

Powiedział wtedy: „Nigdy nie zrezygnuję i nie porzucę tej oddolnej sprawy”.

Od czasu usunięcia go z urzędu zwolennicy Castillo wyszli na ulice miast w całym kraju andyjskim, co niektórzy protestujący nazwali „buntem patriotycznym”.

„Peru ogłosiło bunt, bunt narodowy, ponieważ nie jesteśmy winni posłuszeństwa uzurpującemu rządowi” – ​​powiedział w czwartek protestujący w Limie, odnosząc się do następczyni Castillo i byłej wiceprezydent Diny Boulwart, która została szybko zaprzysiężona. Prezydencja przez Kongres kilka godzin po postawieniu w stan oskarżenia byłego prezydenta.

Inny protestujący opisał peruwiański system sądowniczy jako „skorumpowany”, a aresztowanie Castillo jako porwanie.

„(Castillo) został porwany i jesteśmy źli… To narodowa rebelia w Peru” – powiedziała agencji informacyjnej Reuters.

Podczas demonstracji zginęło co najmniej 11 osób. Cztery osoby zginęły, a co najmniej 39 zostało rannych w czwartek – poinformował lokalny departament zdrowia po starciach protestujących z policją w pobliżu lotniska w południowo-peruwiańskim regionie Ayacucho.

READ  Rosja rozszerza bombardowanie ukraińskich celów cywilnych po niepowodzeniach na liniach frontu

Obecny rząd peruwiański odpowiedział protestującym marchewką i kijem. Prezydent Boulwart zaoferował możliwość przedterminowych wyborów, podczas gdy w tym tygodniu minister obrony Luis Alberto Otarola ogłosił stan wyjątkowy i wysłał wojska na ulice.

Wydaje się jednak, że dotychczasowe wysiłki mające na celu stłumienie protestów nie rozwiązały głównych skarg demonstrantów, którzy postrzegają krajobraz polityczny kraju jako skorumpowany i zdezorganizowany oraz oskarżają elitę Peru o niesprawiedliwe obalenie wybranego przez nich przywódcy.

„Jeśli członkowie Kongresu uważają się za demokratów, szanuj głos ludu i szanuj to, za czym głosowaliśmy (Castillo)” – powiedziała Reuterowi protestująca Sonia Castaneda.

Demonstranci wzywali także do wyborów powszechnych, rozwiązania Kongresu i utworzenia nowego Zgromadzenia Ustawodawczego.

Ich gniew został wzmocniony przez niektórych lewicowych przywódców w regionie. We wspólnym oświadczeniu wydanym w poniedziałek rządy Kolumbii, Meksyku, Argentyny i Boliwii wyraziły zaniepokojenie losem Castillo, twierdząc, że jest on ofiarą „niedemokratycznego nękania” od czasu jego ubiegłorocznych wyborów i wzywając Peru do uszanowania wyników ubiegłorocznej wyborów prezydenckich. wybór. głosować.

Peruwiańska minister spraw zagranicznych Ana Cecilia Gervasi powiedziała w mediach społecznościowych, że Peru odpowiedziało w czwartek, odwołując ambasadorów, aby naradzali się w sprawie „ingerencji” w „sprawy wewnętrzne” Peru.

Castillo – który nigdy wcześniej nie sprawował urzędu publicznego przed objęciem prezydentury – prowadził kampanię na rzecz obietnicy redystrybucji bogactwa i podniesienia najuboższych w kraju.

Ale jego rząd był pogrążony w chaosie, a dziesiątki ministrów mianowano, zastąpiono, odwołano lub zrezygnowano z urzędu w nieco ponad rok. Sam Castillo stanął w obliczu wielu dochodzeń w sprawie korupcji i dwóch nieudanych prób impeachmentu, zanim został usunięty w zeszłym tygodniu.