7 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Były bramkarz Flyers Roman Czemanek umiera w wieku 52 lat – NBC Sports Philadelphia

Były bramkarz Flyers Roman Czemanek umiera w wieku 52 lat – NBC Sports Philadelphia

Zmarł Roman Czemanek, bramkarz, który grał w drużynie Flyers przez trzy sezony i zdobył trofeum Bobby’ego Clarke’a w latach 2002-03. Miał 52 lata.

Przyczyna jego śmierci nie została ogłoszona ani zgłoszona.

„Firma Philadelphia Flyers jest głęboko zasmucona wiadomością o śmierci byłego bramkarza Romana Czemanka” – powiedział Keith Jones, prezes ds. operacji hokejowych, w oświadczeniu wydanym przez zespół. „Chechmanek, który został wybrany w ostatniej rundzie rozgrywek, spędził w drużynie trzy sezony od 2000 do 2003 roku, gdzie odniósł ogromne sukcesy i wywarł natychmiastowy wpływ na nasz klub na lodzie i w szatni.

„Oprócz imponujących wyników, fani i koledzy z drużyny kochali go za osobowość, charakterystyczny styl i dumę z zatrzymywania piłki. Poprowadził drużynę Flyers do trzech występów w fazie play-off z rzędu, dwóch sezonów, w których zdobył 100 punktów oraz tytułu Atlantic Division, będąc jednocześnie częścią wspaniałego tandemu z Robertem Eschem, który zdobył William Trophy M. Jennings z NHL, przyznawany bramkarzowi z najmniejszą liczbą bramek strzelonych w sezonie zasadniczym 2002–2003.

„Jego tak młoda śmierć jest dla nas wszystkich bolesna. Nasze myśli i modlitwy są z jego rodziną w tym trudnym czasie”.

Chechmanek pochodził z Czechosłowacji i grał w swoim rodzinnym kraju do czasu powołania go przez Flyers do draftu w 2000 roku. Miał 29 lat, kiedy Flyers wybrali go w szóstej rundzie, zajmując w sumie 171. miejsce.

W swoim pierwszym sezonie Cechmanek został wybrany gwiazdą NHL i zajął drugie miejsce w Vezina Trophy (najlepszy bramkarz). Jego bilans 35-15-6 wynosił 2,01 gola przeciwko średniej, 0,921 procentu obron i 10 przestojów.

Wśród bramkarzy Flyers z ponad 100 występami Čičmanek ma największą liczbę bramek straconych średnio i procent oszczędności w historii zespołu. W 163 meczach w karierze Flyers Czemanek zakończył mecz ze bilansem 92-43-22, notując średnio 1,96 gola, procent obron na poziomie 0,923 i 20 przestojów, co stanowi drugi wynik w historii klubu.

READ  Lynn Lambert nowym trenerem Islanders

W sezonie 2002–2003, jego ostatnim roku w klubie, zdobył nagrodę zespołu dla najcenniejszego zawodnika.

Chechmanek grał w sezonie 2003-04 w Kings, zanim wrócił za granicę. Grał także zawodowo w Niemczech i Szwecji.

Czmanek miał troje dzieci – dwóch synów Romana i Jakuba oraz córkę Katarzynę.