22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Być może astronauci będą musieli ponownie rozważyć jedzenie sałatek w kosmosie

Być może astronauci będą musieli ponownie rozważyć jedzenie sałatek w kosmosie

Sałata uprawiana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest popularna wśród astronautów, ale naukowcy uważają, że jest niezdrowa

Astronauci dodają wodę i składniki odżywcze do roślin w urządzeniach roślinnych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. —NASA

Sałata kosmiczna jest bardzo popularna na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie astronauci cieszą się zielonymi liśćmi w kosmicznym ogrodzie zwanym Veggie, a nawet przeżuwają kawałek czerwonej sałaty liściastej, którą sami uprawiają.

Naukowcy odkryli jednak, że sałata uprawiana na Ziemi w symulowanym środowisku mikrograwitacji jest bardziej podatna na infekcje takie jak E. coli czy salmonella niż sałata uprawiana w kosmosie i może nie być bezpieczna dla astronautów.

Artykuł opublikowany niedawno w Raporty naukowe Ujawniła, że ​​grupa badaczy uprawiała rośliny w urządzeniu zwanym klinostatem, które obracało je niczym pieczony kurczak, w wyniku czego traciły poczucie kierunku. Gizmodo wspomniany.

„W rzeczywistości elektrownia nie wiedziała, który kierunek jest w górę, a w dół” – stwierdził w oświadczeniu Noah Totslein, główny autor nowego artykułu. „W pewnym sensie zaburzyliśmy ich reakcję na grawitację”.

Rośliny mają komórki wrażliwe na grawitację, które powodują, że ich korzenie rosną w dół, podczas gdy roślina rośnie w górę. Jednak w środowiskach mikrograwitacyjnych naturalna obrona rośliny przed czynnikami stresogennymi jest mniej skuteczna.

Aparaty szparkowe, małe pory w liściach i łodygach, pomagają w oddychaniu i zamykają się, gdy wyczują czynniki stresogenne, takie jak bakterie. Badania wykazały, że podczas karnawałowej przejażdżki na klinostacie rośliny straciły orientację i otworzyły pory w obecności bakterii.

„Fakt, że pozostawały otwarte, gdy poddawaliśmy je działaniu, które wydawało się być stresem, był naprawdę nieoczekiwany” – powiedział Totsline.

Na podstawie eksperymentu naukowcy doszli do wniosku, że bakterie takie jak Salmonella mogą łatwiej atakować tkankę liści w symulowanych warunkach mikrograwitacji, np. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Badanie przeprowadzone w 2020 r. dotyczące pierwszej uprawy sałaty uprawianej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w latach 2014–2016 wykazało, że chociaż sałata ma tę samą wartość odżywczą co odmiana ziemska, wykazuje wyższy poziom bakterii.

READ  Zaskakujący związek między wzorcami orbity Ziemi a wydarzeniem paleocieplenia

Pomimo wysiłków mających na celu złagodzenie mikrograwitacji, zamknięte środowisko Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w której przebywają astronauci, może narazić rośliny na działanie patogenów, które mogą mieć wpływ na system roślinny, będący źródłem pożywnego pożywienia dla przyszłych misji na Księżyc lub Marsa.

Naukowcy proponują modyfikację genetyki sałaty kosmicznej, aby zapobiec szerszemu otwieraniu się aparatów szparkowych w przestrzeni kosmicznej, zmniejszając w ten sposób ryzyko infekcji bakteryjnej astronautów spożywających warzywa.

Obecnie testują różne odmiany sałaty w symulowanym środowisku mikrograwitacji.