18 sierpnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Bojownicy atakują główną bazę wojskową w Mali i sytuacja jest „pod kontrolą”

Bojownicy atakują główną bazę wojskową w Mali i sytuacja jest „pod kontrolą”

KATE, Mali (Reuters) – Islamscy bojownicy zbombardowali w piątek główną bazę wojskową Mali, poza stolicą, Bamako, w złożonym ataku przy użyciu bomb samochodowych, ale siły zbrojne powiedziały, że odparły atak i opanowały sytuację. .

Bojownicy powiązani z Al-Kaidą i Państwem Islamskim wielokrotnie napadali na bazy w Mali podczas trwającej dekadę rebelii, która koncentrowała się na północy i centrum, ale niezbyt blisko Bamako na południu.

Ciężki ostrzał był słyszany przez około godzinę wczesnym piątkowym rankiem w obozie Kati, około 15 km na północny zachód od Bamako. Reporter Reutera powiedział, że konwój z przywódcą junty w Mali, pułkownikiem Asimi Gueta, wyruszył później z jego domu w Kati w kierunku Bamako.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Armia podała w oświadczeniu, że atak obejmował dwie bomby samochodowe i został przeprowadzony przez Brygadę Macina, lokalny oddział Al-Kaidy, który jest aktywny w centrum Mali.

Dodał, że w ataku zginął żołnierz, a sześciu zostało rannych, a siedmiu napastników zginęło, a ośmiu aresztowano.

„Sztab wojskowy chce uspokoić ludność, że sytuacja jest pod kontrolą i że mogą prowadzić swoje działania” – powiedziało wojsko.

Świadkowie powiedzieli agencji Reuters, że po ataku żołnierze zastrzelili mężczyznę poza obozem, gdy jego samochód nie zareagował na rozkaz zatrzymania się. Powiedzieli, że druga osoba w samochodzie uciekła.

Wojsko obwiniało również Catibę Macinę za kilka ataków w czwartek na bazy w centrum Mali, które według niego zabiły żołnierza i zraniły 15.

Katy była miejscem buntów w 2012 i 2020 roku, które doprowadziły do ​​udanych zamachów stanu, ale mieszkańcy obozu powiedzieli Reuterowi, że tym razem żołnierze nie wydają się walczyć między sobą.

Rządząca w Mali junta wojskowa doszła do władzy w wyniku zamachu stanu w sierpniu 2020 r. W 2021 r. przeprowadziła drugi zamach stanu, aby obalić tymczasowego cywilnego prezydenta, który był w konflikcie z Guettą.

READ  Julian Lennon śpiewa „Imagine” na zbiórkę pieniędzy na Ukrainie

Tymczasowy rząd Guetty wielokrotnie współpracował z sąsiednimi krajami i międzynarodowymi mocarstwami w sprawie odroczenia wyborów, domniemanych naruszeń wojska i współpracy z rosyjskimi najemnikami w walce z islamistycznym powstaniem.

Pomimo dojścia do władzy i zobowiązania do stłumienia rebelii, junta nie była w stanie powstrzymać rebeliantów przed rozszerzeniem ich działalności na południe.

W zeszłym tygodniu niezidentyfikowani bandyci zabili sześć osób na punkcie kontrolnym 70 km na wschód od Bamako. Czytaj więcej

Jedyny poważny atak, który uderzył w Bamako, miał miejsce w 2015 r., kiedy bojownicy powiązani z Al-Kaidą zabili 20 osób w luksusowym hotelu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Vadimata Kontau) Sprawozdania i dodatkowe pisanie przez Aarona Rossa; Montaż przez Edmunda Blaira, Johna Stonestreeta i Nicka McPhee

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.