25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Boeing próbuje dogonić SpaceX po zbyt wielu dramatach

Boeing próbuje dogonić SpaceX po zbyt wielu dramatach

Jednak nie doszło do skutku.

Błędy, opóźnienia i awarie utrudniały proces rozwoju statku kosmicznego. Doszło do nieudanego lotu testowego, problemów z oprogramowaniem, lepkich zaworów i procesu sądowego z udziałem dyrektora podwykonawcy, który podobno miał stracił nogę Podczas testu Starlinera.
Po początkowym dokładniejszym przyjrzeniu się SpaceX niż Boeing, Urzędnicy powiedzieli później, że tego żałują Tyle problemów ze Starlinerem wymknęło się przez luki. SpaceX, względny nowicjusz Elona Muska w lotach kosmicznych, ostatecznie pokonał Boeinga na wyrzutni. Statek kosmiczny firmy Crew Dragon zarejestrował teraz sześć startów astronautów dla NASA od momentu wejścia do służby w 2020 roku.

Tymczasem Boeing wciąż próbuje przejść bezzałogowy lot testowy. Firma podejmie w tym tygodniu drugą próbę, mając nadzieję, że bezbłędne działanie naprawi jej wizerunek spadającej gwiazdy w ludzkich lotach kosmicznych.

Kontrowersje wokół Starlinera przyczyniły się również do innych spraw Problemy w dziale samolotów komercyjnych Boeinga To podważyło dotychczasowy, solidny wizerunek firmy na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Oto spojrzenie wstecz na wcześniejsze próby Starlinera.

OFT-1

W 2014 r. NASA przyznała kontrakty o stałej cenie – co oznacza, że ​​agencja kosmiczna zapłaciłaby tylko uzgodnioną cenę początkową, a nie ani grosza więcej – Boeingowi i SpaceX. Ten ruch umocnił swoją pozycję jako firmy, które przywrócą astronautów NASA w kosmos w ramach programu Commercial Crew. Pula nagród Boeinga wyniosła 4,2 miliarda dolarów, co jest znaczącą kwotą w porównaniu do 2,6 miliarda dolarów SpaceX, chociaż firma powiedziała, że ​​ponieważ SpaceX otrzymał już miliony na opracowanie bezzałogowej wersji statku Dragon.

Chociaż oczekiwano, że oba statki kosmiczne wystrzelą astronautów w kosmos już po kilku latach, pod koniec dekady stało się jasne, że SpaceX wyprzedza Boeinga.

Kiedy pierwszy bezzałogowy lot testowy firmy, nazwany OFT-1, przybył na wyrzutnię w grudniu 2019 r., SpaceX Pokonał go już od sześciu miesięcy.

I niemal natychmiast po premierze Starlinera 20 grudnia 2019 r. było jasne, że coś jest nie tak.

READ  Nowa kilonowa zmusza astronomów do ponownego przemyślenia tego, co wiemy o rozbłyskach gamma

Później okazało się, że wewnętrzny zegar Starlinera był wyłączony przez 11 godzin, co spowodowało niewypał i potknięcie się statku kosmicznego, powiedzieli dziennikarzom przedstawiciele NASA i Boeinga. Starliner został zmuszony do wcześniejszego powrotu na Ziemię.

Miesiące później ujawniono drugi poważny problem z oprogramowaniem, który według rządowego urzędnika ds. bezpieczeństwa spowodował „katastrofalną awarię”. Boeing (Licencjat) Był w stanie zidentyfikować i naprawić błąd, zanim wpłynął on na zachowanie Starlinera.

Boeing zgodził się rozwiązać problemy i zapłacić za drugą próbę bezzałogowego lotu testowego, odkładając prawie pół miliarda dolarów. Po miesiącach rozwiązywania problemów, przeglądów bezpieczeństwa i dochodzeń, lot testowy.

Były astronauta wycofuje się z misji

Były astronauta NASA, Chris Ferguson, który opuścił State Astronaut Corps w 2011 roku, aby pomóc Boeingowi zaprojektować i zbudować Starlinera, miał poprowadzić pierwszą załogową misję Starlinera jako prywatny astronauta. Ale po tym, jak inauguracyjny test w locie nie powiódł się, Ferguson ogłosił, że nie może już latać statkiem, powołując się na konflikty w harmonogramie.

NASA i Boeing ogłosić to Pod koniec 2020 roku, mówiąc: Ferguson Decyzja została podjęta z „powodów osobistych”. Ferguson powiedział w Obserwuj tweeta Ponieważ planował priorytetowo traktować swoją rodzinę, „pojął wiele zobowiązań, których po prostu nie mogę ryzykować utraty”.

Chociaż misja załogowa była kilkakrotnie przekładana, wydaje się, że nie ma planów przywrócenia Fergusona z powrotem do misji.

Był to astronauta NASA, Barry „Butch” Wilmore wynajmowanie zająć miejsce Fergusona.

Zawory wiskotyczne i wilgotność FL

Boeing uważał, że jest gotowy do powrotu Starlinera do testów w zeszłym roku, i zaplanował drugą próbę testów lotu orbitalnego – tę nazwaną OFT-2 – na sierpień.

Rakieta Atlas V należąca do United Launch Alliance ze statkiem kosmicznym Boeing CST-100 Starliner na pokładzie jest widoczna po wyjściu z obiektu integracji pionowej do wyrzutni w Space Launch Complex 41 przed misją Orbital Flight Test 2 (OFT-2), środa 18 maja 2022 na stacji startowej Cape Canaveral Space Force na Florydzie.

Szybko pojawiły się kolejne problemy. Kiedy statek kosmiczny został przeniesiony na platformę startową i rozpoczął przeprowadzanie kontroli naziemnych przed lotem, inżynierowie odkryli, że główne zawory Starlinera zacięły się. Ostatecznie Boeing ogłosił, że problemu nie można naprawić na wyrzutni, a cały pojazd musi zostać zwrócony do hali montażowej w celu dalszego rozwiązywania problemów.

W połowie sierpnia Boeing zrezygnował z prób rozwiązania problemów na stronie. Starliner musiał być Wysłane do fabryki Boeinga.

Na konferencjach prasowych poprzedzających czwartkową bitwę testową urzędnicy Boeinga ujawnili, że w tym tygodniu będą latać OFT-2 z „krótkoterminowym” przeglądem, ale firma może ostatecznie zdecydować się na przeprojektowanie systemu bezpieczników.

READ  Wyniki eksperymentów głęboko pod ziemią potwierdzają anomalię: możliwa nowa podstawowa fizyka

Inne przypadki

Dodanie do pytań dotyczących praktyk bezpieczeństwa Boeinga, gdy Starliner powraca na wyrzutnię w tym tygodniu, to niedawny raport z Reutersktóry zwrócił uwagę na wcześniej przeoczony proces sądowy przeciwko Boeingowi w zeszłym roku przez podwykonawcę, któremu podobno częściowo amputowano nogę po wypadku przed testami spadochronu Starliner z 2017 roku.

Boeing potwierdził w oświadczeniu, że pozew został złożony w imieniu pracownika i podwykonawcy. „Sprawa została rozstrzygnięta przez wszystkie strony, a warunki ugody są poufne” – napisano w oświadczeniu.

Dokumenty sądowe potwierdzają, że sprawa została rozstrzygnięta w grudniu 2021 r.