25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Badanie wykazało, że życie na Marsie wyginęłoby ponad 1,3 miliarda lat temu

Badanie wykazało, że życie na Marsie wyginęłoby ponad 1,3 miliarda lat temu

Od zarania astronomii ludzie mieli obsesję na punkcie pytania, czy istnieje życie w innym miejscu we wszechświecie. W rzeczywistości znaczna część naukowego zainteresowania Marsem jest poświęcona odpowiedzi na to pytanie, tak jak ono istnieje Poradnik Która może być czerwona planeta życie mikrobiologiczne w młodości.

Ale tak naprawdę nie musisz lecieć na Marsa, aby zbadać planetę. Odpowiednio, około 11 milionów lat temu, grupa marsjańskich meteorytów znanych jako nakhlity uderzyła w Ziemię, prawdopodobnie napędzana ogromną siłą uderzenia na Marsa, która wysłała szczątki do Układu Słonecznego, które ostatecznie znalazły drogę z powrotem na Ziemię. Szwedzka doktorantka Josephine Martell – wraz z zespołem naukowców z Uniwersytetu w Lund – zbadała właściwości tych skał.

Chociaż zespół Martell nie szuka istotnych odcisków palców w tych kosmicznych śmieciach, skład chemiczny meteorytów ujawnia mnóstwo warunków do życia na Marsie. Zbadanie, w jakim stopniu nikiel wchodzi w kontakt z wodą na Marsie, może odpowiedzieć na to, co w informacja prasowaMartel nazwał główne pytanie, czy tam istnieje życie.

Związane z: 24-letnia tajemnica tego, czy meteoryt marsjański skrywał życie drobnoustrojów, pozostaje nierozwiązana

„Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że reakcja nastąpiła po stopieniu niewielkich nagromadzeń podziemnego lodu podczas uderzenia meteorytu około 630 milionów lat temu. Oczywiście nie oznacza to, że życie nie mogło istnieć gdzie indziej na Marsie, lub że nie mogłoby istnieć. — wyjaśnił Martell.W innym czasie byłoby życie.

Międzynarodowy zespół opublikował swoje odkrycia w Science Advances i odkrył, że woda jest zbyt ograniczona, aby podtrzymywać życie. Bez wody życie, jakie znamy, byłoby niemożliwe.

Ale czy było wystarczająco dużo wody, by podtrzymać życie na Marsie? Należy zauważyć, że niektórzy znani planetolodzy, w tym Eric Asphoge z University of Arizona, Założyłem, że to prawda. Chociaż Mars wydaje się teraz suchy, nie zawsze tak było: wyjątkowo niestabilny klimat i ciemna atmosfera powoli zmieniły Marsa w niegościnną pustynną planetę. Jednak kiedyś na Marsie woda była obfita, o czym świadczą koryta rzek i fizyczne dowody istnienia systemu hydrotermalnego.

READ  Moc i odporność Viasat-3 w szerokopasmowym łączu satelitarnym

Chcesz mieć więcej historii o zdrowiu i nauce w swojej skrzynce odbiorczej? Zapisz się do cotygodniowego newslettera salonu wulgarny świat.


Korzystając z nieniszczących technik obrazowania, szwedzcy geolodzy określili ograniczony zakres interakcji wody z ziarnami minerału zwanego oliwinem. konsekwencje nauka Zwrócił uwagę, że metale rzeczywiście reagowały z wodą.

Martell zasugerował, że minerały mogły wchodzić w interakcje z małymi podziemnymi złożami lodu, które stopiły się, gdy meteoryt uderzył w Marsa ponad 700 milionów lat później. Jednak życie mogło istnieć w innych miejscach lub czasach na Marsie.

Jak większość marsjańskich meteorytów, stosunkowo niedawne uformowanie się i przemieszczenie dłoni oznacza, że ​​dają one tylko częściowy obraz mniejszej planety Mars. Palmy mogły pojawić się na Ziemi około 11 milionów lat temu, ale opuściły Marsa około 1,3 miliarda lat temu w obecnym okresie Amazonii. Dlatego palmy stanowią jeden z najstarszych przykładów geologii Marsa, do których mamy dostęp. Starożytny Mars miał owocną wymianę geologiczną z Ziemią.

Podczas gdy wczesna historia Marsa – czas, w którym życie mogło już ewoluować – pozostaje tajemnicą, zespół Martella może wkrótce uzyskać dostęp do najstarszego podłoża skalnego. Oczekuje się, że próbki te ujawnią więcej szczegółów na temat wody na powierzchni Marsa.

Zespół Martela odkrył wcześniejszą obecność wody na próbkach, wystrzeliwując neutrony w dłonie. Neutrony, które są neutralnie naładowanymi cząstkami subatomowymi, są sprawne w wykrywaniu obecności wodoru, jednego z dwóch składników tworzących wodę.

Ponieważ woda była kluczowa dla rozwoju życia na Ziemi, uważa się ją za główny składnik niezbędny do ewolucji prymitywnego życia. Co dziwne, niektórzy naukowcy posuwają się tak daleko, że sugerują, że życie powstało na Marsie przed migracją na Ziemię przez przypadek, że meteoryt wypchnął marsjańskie skały powierzchniowe zawierające mikroby w przestrzeń kosmiczną, gdzie ostatecznie znalazły one drogę z powrotem na Ziemię. Teoria ta była niegdyś marginalnym przekonaniem wśród uczonych i zyskała na popularności w ostatnich latach, na przykład w Salonie Nicole Karles. wzmiankowany Poprzednio.

READ  Rosyjska Agencja Kosmiczna poinformowała, że ​​rosyjski statek kosmiczny Luna-25 miał usterkę techniczną

W rzeczywistości obecność wody na prymitywnej Ziemi tak szybko przyspieszyła ewolucję złożonego życia mikrobiologicznego, że życie pojawiło się stosunkowo łatwo w światach nadających się do zamieszkania lub że hipotetyczny przeszczep pozaziemskich drobnoustrojów dał Ziemi ewolucyjny start.

w przeciwnym razie nauka W zeszłym miesiącu w Science Advances uwiarygodniono ten pomysł. Zespół naukowców znalazł dowody na istnienie drobnoustrojów na Ziemi znacznie wcześniej niż wcześniej oczekiwano. Wcześniej, kontrowersyjne nauka Zespół udokumentował pozostałości rozgałęzionych struktur mikrobiologicznych w kawałku skały, który miał od 3,75 do 4,28 miliarda lat. Jednak dalsza analiza ujawniła bardziej złożoną strukturę i dowody na setki zniekształconych domen bez wyjaśnienia, z wyjątkiem życia drobnoustrojów.

Główny autor, dr Dominic Papineau, powiedział: „Oznacza to, że życie może rozpocząć się już za 300 milionów lat po uformowaniu się Ziemi. Geologicznie to szybko – około jednego obrotu Słońca wokół galaktyki”. nauka codziennie. „Te odkrycia mają wpływ na możliwość życia pozaziemskiego. Jeśli życie toczy się stosunkowo szybko, w odpowiednich warunkach, zwiększa to szansę na życie na innych planetach”.

Jednak naukowcy debatują, czy woda istnieje na Marsie wystarczająco długo, aby mogło się rozwinąć życie. Zagadka będzie nieco łatwiejsza do rozwiązania, gdy próbki skał marsjańskich zebrane przez NASA Perseverance Rover powrócą na Ziemię, co może nastąpić około 2030 roku. Analiza tych skał w ziemskich laboratoriach może dotrzeć do sedna układanki.

Przeczytaj więcej o możliwości życia na Marsie: