22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

bne IntelliNews – Rząd szacuje bezrobocie w Polsce na 6% w czerwcu

Według wstępnej oceny Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z 6 lipca stopa bezrobocia w Polsce spadła jeszcze bardziej w czerwcu, podnosząc o 0,1 punktu procentowego r/r do 6%.

Polski rynek pracy nadal spada ze względu na spowolnienie aktywności gospodarczej spowodowane epidemią COVID-19 (koronawirusa). Popyt na pracę obecnie rośnie, po całkowitym wyeliminowaniu kontroli chorób w połączeniu z regularnymi sezonowymi dostawami w miesiącach letnich.

Według stanu na 5 lipca w Polsce zgłoszono zaledwie 38 nowych przypadków koronawirusa, najmniej od roku; Jeden zginął. Istnieje jednak obawa, że ​​spadek liczby szczepionek może doprowadzić do wzrostu liczby nowych przypadków i ponownego nałożenia pewnych ograniczeń do sierpnia.

Ministerstwo podało, że liczba bezrobotnych na koniec czerwca wyniosła prawie 995 tys. To spadek o 3,1% – czyli 31 900 osób od końca poprzedniego miesiąca. W ujęciu rok do roku oznacza to spadek o 21% lub 265 000.

Według resortu stopa bezrobocia spadła do 0,1 bb miesięcznie. Oficjalny odczyt stopy bezrobocia pochodzi z GUS, jeszcze w tym miesiącu.

Po epidemii PKB Polski skurczył się o 2,7% do 2020 roku, ale oczekuje się, że w tym roku wzrośnie do 4% -5%.

READ  Zobowiązanie Polski do powrotu na Ukrainę mężczyzn w wieku poborowym może wiązać się z kosztami ekonomicznymi