22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

bne IntelliNews – Polski PKN Orlan jest gotowy do gry w ekstraklasie

bne IntelliNews – Polski PKN Orlan jest gotowy do gry w ekstraklasie

PKN Orlan, firma naftowo-gazowa, już teraz jest największym źródłem dochodów w Polsce, zorganizowanym przez skrajnie prawicowy rząd. Czempion Krajowy Uprawniony do gry w tej samej lidze co austriackie OMV i hiszpańskie Repsol.

Jednocześnie Arlon będzie musiał odegrać kluczową rolę w opóźnionym i trwałym dążeniu tego kraju do osiągnięcia celu UE, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Budujemy zintegrowaną i zdywersyfikowaną firmę paliwowo-energetyczną w oparciu o siłę każdego [participating] Firma ma zdolność sprostania wyzwaniom transformacji energetycznej i międzynarodowej konkurencji ”- powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Arlene.

Jak zwykle dla zintegrowanego przedsiębiorstwa naftowo-gazowego, PKN Arlon zajmuje się wszystkim z łańcuchem wartości węglowodorów: od badań i produkcji po rafinację i sprzedaż detaliczną paliw i innych produktów ropopochodnych. Przychody PKN Arlan w 2020 r. wyniosły 86,2 mld zł (33 19,33 mld) – o 22,3% niższe niż w 2019 r., z zyskiem netto na poziomie 3,4 mld zł, niższym o 20,9%.

Giełdowa rafineria jest kontrolowana przez 27,52% polskiego skarbu państwa, co daje rządowi kontrolę nad spółką – ze wszystkimi skutkami ubocznymi, jakie się z tym wiążą, czego dowodem jest prawicowa koalicja rządowa kierowana przez Prawo i Sprawiedliwość. Partia Pais doszła do władzy w 2015 roku.

Rząd pod przewodnictwem Pice traktował firmę jako centrum integracji innych przedsiębiorstw państwowych. Ostatecznym celem jest kreacja Kontrolowany przez państwo gigant energetycznyOrlan będzie prowadził po przejęciu drugiej, małej, rafineryjnej, Lotosu oraz spółki poszukiwawczo-wydobywczej BGNGG. Arlan przejął wcześniej spółkę energetyczną Enia.

Po zakończeniu oczekiwanej fuzji Lotus i PGNG pod koniec tego roku, Fitch Ratings powiedział, że będzie to korzyść kredytowa dla Arlan, ponieważ „korzysta z dużej, solidnej dywersyfikacji działalności i ekspansji w bardziej zrównoważony sektor usług użyteczności publicznej. ”

Podobnie jak inne firmy z globalnego sektora ropy i gazu, Arlan zdaje sobie sprawę z wyzwań, jakie musi nieść ze sobą dekorbonizacja sektora energetycznego. Globalne duże firmy już odczuwają upał, grupa niezadowolonych dyrektorów niedawno głosowała za zasiadaniem w zarządzie ExxonMobil lub Royal Dutch Shell, sąd nie powiedział w niejasny sposób, że musiałby zmniejszyć o połowę swoje emisje w ciągu prawie dekady .

READ  UE wszczyna postępowanie prawne przeciwko Polsce w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego

Strategia Arlene obejmuje Innowacje W firmie wdrażane jest dążenie do złagodzenia zmian klimatycznych. W ramach inwestycji firmy o wartości 140 mld zł do 2030 r. – w tym 85 mld zł na energię odnawialną i nowe projekty petrochemiczne, dwa z trzech silników rozwojowych firmy (trzeci handel detaliczny) – Arlon Sea i Coastal Wind, energia słoneczna i magazynowanie energii.

Firma inwestuje również w wodór Pierwsze dwie stacje tankowania wodoru Do autobusów i samochodów osobowych w największych miastach Bośnia i Katowic. Stacje i centrum produkcji paliwa wodorowego w Trezbeni – które jest w budowie i zostanie uruchomione do końca roku – świadczą o rosnącym zainteresowaniu Arlan paliwami alternatywnymi, ponieważ ocieplenie klimatu wywiera większą presję na regulatorów i finansistów, aby spalali paliwa kopalne.

Arlan planuje ogłosić strategię joint venture z Lotus i PGNG w drugiej połowie 2021 roku.

„Ogólny kierunek strategiczny będzie priorytetem dla inwestycji w sektorach petrochemicznym, odnawialnej energii elektrycznej i handlu detalicznego. Patrzymy na szersze cele strategiczne w świetle długoterminowych wyzwań związanych z transformacją energetyczną” – napisał Fitch Ratings.

„Chociaż jest zgodna z polityką pieniężną wszystkich akcji, odnowiona strategia będzie kluczowym czynnikiem wpływającym na ocenę Arlene. W szczególności zostaną ocenione Capex i plany płacowe akcjonariuszy. ”Dodane ratingi Fitch.

Pozytywny odzew na plany konsolidacji – w tym roku akcje wzrosły o 43% – świadczy o zamiłowaniu firmy do rządu i pozabiznesowych kontrowersji, jakie niesie ze sobą ten status.

Arlan został oskarżony o udział w rządowym programie blokowania krytyki w mediach od czasu objęcia urzędu Polka Prasa, Wydawca kilku mediów ogólnopolskich i lokalnych w ubiegłym roku.

Przejęcie – i słabe uzasadnienie Arlene – wywołało pytania o to, czy prawicowy rząd rozprawia się z pozytywnymi relacjami w mediach w okresie poprzedzającym wybory powszechne i lokalne w 2023 roku.

Prezes firmy Daniel Obaj nie uniknął kontrowersji. Obaztech, nieznany przed przejęciem władzy przez Pais, zyskał na znaczeniu w polskim biznesie i został wybrany urzędnikiem w wiejskiej społeczności Psim w południowej Polsce. Ostatnio, gdy Obajtek był urzędnikiem w PCM, pojawiły się media powiązane z opozycją, które oskarżały go o wbijanie puli w sprawozdania finansowe dotyczące posiadanych przez niego nieruchomości.

READ  Sherica Jackson wyszła z polskiego spotkania w niedzielę

Do tej pory wartość netto firmy spadła pod Obajtech, z 5,6 mld zł w 2018 r. – w roku, w którym objął kierownictwo firmy – do 4,3 mld zł w 2019 r., do 3,4 mld zł w ubiegłym roku, a potem epidemia. Zadłużenie firmy do 2020 r. wynosi 12 zł, czyli pięciokrotnie więcej niż w 2019 r. i dwukrotnie więcej niż w 2018 r. – wynik pożyczki Aenei.

Niemniej jednak analitycy twierdzą, że cena akcji Arlene powinna nadal rosnąć, przynajmniej do czasu, gdy nastąpią szersze zmiany w przemyśle naftowym, takie jak kontyngenty produkcyjne OPEC lub produkcja ropy łupkowej. „Branża sprzątająca została poważnie dotknięta epidemiami i kontroluje wszelkie zdarzenia” [of the virus] Zostanie natychmiast odrzucony przez rynek ”- powiedział niedawno analityk BOS Banku Lucas Prokofiew. Puls Biznes.