24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

bne IntelliNews – BMI w Polsce osiągnęło nowy rekord wszech czasów w czerwcu

bne IntelliNews – BMI w Polsce osiągnęło nowy rekord wszech czasów w czerwcu

Indeks menedżerów ds. zakupów w Polsce (BMI) wzrósł w czerwcu o 2,2 punktu do 59,4 punktu, nowy rekord wszechczasów od poprzedniego miesiąca, według firmy badawczej IHS Markit z 1 lipca.

Lipiec to 12. miesiąc z rzędu, w którym indeks powyżej 50-punktowej linii oddziela spadek od wzrostu. Ten odczyt odnosi się do „szybkiej poprawy warunków prowadzenia działalności produkcyjnej w Polsce”, powiedział IHS. Rynek powiedział.

Jak powiedział kompilator indeksu, wyniki kanału ponownie wnoszą pozytywny wkład w tło wszystkich elementów indeksu.

Nowe zamówienia napływały już siódmy miesiąc i rosły w najszybszym tempie od lutego 2014 r. Choć nowy handel eksportowy rósł w tempie zbliżonym do rekordu z 89 marca, głównym impulsem do sprzedaży w czerwcu był rynek krajowy.

Produkcja wzrosła w czerwcu piąty miesiąc z rzędu i w szybkim tempie od stycznia 2017 r. Pomimo szybkiego wzrostu produkcji, zaległości wzrosły dziewiąty miesiąc z rzędu, z wyraźnym wzrostem presji na produktywność, w bardzo szybkim tempie od rozpoczęcia serii w 2003 roku.

Aby zwiększyć wydajność, w czerwcu dziesiąty miesiąc z rzędu do listy płac dodano producentów. Stopa tworzenia miejsc pracy jest bardzo wysoka od kwietnia 2017 r. Tymczasem aktywność zakupowa gwałtownie wzrosła od maja 2004 r., co spowodowało szybki wzrost zapasów materiałów wejściowych od producentów w historii badań.

Odzwierciedlało to obawy o opóźnienia w dostawach zakłócające produkcję, a czas dostawy dostawców wydłużył się do rekordowych poziomów w czerwcu.

Niedobory surowców i ograniczenia transportowe spowodowały wzrost cen surowców w czerwcu. Inflacja osiągnęła nowy rekord w czwartym miesiącu, podobnie jak ceny wydania, ponieważ firmy oferują klientom wyższe koszty.

Wzrost PPI w Polsce był szybki od stycznia, z dużą częstotliwością wyświetlania danych. Rosnące ceny w przemyśle będą stymulować inflację zasadniczą, która wzrosła powyżej 4% r/r, wskazując, że wstępny odczyt czerwcowy spowalnia wzrost do 0,3 pp do 4,4% w porównaniu z majem.

READ  Polska dostarcza pierwsze czołgi Leopard na Ukrainę - DW - 24.02.2023

Analitycy twierdzą, że może to skłonić Radę Polityki Pieniężnej, organ ustalający stopy procentowe banku centralnego, do podniesienia stóp procentowych, które są obecnie najniższe w tym roku. Polskie stopy procentowe zostały obniżone do zaledwie 0,1% rok temu w celu pobudzenia gospodarki w czasie epidemii.

Według BMI i innych danych polska gospodarka przeżywa prawdziwy boom.

„Polski przemysł od dawna jest kompensowany przez epidemie i znajduje się na trajektorii wzrostowej. [Poland’s] Wzrost gospodarczy ”- powiedział bank centralny.

Oczekuje się, że PKB Polski wzrośnie o 20% w 2021 r. dzięki ożywieniu konsumpcji mieszkaniowej, eksportu i – w mniejszym stopniu – inwestycji. Pogląd ten jest o około 1 pp wyższy od oczekiwań opublikowanych na początku tego roku.