29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Bliższe spojrzenie na niektóre kluczowe dowody w sprawie eksplozji szpitala w Gazie

Bliższe spojrzenie na niektóre kluczowe dowody w sprawie eksplozji szpitala w Gazie

Przedstawiciele wywiadu USA poinformowali we wtorek, że agencje oceniły, że wideo przedstawia palestyńską rakietę wystrzeloną ze Strefy Gazy, która doznała „katastrofalnej awarii silnika”, zanim część rakiety uderzyła w teren szpitala. Starszy urzędnik wywiadu powiedział, że władze nie mogą wykluczyć pojawienia się nowych informacji, które zmieniłyby ich ocenę, ale stwierdził, że mają duże zaufanie do swoich wniosków.

Zapytany o ustalenia „Timesa” rzecznik Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego powiedział, że „Times” i amerykańskie agencje wywiadowcze różnie interpretują wideo.

Zrozumienie tego, co się stało, jest szczególnie skomplikowane, ponieważ Izrael i Hamas strzelają do siebie od początku wojny.

Jak wynika z materiału wideo i oficjalnej strony szpitala na Facebooku, Izrael wystrzelił w kierunku Gazy ponad 8 000 pocisków, co stało się brutalnym atakiem, a trzy dni wcześniej trafił nawet Arabski Szpital Narodowy oświetlającym pociskiem artyleryjskim.

Hamas i Islamski Dżihad w dalszym ciągu atakowały Izrael śmiercionośnymi rakietami z ukrytych miejsc startu w Gazie. W przeszłości rakiety palestyńskie ulegały awariom I jedna wycena Mówi, że 15% rakiet wystrzelonych przez grupy zbrojne w Gazie nie udaje się.

W godzinę po eksplozji szpitala rozpoczęła się wojna informacyjna. Hamas szybko obwinił izraelski nalot, podczas gdy izraelskie wojsko szybko zaprzeczyło jakiejkolwiek odpowiedzialności i obwiniło nieprawidłowo działającą rakietę palestyńską.

Izraelscy urzędnicy zwolnili A raport W związku z eksplozją, która miała miejsce 18 października, ogłosili także rozmowę, która ich zdaniem została przechwycona pomiędzy bojownikami Hamasu, którzy obwiniają za eksplozję ruch Islamski Dżihad. Izrael przytoczył także kilka innych dowodów, które nie zostały upublicznione, w tym zapisy działań wojskowych i informacje z systemów radarowych oraz inne klipy audio i wideo.

Tymczasem izraelscy urzędnicy odwoływali się do wideo Al Jazeery w wywiadach medialnych i mediach społecznościowych.

Film wyemitowała Al Jazeera abonent trzy czasy Przez IDF na X, wcześniej znanym jako Twitter. W ulotkach IDF zidentyfikowało poruszający się obiekt powietrzny jako „pocisk skierowany na Izrael”, który „nie trafił i eksplodował” mniej więcej w tym samym czasie, co eksplozja szpitala Al Ahli Arab Hospital. Rzecznicy IDF również wyraźnie zidentyfikowali tę amunicję jako niewystrzelony pocisk, który spowodował eksplozję Wywiady z CNN I BBC W dniu 18 października i w Wywiad z Indiami Today 19 października.

READ  Rosja aresztowała dwóch pracowników teatru za „usprawiedliwianie terroryzmu”

Wiele mediów pokazało klip wideo i wiele z nich przytoczyło go jako dowód na to, że palestyńska rakieta spadła na szpital.

„The Times” doszedł jednak do wniosku, że pocisk widoczny na filmie wcale nie znajdował się w pobliżu szpitala. Wystrzelono go z Izraela, a nie z Gazy, i prawdopodobnie eksplodował nad granicą izraelsko-gazową, co najmniej dwie mile od szpitala.