24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Biuro Praw Człowieka ONZ wzywa do zakończenia kryzysu na granicy białorusko-polskiej

OHCHR Jeszcze raz Nazywa Zgodnie z prawem międzynarodowym oba kraje muszą zajmować się tą sprawą zgodnie ze swoimi zobowiązaniami.

Jest to następstwo wizyty Rady Praw Człowieka ONZ w Polsce od 29 listopada do 3 grudnia. Posłom nie wpuszczono do strefy przygranicznej, a Białoruś odmówiła złożenia wniosku o wizytę.

Podaj warunki

Zespół przeprowadził wywiady z rodzinami i osobami, które przybyły do ​​Polski przez Białoruś w okresie od sierpnia do listopada, powiedziała dziennikarzom w Genewie rzeczniczka OHCHR Liz Throssell.

Ankieterzy opisywali złe warunki po obu stronach granicy, z ograniczonym dostępem do żywności, czystej wody i schronienia, przy ujemnych temperaturach.

„Podczas pobytu na Białorusi większość stwierdziła, że ​​została zaatakowana lub zagrożona przez siły bezpieczeństwa i oskarżyła białoruskie siły bezpieczeństwa o zmuszanie ich do przekraczania granicy, doradzanie im, kiedy i gdzie przekroczyć, oraz uniemożliwianie ludziom opuszczenia granicy ( kapitału) do powrotu do Mińska. Część „ Przemawiając w Genewie, powiedziała Throssell.

Mylące zarzuty”

Dodał, że kilku rozmówców domagało się od białoruskich sił bezpieczeństwa „wyłudzania pieniędzy” na żywność i wodę. OHCHR wezwał władze do zbadania tych „niepokojących zarzutów”.

Panel ONZ wysłuchał kilku doniesień, że ludzie, w tym dzieci i osoby, które rzekomo ubiegały się o ochronę międzynarodową, natychmiast i automatycznie wróciły na Białoruś.

„Praktyki przepychania ludzi przez granicę przez oba kraje, zespół, który przeprowadził wywiady z wieloma imigrantami i uchodźcami, przekraczał granicę kilka razy w obu kierunkach” – powiedziała Thrussel.

Wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem osoby, które wjeżdżają do kraju przez nieoficjalne przejścia graniczne, mogą być natychmiast deportowane.

Określ wymagania dotyczące bezpieczeństwa

OHCHR wezwał rząd do dokonania przeglądu polskiego prawa i przeprowadzenia „istotnych ocen osobistych” w celu określenia wymogów bezpieczeństwa zgodnie z prawem międzynarodowym.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) przypomniał, że przetrzymywanie migrantów i uchodźców, którzy nie wrócili na Białoruś, powinno być „wyjątkiem ostatniej szansy” i tylko przez ograniczony czas.

Wiele osób, z którymi przeprowadzono wywiady, stwierdziło, że nie zapewniono im odpowiedniej ochrony fizycznej i psychicznej w areszcie i mają ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym, w tym z niezależnymi prawnikami, obserwatorami praw człowieka i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego.

Ograniczony zakres „głęboka troska”

Pani Throssell powiedziała, że ​​granica jest zablokowana, a brak dostępu do organizacji praw człowieka, organizacji humanitarnych, prawników i mediów jest „głęboko zaniepokojony”.

Ponadto zwolennicy uchodźców i innych imigrantów, a także osoby zgłaszające sytuację, zgłaszali trudności w wykonywaniu swojej pracy, w tym przypadki nękania i zastraszania.

„W sytuacji, gdy nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo i jest wywołany antyimigranckimi historiami, procedury i wybory polityczne, które naruszają prawa człowieka uchodźców i imigrantów, są podejmowane po obu stronach” – powiedziała Throsell.

„Dlatego potwierdzamy nasze zobowiązanie wobec Białorusi i Polski, aby zapewnić, że prawa człowieka uchodźców i migrantów znajdują się w centrum ich działań”.