25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Birmingham: Drugie co do wielkości miasto w Wielkiej Brytanii faktycznie ogłosiło upadłość

Darrena Staplesa/Bloomberga/Getty Images

Rada Birmingham obsługuje ponad milion osób.


Londyn
CNN

Drugie co do wielkości miasto Wielkiej Brytanii faktycznie ogłosiło we wtorek upadłość, wstrzymując wszystkie niepotrzebne wydatki po tym, jak wystawiono mu wnioski o równe wynagrodzenie na łączną kwotę 760 milionów funtów (956 milionów dolarów).

Rada Miasta Birmingham, która świadczy usługi dla ponad miliona osób, wydała we wtorek zawiadomienie na podstawie sekcji 114, wstrzymujące wszystkie wydatki z wyjątkiem usług podstawowych.

W raporcie wskazano, że niedobór powstał w wyniku trudności w wypłacie od 650 milionów funtów (około 816 milionów dolarów) do 760 milionów funtów (około 954 milionów dolarów) z tytułu roszczeń o równe wynagrodzenie.

Miasto spodziewa się obecnie deficytu w wysokości 87 mln funtów (109 mln dolarów) w roku budżetowym 2023–2024.

Według brytyjskiej agencji informacyjnej PA Media wiceprzewodnicząca rady Sharon Thompson powiedziała członkom rady, że boryka się ona z „długotrwałymi problemami, w tym historycznymi obawami dotyczącymi odpowiedzialności związanej z równą płacą”.

Thompson częściowo zrzucił winę na rządzącą w Wielkiej Brytanii Partię Konserwatywną, twierdząc, że Birmingham „otrzymało 1 miliard funtów środków przejętych przez kolejne rządy konserwatystów”.

„Samorząd lokalny stoi przed prawdziwą burzą” – stwierdziła. „Podobnie jak rady w całym kraju, jasne jest, że rada ta stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami finansowymi, począwszy od ogromnego wzrostu zapotrzebowania na opiekę społeczną dla dorosłych i znacznych cięć dochodów z tytułu stawek biznesowych, aż po… Skutki szalejącej inflacji.”

Dodała: „Chociaż samorząd stoi przed poważnymi wyzwaniami, miasto pozostaje bardzo otwarte na biznes i chętnie witamy przybywających mieszkańców”.

„Jest oczywiste, że samorządy wybierane lokalnie zarządzają swoimi własnymi budżetami” – powiedział we wtorek dziennikarzom rzecznik brytyjskiego premiera Rishi Sunaka. Rzecznik dodał, że rząd „w tym celu regularnie z nimi współpracuje, wyraża obawy dotyczące sposobu zarządzania nimi i zwraca się do Przewodniczącego Rady o zapewnienie o optymalnym wykorzystaniu pieniędzy podatników”.

Przewodniczący Rady John Cotton powiedział w innym miejscu BBC, że Radzie zostanie przedstawiony nowy model zatrudnienia w związku z ustawą o roszczeniach o równą płacę.

To wielokulturowe miasto jest największym w środkowej Anglii. W zeszłym roku był gospodarzem Igrzysk Wspólnoty Narodów, ważnego wydarzenia sportowego dla krajów Wspólnoty Narodów, a w 2026 r. ma być gospodarzem Mistrzostw Europy w lekkoatletyce.