22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Białoruś: Siły przeprowadzają ćwiczenia z myśliwcami Wagnera w pobliżu granicy z PolskąCNN

Siły białoruskie przeprowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe Bojownicy Wagnera w pobliżu granicy z Polską, członkiem NATO, poinformowało Ministerstwo Obrony Białorusi.

Bojownicy Wagnera przybyli na Białoruś w zeszłym miesiącu po krótkotrwałym buncie prywatnej grupy wojskowej. W środę jej założyciel Jewgienij Prigożyn pojawił się w filmie gratulującym swoim zawodnikom w kraju.

„Siły Zbrojne Białorusi kontynuują wspólne szkolenie z myśliwcami PKW „Wagner”” – poinformowało Ministerstwo Obrony w komunikacie.

„W ciągu tygodnia jednostki sił operacji specjalnych wraz z przedstawicielami kompanii będą przeprowadzać ćwiczenia i działania bojowe na poligonie Prestsky” – dodano.

Resort nie podał, kiedy odbędą się ćwiczenia.

Polska zapewniła, że ​​jej granice są bezpieczne i monitoruje sytuację, podał Reuters.

Na początku lipca Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko Wagner wezwał wojska na Białoruś. Wezwanie nadeszło wkrótce po nieudanym powstaniu zbrojnym sił Wagnera przeciwko Moskwie, w którego rozprzestrzenianiu się Łukaszence przypisuje się pomoc.

Analiza zdjęć satelitarnych CNN i filmów z mediów społecznościowych wykazała, że ​​bojownicy Wagnera przybyli do wcześniej opuszczonej bazy wojskowej na Białorusi na początku tego tygodnia. Na nagraniu widać setki poruszających się pojazdów.

Laboratoria Planet

Konwój żołnierzy Wagnera przybywa do białoruskiej bazy.

Później, w środę, pojawiło się wideo, na którym Prigożyn wita swoich bojowników na Białorusi, co było jego pierwszym publicznym wystąpieniem od czasu poprowadzenia zbrojnego powstania w Rosji w zeszłym miesiącu. CNN geolokalizowało wideo do wcześniej nieużywanej bazy wojskowej w Asipowiczach, około 80 kilometrów (49 mil) na południowy wschód od stolicy Mińska.

„Cześć koledzy! Mam przyjemność pogratulować wam wszystkim. Witamy na ziemi białoruskiej! Walczyliśmy z godnością! Zrobiliśmy wiele dla Rosji” – powiedział mężczyzna, który brzmi jak Prigożyn w filmie, który został opublikowany na pro-Wagnerowskich kanałach telegramu w środę, a później udostępniony na koncie Prigożyna.

READ  Jeremy Sochan został nominowany w polskiej liście EuroBasket 2022

Miejsce pobytu Prigogine’a było przedmiotem gorących dyskusji po jego krótkotrwałym buncie.

Rebelia jego grupy jest jak dotąd jednym z największych zagrożeń dla rządów prezydenta Rosji Władimira Putina.

W tym tygodniu powiedział szef brytyjskiej agencji wywiadowczej MI6 Putin nie miał wyboru Ale Wagner powiedział, że „zawarł układ, by ratować własną skórę”, aby zakończyć powstanie i osiągnąć porozumienie z przywódcą.