2 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Badanie jaj mówi, że dinozaury podupadały, gdy uderzyła asteroida

Badanie jaj mówi, że dinozaury podupadały, gdy uderzyła asteroida

Zapisz się na biuletyn CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

W paleontologii to bagno debaty. akt Potężna asteroida uderzyła w Ziemię 66 milionów lat temu Zlikwidować kwitnącą, różnorodną grupę dinozaurów, czy może już walczyły o przetrwanie, gdy nadszedł ten katastrofalny dzień?

Większość informacji o dinozaurach pochodzi z końca okresu kredowego, a zwłaszcza z terenów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych Hell Creek formacja – składA co daje obraz stosunkowo bogatej różnorodności dinozaurów w ciągu ostatniego miliona lat tego okresu.

Jednak informacje o skamielinach z tamtych czasów w innych regionach są znacznie cieńsze i nie wiadomo, czy wzór widoczny w Ameryce Północnej reprezentuje globalną różnorodność dinozaurów. i wtedy.

Aby wypełnić tę lukę w zapisie kopalnym, naukowcy z Chin zbadali ponad 1000 skamieniałych jaj dinozaurów z Shanyang. Basen środkowych Chin. Badanie opublikowane 19 września w Czasopismo naukowe Proceedings of the National Academy of Sciences.

Fragmenty jaj i skorupka jaj reprezentują ostatnie dwa miliony lat epoki dinozaurów, przy czym skamieliny występują co 100 000 lat. Badania obejmowały uzyskanie szczegółowych szacunków wieku warstw skalnych poprzez analizę i zastosowanie modelowania komputerowego na ponad 5500 próbkach geologicznych.

znaleziono analizę Pełny Jajka i fragmenty skorupek z Naukowcy powiedzieli, że istniały tylko trzy rodzaje dinozaurów, co wskazuje na spadek bioróżnorodności dinozaurów w tym okresie.

Macroolithus yaotunensis i Elongatoolithus elongatus należą do grupy bezzębnych dinozaurów zwanych owiraptorami, natomiast trzeci należy do, Stromatoolithus był pinglingensis Roślinożerny hadrozaur lub członek grupy dinozaurów kaczodziobych.

Badacze Powiedzieli, że ich znalezisko ze skamieniałych jaj było zgodne ze skamieniałymi kośćmi dinozaurów znalezionymi na tym samym i w okolicy, chociaż odkryli kilka dodatkowych kości dinozaurów z obszaru pokazującego Tyranozaur i zauropody również żyły na obszarze od 66,4 do 68,2 mln lat temu.

READ  Rosja wysyła statek ratunkowy Sojuz na Międzynarodową Stację Kosmiczną | Wiadomości z kosmosu

„Nasze wyniki potwierdzają długoterminowy spadek bioróżnorodności dinozaurów na świecie 66 milionów lat temu” – czytamy w badaniu, prawdopodobnie torując drogę do masowego wyginięcia dinozaurów spoza kredy pod koniec okresu kredowego.

Większość dinozaurów wyginęła, ale Niektóre z mniejszych ptaków przetrwały i przekształciły się w ptaki, które widzimy dzisiaj.

Przeciwnicy teorii nagłej śmierci asteroidy odwołują się do: Okres globalnego zimna, który mógł utrudnić życie wielu gatunkom dinozaurów. Ich upadek był również powiązany z a Seria potężnych erupcji wulkanicznych w pułapkach Decan w dzisiejszych Indiach.

Paleontolog Alvio Alessandro Chiarenza, Staż podoktorski na Uniwersytecie w Vigo w Hiszpanii, nad którym pracował Zapisy paleoklimatyczne Z tego okresu powiedział, że skamieniałe jaja Nie jest to wiarygodny zapis różnorodności dinozaurów. Nie brał udziału w badaniu.

Zwrócił uwagę, że ostatnio przeprowadzono wiele badań Dinozaury mogły mieć jaja o miękkiej skorupce Jest mało prawdopodobne, aby się rozłożył. Ponadto dla wielu dinozaurów nie znaleziono jaj Gatunki, nawet dobrze znane gatunki, takie jak Tyrannosaurus rex, powiedziała Chiarinza.

„Te odkrycia są również sprzeczne z tym, co pochodzi ze szczątków jaja i różnorodnością kości, zębów i innych szczątków znalezionych w miejscach takich jak Hiszpania (oraz) z tym, co wiemy na podstawie danych z Ameryki Północnej” – powiedział w e-mailu. „Więc myślę, że ci autorzy błędnie interpretują te sygnały”.

Wciąż przekonany, że prawdziwym motywem było uderzenie asteroidy od wyginięcia dinozaurów.

„Być może dinozaury były dobre i zróżnicowane, a gdyby asteroida (oni) z okresu kredy nie znajdowała się na końcu, to z tego, co wiemy, mogłyby dziś dominować”.