28 października, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Astronomowie przyglądają się po raz drugi słynnej czarnej dziurze

Witaj Ciemności, nasz stary przyjacielu, przyszliśmy znów na ciebie spojrzeć.

W centrum Messiera 87, gigantycznej galaktyki oddalonej o 55 milionów lat świetlnych od Ziemi, znajduje się ciemność szeroka na 30 miliardów mil i masywna jak 6,5 miliarda słońc – zapadnia w nieskończoności zwana czarną dziurą.

W 2017 roku grupa astronomów obsługujących Teleskop Horyzontu Zdarzeń – globalną sieć radioteleskopów, stworzyła obraz czarnej dziury w Messier 87, czyli M87, co stanowi pierwsze zdjęcie jakiejkolwiek czarnej dziury w historii. Ujawniło płonący, lekko przekrzywiony placek gorącego gazu wirujący wokół ciemnej próżni niczym woda krążąca w odpływie, dokładnie tak, jak przewidywała ogólna teoria względności Alberta Einsteina w 1915 r. Kiedy powstałe zdjęcie zostało ujawnione w 2019 r., trafiło na pierwsze strony gazet. Punkty sprzedaży na całym świecie. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Ten sam zespół naukowców zrobił to ponownie, ale tym razem lepiej. W 2018 roku, rok po wykonaniu pierwszego zdjęcia, astronomowie ponownie zajrzeli w ciemność M87, korzystając z nieco rozszerzonej siatki zapewniającej wyższą rozdzielczość. Wynik opublikowano w zeszłym tygodniu W Journal of Astronomy and Astrophysicspokazuje to samo grudkowate ciasto i ten sam centralny otwór w jeszcze ciekawszych szczegółach, co sugeruje, że astronomom udało się to za pierwszym razem.

„Pierwszy obraz czarnej dziury był tak podobny do przewidywań matematycznych, że wydawało się to zwykłym zbiegiem okoliczności” – mówi dr Dominic Zhang, fizyk. – powiedział kandydat na Uniwersytet Harvarda, pracujący w zespole Event Horizon W komunikacie prasowym Wydane przez Center for Astrophysics/Harvard and Smithsonian University w Cambridge w stanie Massachusetts, gdzie realizowany jest projekt.

„Możliwość przeprowadzenia nowych testów z wykorzystaniem nowych danych, użycia nowego teleskopu i zobaczenia tej samej struktury jest kluczowym potwierdzeniem naszych najważniejszych wniosków” – powiedział.

Nastąpiła jedna zmiana w pierścieniu wokół czarnej dziury M87. Jej najjaśniejsza masa przesunęła się wokół pierścienia o około 30 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara sprzed roku. Astronomowie stwierdzili, że spodziewali się, że gorący punkt się poruszy.

„Chociaż ogólna teoria względności mówi, że rozmiar pierścienia powinien pozostać mniej więcej stały, emisja z chaotycznego, turbulentnego dysku akrecyjnego wokół czarnej dziury spowoduje, że najjaśniejsza część pierścienia będzie się kołysać wokół wspólnego centrum” – mówi Brett Jeter, staż podoktorski w akademii. Instytut Astronomii i Astrofizyki Sineca na Tajwanie podał w komunikacie prasowym. „Ilość fluktuacji, które obserwujemy w czasie, możemy wykorzystać do przetestowania naszych teorii na temat pola magnetycznego i środowiska plazmy wokół czarnej dziury”.