29 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Astronauta jest gotowy się zamknąć po spędzeniu całego roku w kosmosie

Astronauta jest gotowy się zamknąć po spędzeniu całego roku w kosmosie

Po roku spędzonym na słuchaniu ciągłego szumu skomplikowanych maszyn, dzięki którym Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nadaje się do zamieszkania, astronauta Frank Rubio nie może się doczekać chwili ciszy na Ziemi.

Planuje się, że pan Rubio powróci na Ziemię w przyszłym tygodniu po 371-dniowej misji, najdłuższym samodzielnym locie kosmicznym amerykańskiego astronauty.

11 września pobił dotychczasowy rekord najdłuższego nieprzerwanego lotu kosmicznego wykonanego przez Amerykanina, a w czwartek zakończy pełny rok w kosmosie. W Konferencja prasowa We wtorek pan Rubio opowiadał za pomocą wideo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o tym, czego najbardziej nie mógł się doczekać po powrocie do domu 27 września: swojej rodzinie, świeżej żywności i ciszy.

„Szczerze mówiąc, dla mnie przytulanie żony i dzieci będzie niezwykle ważne i prawdopodobnie skupię się na tym przez pierwsze kilka dni” – powiedział Rubio, delikatnie kołysząc się w mikrograwitacji.

Powiedział, że nie może się doczekać powrotu na swoje ciche podwórko i „cieszenia się drzewami i ciszą”.

Jego powrót do domu będzie tym bardziej ekscytujący, ponieważ kiedy Rubio wystartował we wrześniu ubiegłego roku rosyjskim statkiem kosmicznym Sojuz MS-22 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, spodziewał się, że wróci do domu w ciągu sześciu miesięcy, a nie roku.

Plany te uległy zmianie po wykryciu w grudniu wycieku płynu chłodzącego w statku kosmicznym Sojuz. Mógł nastąpić wyciek Potencjalnie zabójcze wysokie temperatury dla załogi po powrocie na Ziemię, dlatego na stację kosmiczną wysłano inny statek kosmiczny, opóźniając lot powrotny pana Rubio.

Pan Rubio powiedział, że gdyby poproszono go o wykonanie całorocznego zadania przed rozpoczęciem szkolenia, odmówiłby ze względu na rodzinę. Powiedział jednak, że gdyby NASA poprosiła go o odbycie tak głębszej podróży podczas dwuletniego szkolenia, zgodziłby się, ponieważ taka była jego praca.

READ  Życie na księżycu Jowisza? Webb należący do NASA znajduje źródło węgla na powierzchni Europy

Przyznał, że spędzenie roku w kosmosie z dala od bliskich odbiło się na psychice i stwierdził, że ważne jest, aby zachować silną psychikę ze względu na „całkowicie bezlitosne środowisko stacji kosmicznej”.

„Jedyna rzecz, którą próbowałem zrobić i mam nadzieję, że udało mi się to osiągnąć — na pewno nie udało mi się tego zrobić idealnie — to po prostu zachować pozytywne nastawienie i konsekwentną pracę przez całą misję, pomimo wewnętrznych wzlotów i upadków” – powiedział Rubio. . „Po prostu staraj się skupić na pracy i misji i zachować konsekwentność, ponieważ ostatecznie musisz każdego dnia pojawiać się i wykonywać swoją pracę”.

Przed misją pana Rubio Mark Vande Heij, który powrócił na Ziemię w marcu 2022 r. po 355 dniach na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, był rekordzistą w najdłuższym nieprzerwanym locie kosmicznym wykonanym przez Amerykanina. Doktor Valery Polyakov, rosyjski kosmonauta, który zmarł w zeszłym roku, jest rekordzistą świata w liczbie kolejnych dni spędzonych w kosmosie: 437.

Na pokładzie stacji kosmicznej pan Rubio pracował nad wieloma… Projekty naukowew tym badania nad tym, jak bakterie przystosowują się do lotów kosmicznych i jak ćwiczenia wpływają na ludzi podczas długich misji.

W poprzednim wywiadzie W NASA pan Rubio powiedział, że jednym z jego ulubionych projektów było badanie roślin pomidorów w celu sprawdzenia, jak techniki uprawy opartej na powietrzu i wodzie wpływają na rośliny. Badania mogą pomóc w znalezieniu sposobów uprawy roślin na większą skalę w przestrzeni kosmicznej.

„Uwielbiam pracować z tą małą roślinką i patrzeć, jak rośnie i rozwija się” – powiedział.

Na wtorkowej konferencji prasowej pan Rubio mówił o koleżeństwach na pokładzie stacji kosmicznej. W tym czasie miał 28 członków załogi, w tym swojego przyjaciela Laurel O’Harainny astronauta NASA, który przybył na stację kosmiczną w zeszłym tygodniu.

READ  Inauguracyjna próbka księżyca NASA została pobrana prawie 50 lat temu

Kiedy ludzie po raz pierwszy przybywają na stację kosmiczną, osoby na pokładzie pomagają im uczyć podstawowych czynności, takich jak korzystanie z łazienki, przygotowywanie jedzenia i spanie – powiedział Rubio.

„Wszystkich małych rzeczy, które na Ziemi uważasz za oczywiste, musisz się tutaj nauczyć na nowo” – powiedział Rubio.

Przed dołączeniem do programu kosmicznego pan Rubio Służył w armii amerykańskiej Wstąpił do Wyższej Szkoły Lekarskiej. Jako pilot helikoptera wylatał ponad 1100 godzin, w tym podczas misji w Bośni, Afganistanie i Iraku. Urodził się w Los Angeles, ale Miami uważa za swoje rodzinne miasto.

Pierwszego dnia w kosmosie Rubio powiedział, że zrobiło mu się niedobrze, gdy jego ciało przyzwyczaiło się do życia w kosmosie. Teraz przygotowuje się, aby jego mięśnie i kości ponownie przyzwyczaiły się do stania i dźwigania ciężaru. Oszacował, że minie od dwóch do sześciu miesięcy, zanim poczuje się normalnie.

„To moja pierwsza misja i nie wiem, jak zareaguje moje ciało” – powiedział.