28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Astronauci NASA Butch Wilmore i Sonny Williams przybywają na Florydę w ramach pierwszego załogowego lotu kosmicznego Boeinga.

Astronauci NASA Butch Wilmore i Sonny Williams przybywają na Florydę w ramach pierwszego załogowego lotu kosmicznego Boeinga.

CAPE CANAVERAL, Floryda (AP) – Dwóch astronautów NASA, którym powierzono pierwszy załogowy lot kosmiczny Boeinga, przybyło na miejsce startu w czwartek, nieco ponad tydzień przed planowanym startem.

Butch Wilmore i Sonny Williams będą pilotami testowymi kapsuły Starliner Boeinga, która po latach opóźnień zadebiutuje z załogą. W czwartek polecieli z Houston do Kennedy Space Center.

Wystrzelony 6 maja na pokładzie rakiety Atlas pojazd Starliner poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w tygodniowy rejs. Boeing próbuje dogonić SpaceX, który od 2020 roku wysyła astronautów dla NASA.

Na pokładzie poprzednich dwóch lotów testowych Starlinera nie było nikogo. Po pierwsze, w 2019 r. Nie udało się do stacji kosmicznej z powodu oprogramowania i innych problemów. Boeinga Powtórz przedstawienie W 2022 r. A ostatnio kapsuła Był dotknięty Ze względu na problemy z markizami i łatwopalną taśmą, którą trzeba było usunąć.

Wilmore podkreślił, że jest to lot testowy, którego celem jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

„Czy spodziewamy się, że wszystko pójdzie idealnie? To pierwszy lot statku kosmicznego z udziałem człowieka”. „Jestem pewien, że wszystko wyjaśnimy. Dlatego to robimy.”

NASA zatrudniła SpaceX i Boeinga dziesięć lat temu, płacąc firmom miliardy dolarów za przewóz astronautów na stację kosmiczną i ze stacji kosmicznej. Agencja kosmiczna nadal pragnie pozyskiwać dla swoich astronautów kapsuły od dwóch konkurencyjnych firm, mimo że stacja kosmiczna zakończy działalność do 2030 r.

„To niezwykle istotne” – zauważył Wilmore.

Wilmore i Williams będą pierwszymi astronautami na pokładzie rakiety Atlas od czasu projektu Mercury prowadzonego przez NASA na początku lat 60. XX wieku.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Grupy Mediów Naukowo-Edukacyjnych Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.