3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Armia ukraińska opuszcza zdewastowane miasto na ufortyfikowane pozycje

Armia ukraińska opuszcza zdewastowane miasto na ufortyfikowane pozycje

Kijów, Ukraina (AFP) – Po tygodniach zaciekłych walkPrzedstawiciel regionalny powiedział w piątek, że siły ukraińskie zaczęły wycofywać się z oblężonego miasta na wschodzie kraju, by zająć silniejsze pozycje, co jest czteromiesięcznym znakiem rosyjskiej inwazji.

Planowane wycofanie się z Siewierodoniecka, administracyjnego centrum obwodu ługańskiego, następuje po nieustannym rosyjskim bombardowaniu, które zniszczyło większość przemysłowego miasta i zmniejszyło jego populację ze 100 tysięcy. do 10 000. Siły ukraińskie walczyły z Rosjanami w bitwach od domu do domu, zanim wycofały się do ogromnych zakładów chemicznych Azot na obrzeżach miasta, gdzie nadal ukrywają się w rozległych podziemnych budynkach, w których schroniło się również około 500 cywilów.

W ostatnich dniach siły rosyjskie osiągnęły zyski wokół Siewierodoniecka i sąsiedniego miasta Łysychańsk, na stromym brzegu po drugiej stronie rzeki, w celu okrążenia sił ukraińskich.

Centralnym punktem rosyjskiej ofensywy mającej na celu zdobycie wszystkich wysp Donbasu i zniszczenie broniącej ich ukraińskiej armii – najzdolniejszej i najtrudniejszej do walki części sił zbrojnych kraju, były Siewierodonieck i Łysiczańsk. Te dwa miasta i ich okolice to ostatnie duże ogniska ukraińskiego ruchu oporu w obwodzie ługańskim – 95% z nich znajduje się pod kontrolą rosyjskich i lokalnych sił separatystycznych. Rosjanie i separatyści kontrolują też około połowy obwodu donieckiego, drugiej prowincji Donbasu.

Rosja wykorzystała swoje przewagi liczebne w siłach i broni, aby uderzyć w Siewierodonieck, co stało się wojną na wyczerpanie, podczas gdy Ukraina zażądała od swoich zachodnich sojuszników lepszej i większej ilości broni. Zniszczone zostały mosty prowadzące do miasta, co spowalniało zdolność armii ukraińskiej do zaopatrzenia, zaopatrzenia i ewakuacji rannych i innych. Znaczna część miejskiej infrastruktury elektrycznej, wodnej i komunikacyjnej została zniszczona.

Gubernator Ługańska Serhij Hajday powiedział, że siły ukraińskie otrzymały rozkaz opuszczenia Siewierodoniecka, aby zapobiec dalszym stratom i przenieść się na lepiej ufortyfikowane pozycje. Szef administracji regionalnej Roman Własenko powiedział, że wycofywanie się już się rozpoczęło i potrwa kilka dni.

miniatura wideo na youtube

„Jak dotąd armia ukraińska wciąż jest w Siewierodoniecku” – powiedział CNN Własenko. Na razie wycofują się z miasta. Zacząłem wczoraj.”

READ  Rosyjskie naloty sieją spustoszenie w Mariupolu, zamieniając ukraińskie miasto w „popiół”

Rzecznik ukraińskiego wojska odmówił potwierdzenia nakazu wycofania się, twierdząc, że polityka rządu zabrania komentarzy na temat ruchów wojsk ukraińskich.

„Niestety będziemy musieli wycofać nasze wojska z Siewierodoniecka” – powiedziała Heidi w wywiadzie dla Associated Press. „Nie ma sensu pozostawać w zniszczonych miejscach, liczba zabitych w bitwie rośnie”.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA, przemawiając w Waszyngtonie pod warunkiem zachowania anonimowości, opisał w piątek ruch Ukraińców jako „taktyczny odwrót” w celu konsolidacji sił na pozycjach, na których mogą najlepiej się bronić. To wzmocniłoby wysiłki Ukrainy, aby utrzymać rosyjskie siły dłużej na małym obszarze, powiedział urzędnik.

Heidi zauważyła, że ​​podczas wycofywania się część sił ukraińskich pozostała w Siewierodoniecku, w obliczu rosyjskich bombardowań, które zniszczyły 80% budynków.

„Nawet dzisiaj opór w Siewierodoniecku trwa” – powiedział Hayday w wywiadzie dla Associated Press. „Rosjanie bezlitośnie bombardują pozycje ukraińskie i palą wszystko”.

Hayday powiedział, że Rosjanie również zbliżają się do Łyszczańska – z Zołotego i Toszkiwki – dodając, że rosyjskie jednostki rozpoznawcze dokonały nalotów na obrzeża miasta, ale zostały wyparte przez jego obrońców. Gubernator dodał, że most do Łysyczańska został poważnie uszkodzony w wyniku rosyjskiego nalotu i nie nadaje się do transportu ciężarówek. Ukraiński analityk wojskowy Oleg Żdanow powiedział Associated Press, że niektóre siły, które wyszły z Siewierodoniecka, szykują się do walki w Łysieczańsku.

W innych raportach z pola bitwy rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło w piątek, że cztery ukraińskie bataliony i jednostka „zagranicznych najemników” w sumie około 2000 żołnierzy zostały „całkowicie osłonięte” w pobliżu Herska i Zołote, na południe od Łyszczańska. Roszczenie nie może być niezależnie zweryfikowane.

Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa, stolicy Ukrainy, w pierwszym etapie inwazji Od 24 lutego siły rosyjskie skupiły się na Donbasie, gdzie od 2014 roku siły ukraińskie walczą ze wspieranymi przez Moskwę separatystami.

READ  Indie i Malediwy omawiają wycofanie wojsk z wyspy w związku ze sporem

Po wielokrotnych prośbach do zachodnich sojuszników o ciężką broń w celu przeciwdziałania przewadze Rosji w sile ognia, cztery amerykańskie wyrzutnie rakiet średniego zasięgu Przybył z czterema innymi w drodze. Więcej ukraińskich sił szkoli się poza Ukrainą, aby używać rakietowych systemów rakietowych wysokiej mobilności (HIMARS), i oczekuje się, że wrócą do domu z bronią do połowy lipca, powiedział w piątek wysoki rangą urzędnik USA.

Pociski mogą podróżować około 45 mil (70 kilometrów). Wyśle także 18 amerykańskich łodzi patrolowych przybrzeżnych i rzecznych. Urzędnik powiedział, że nie ma dowodów na to, że Rosji udało się przechwycić cokolwiek z tego, co było ciągłym napływem pomocy wojskowej na Ukrainę ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Rosja wielokrotnie groziła uderzeniem w takie przesyłki lub już twierdziła, że ​​uderzyła w takie przesyłki.

W innych opracowaniach:

Dzień po tym, jak Ukraina została zatwierdzona jako kandydat do członkostwa w Unii Europejskiej, Zełenski wezwał Ukraińców, aby nie skupiali się na wszystkim, co pozostaje do zrobienia przed przyjęciem tego kraju do UE, ale po cichu celebrowali ten moment i byli dumni z tego, jak daleko Ukraina przyszedl. Już zaczyna odchodzić od swojej sowieckiej przeszłości.

„Nie bądź szczęśliwy, że to policzek dla Moskwy, ale bądź dumny, że to oklaski dla Ukrainy” – powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo. „Niech cię zainspiruje. Zasługujemy na to. Obyś się uśmiechnął i niech Bóg błogosławi nas wszystkich spokojną nocą. Potem jutro, znowu w bitwie. Z nową siłą i nowymi skrzydłami.”

___

W Tbilisi w Gruzji, innej byłej republice sowieckiej, która ubiegała się o członkostwo w Unii Europejskiej, tysiące zgromadziły się w piątek, domagając się dymisji premiera z powodu niepowodzenia jego rządu w realizacji reform potrzebnych do przyłączenia Gruzji do Ukrainy i przyjęcia jej jako państwa. kandydat do członkostwa w Unii Europejskiej. Rada Europejska stwierdziła w tym tygodniu, że Gruzja ma jeszcze więcej pracy do wykonania przed przyznaniem statusu kandydata.

READ  Liz Truss spotyka się z gniewem ze strony prawodawców, gdy nastroje w brytyjskiej partii rządzącej pogarszają się

Zełenski przekazał wiecu wideo, wyrażając poparcie dla Gruzji i dziękując Gruzinom, którzy przybyli na Ukrainę, aby włączyć się do walki z Rosją. Rosja najechała Gruzję w 2008 roku i teraz skutecznie kontroluje dwa separatystyczne regiony.

___

Zełenski wezwał fanów muzyki na festiwalu Glastonbury do „szerzenia prawdy o wojnie rosyjskiej”. Przemawiając do publiczności w brytyjskim teledysku ekstrawaganckim w piątek przed występem grupy The Libertines, Zełenski powiedział: „My na Ukrainie też lubimy żyć tak, jak kiedyś i cieszyć się wolnością i tym cudownym latem, ale nie możemy zrób to. To dlatego, że najstraszniejsza rzecz, jaka się wydarzyła – Rosja ukradła Hello.”

___

Urzędnik promoskiewskiej administracji w południowym mieście Chersoń, zajętym przez wojska rosyjskie na początku inwazji, zginął w piątek w eksplozji. Prorosyjska administracja regionalna w Chersoniu poinformowała, że ​​Dmitrij Savlyushenko zginął, gdy jego samochód eksplodował w „ataku terrorystycznym”. Nikt od razu nie wziął na siebie odpowiedzialności.

___

Juras Kermano meldował się ze Lwowa.

___

Śledź relacje AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine