3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W sieci pojawił się pierwszy w historii materiał filmowy przedstawiający nowonarodzonego żarłacza białego

W sieci pojawił się pierwszy w historii materiał filmowy przedstawiający nowonarodzonego żarłacza białego

Carlos Gaona i Philip Stearns nakręcili materiał w Santa Barbara w Kalifornii.

Naukowcy są teraz o krok bliżej tajemniczej ścieżki badania jednego z najgroźniejszych drapieżników oceanu.

W poniedziałek opublikowano prawdopodobnie pierwszy na świecie film przedstawiający nowonarodzonego żarłacza białego Journal of Fish Environmental BiologyWysoki na 5 stóp biały szczeniak może przejść do historii nauki.

W lipcu 2023 roku twórca filmów przyrodniczych Carlos Gaona i doktorant biologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside Philip Stearns używali kamer dronów do badania wód Santa Barbara na środkowym wybrzeżu Kalifornii, kiedy zauważyli coś, co wydawało się obecne. Nowo narodzony żarłacz biały Który był zawoalowany „mleczną” białą substancją.

Gaona powiedział ABC News, że wielokrotnie fotografował ten obszar w Santa Barbara, ponieważ widział w tym konkretnym miejscu „duże, prawdopodobnie ciężarne” rekiny. Zauważył, że rekiny pojawią się za trzy do czterech tygodni, więc „na podstawie przeczucia” postawił sobie za cel obserwowanie tamtejszych rekinów „od wschodu do zachodu słońca” w nadziei, że zobaczy nowonarodzonego żarłacza białego.

Gauna twierdzi, że tego pamiętnego dnia kręcili już od ośmiu do dziewięciu godzin, kiedy zobaczyli, jak duży rekin schodzi do wody i znika. „Wyłonił się ten piękny, mały, dosłownie biały rekin”.

„Spadłem z krzesła z podekscytowania, ponieważ nie przypominało to niczego, co kiedykolwiek wcześniej widziałem” – Stearns powiedział ABC News. Joanna potwierdziła reakcję Stearnsa, mówiąc: „Zrobił to, dosłownie spadł z krzesła. Chyba uronił łzę. Koncentrowałem się na lataniu, ale to był naprawdę niesamowity moment”.

Miejsce narodzin żarłacza białego zawsze pozostawało dla badaczy tajemnicą, ponieważ nigdy wcześniej nie widziano nowo narodzonych żarłaczy białych żywych.

„To, gdzie rekiny białe rodzą swoje młode, pozostaje jedną z największych tajemnic oceanu” – powiedział w oświadczeniu ABC News Toby Curtis, naukowiec zajmujący się rekinami w Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej. „Bardzo małe białe rekiny obserwowano i badano w kilku miejscach, w tym u wybrzeży południowej Kalifornii i na Long Island w Nowym Jorku, ale nadal nie wiemy dokładnie, gdzie się urodziły”.

READ  Teleskop Webba pokazuje, jak światło przenikało przez mgłę we wczesnym wszechświecie

„Uważamy, że mamy element układanki” – powiedział Stearns o swoich odkryciach w Santa Barbara. „Badania przeprowadzone w latach 80. XX wieku wykazały, że może to być miejsce porodu. Jeśli to, co widzieliśmy, było noworodkiem, potwierdza to to założenie”.

Stearns uważa, że ​​mlecznobiały materiał otaczający nowonarodzonego rekina może oznaczać młode, które zrzuciło warstwę embrionalną.

Grzegorz B. powiedział: „Prawdopodobnie możemy założyć – jeśli mlecznobiała powłoka jest wynikiem niedawnego przebywania rekina w łonie matki – że rekin urodził się w ciągu kilku godzin” – powiedział dr Skomal, starszy naukowiec ds. rybołówstwa w Departamencie Rybołówstwa Morskiego stanu Massachusetts. Wiadomości ABC.

„Myślę, że to naprawdę fascynująca obserwacja” – kontynuował Skomal. „Jest wiele tajemnic, jeśli chodzi o biologię reprodukcji żarłacza białego”. „Każda najmniejsza informacja o tych zwierzętach jest absolutnie fascynująca”.

Żarłacze białe są wymienione na Czerwonej Liście IUCN jako „wrażliwe” na całym świecie i „krytycznie zagrożone” w Europie. Stearns podkreślił znaczenie ochrony przez prawodawców wód, w których rodzą się żarłacze białe.

„Są gatunkiem ważnym dla zdrowego ekosystemu morskiego i zaobserwowaliśmy, że utrata żarłaczy białych w innych obszarach świata ma ogromny wpływ na ekosystem”.