19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Amerykański urzędnik twierdzi, że Stany Zjednoczone przeprowadziły cyberatak na irański statek wojskowy

Amerykański urzędnik twierdzi, że Stany Zjednoczone przeprowadziły cyberatak na irański statek wojskowy

Stany Zjednoczone przeprowadziły niedawno cyberatak na irański statek wojskowy, który według Pentagonu zbierał informacje wywiadowcze na temat statków handlowych na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej i przekazywał te informacje bojownikom Houthi, powiedział w czwartek urzędnik amerykańskiej armii.

Według urzędnika, który przemawiał, cyberatak miał miejsce w ramach reakcji administracji Bidena z 2 lutego na atak dronów przeprowadzony w zeszłym miesiącu przez wspierane przez Iran bojówki w Iraku, w wyniku którego zginęło trzech amerykańskich żołnierzy w odległej placówce w Jordanii, a dziesiątki innych zostało rannych. warunek anonimowości.Jego tożsamość w celu omówienia spraw operacyjnych.

Amerykańscy analitycy od tygodni podejrzewali, że MV Behshad działał w pobliżu afrykańskiego portu Dżibuti, położonego po drugiej stronie cieśniny od Jemenu, w celu szpiegowania pobliskich statków i przekazywania tych informacji wspieranym przez Iran rebeliantom Houthi. Houthi, którzy kontrolują północny Jemen, wystrzeliwują rakiety i drony w stronę statków na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. Irańscy urzędnicy zaprzeczyli tym oskarżeniom. Huti powiedzieli, że ich ataki są wyrazem solidarności z Palestyńczykami, którzy są atakowani przez Izrael w Gazie.

Według amerykańskiej armii, która nie podała szczegółów tajnej misji, cyberatak miał na celu zakłócenie zdolności irańskiego statku do dzielenia się tymi informacjami z Houthi.

Rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh odmówiła w czwartek komentarza w tej sprawie.

„The New York Times” doniósł wcześniej, że Stany Zjednoczone przeprowadziły cyberatak na cele irańskie w ramach odpowiedzi na pomszczenie za zabicie trzech żołnierzy w Jordanii. Odpowiedź ta obejmowała także ataki odwetowe przeciwko siłom irańskim i wspieranym przez nie bojownikom w siedmiu lokalizacjach w Syrii i Iraku. Po raz pierwszy o sprawie poinformowała stacja NBC News Nowe szczegóły O czwartkowym cyberataku.

READ  Firmy zobowiązują się kupować „zielone” w puli Davos