3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Amerykanie stoją teraz po stronie Ameryki

Amerykanie stoją teraz po stronie Ameryki

grać

Z nowego sondażu wynika, że ​​wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych niewiele zrobiła, aby zjednoczyć Amerykanów wokół swojego narodu, ponieważ ostry podział pomiędzy stronami osłabia poparcie dla wysiłków wojennych ukraińskiego prezydenta.

The Ankieta ABC News/Washington Post W niedzielę opublikowano informację, że gotowość Amerykanów do finansowania wojny Ukrainy z Rosją w dalszym ciągu spada – 41% respondentów twierdzi, że Stany Zjednoczone robią za dużo w porównaniu z 33% w lutym. Dokładnie połowa stwierdziła, że ​​Stany Zjednoczone robią odpowiednią ilość lub niewystarczającą ilość, w porównaniu z 60% w lutym.

Liczby odzwierciedlają stanowiska stronnicze, gdyż republikańscy członkowie Kongresu, szczególnie w Izbie, wyrazili sprzeciw wobec wniosków prezydenta Joe Bidena o finansowanie pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy, która przekracza już 100 miliardów dolarów. Obecnie rozpatrywany przez Kongres wniosek wynosi 24 miliardy dolarów.

Wśród republikańskich respondentów biorących udział w sondażu 58% uważa, że ​​Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie zbyt dużego wsparcia, co stanowi trzy razy więcej niż 22% Demokratów.

Sondaż telefoniczny wśród 1006 dorosłych przeprowadzono w dniach 15–20 września, włączając w to dwudniowy udział Zełenskiego w szczycie ONZ w Nowym Jorku, ale nie dzień, w którym w zeszłym tygodniu odwiedził Kongres i Biały Dom.

Rozwój:

∎ Ukraiński atak drona „nieznacznie uszkodził” dach budynku administracyjnego w rosyjskim mieście Kursk, powiedział gubernator regionu Roman Starowojt. Niepotwierdzone doniesienia mediów w obu krajach podały, że było to biuro kurskiego oddziału głównej agencji bezpieczeństwa Rosji, Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

READ  „W Rzeszy”: polska opozycja wobec antyrządowego wiecu wyborczego

Urzędnicy podali, że w rosyjskich atakach w południowej prowincji Chersoń zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych, w tym pięciu w mieście o tej samej nazwie i stolicy regionu. W listopadzie ofensywa ukraińska wyparła siły Moskwy z Chersonia, które jednak kontynuowały ostrzał przez rzekę Dniepr.

∎ Władimir Kara-Murza Jr., skazany w 2023 r. na 25 lat więzienia za publiczne potępienie wojny Rosji na Ukrainie, został przeniesiony do więzienia o zaostrzonym rygorze na Syberii i przetrzymywany w małej „celi karnej”. Niedziela.

∎ Liczba osób rannych w piątkowym rosyjskim ataku rakietowym na centralne miasto Krzemieńczuk wzrosła do 55, powiedział burmistrz Witalij Malecki. Jedna osoba zginęła.

Po tym, jak jego komentarze pod adresem ONZ zirytowały ich, wydaje się, że Zełenski próbuje załagodzić konflikt z przywódcami sąsiedniej Polski, która była zagorzałym sojusznikiem podczas wojny.

A Tweetnij w sobotę Zełenski ogłosił odznaczenia państwowe dla dwóch polskich wolontariuszy i zakończył słowami: „Dziękuję Polsce za nieocenione wsparcie i solidarność, która pomaga chronić wolność całej naszej Europy!”

Polski premier Mateusz Morawiecki ostrzegł Zełenskiego, aby „nigdy więcej nie obrażał Polaków” i powiedział, że Polska przestanie wysyłać broń na Ukrainę.

Chociaż oba kraje współpracowały przeciwko rosyjskiej agresji, w ostatnich tygodniach zostały uwikłane w spór handlowy, gdy Ukraina próbowała eksportować swoje zboże drogą lądową przez kraje europejskie – w tym Polskę. Obżarstwo i obniżanie cen.

W swoim przemówieniu przy ONZ Zełenski nazwał spór „dramatem politycznym”.

W niedzielę polski prezydent Andrzej Duda powiedział, że ukraińskie zboże może być eksportowane, co jest oznaką złagodzenia napięć.

Choć nie udało mu się pozyskać większości Amerykanów, Zełenski nie wrócił do domu z pustymi rękami. Po pierwsze, podczas swojej czwartkowej wizyty Biały Dom ogłosił pakiet pomocy wojskowej o wartości 325 milionów dolarów, a Kanada zadeklarowała przekazanie 650 milionów dolarów pomocy obronnej w ciągu najbliższych trzech lat.

READ  bne IntelliNews - Inflacja w Polsce na niekontrolowanym poziomie 17,2% we wrześniu, według wstępnych szacunków

Ponadto ukraiński prezydent powiedział, że spotkał się z kilkoma liderami biznesu, którzy wyrazili zainteresowanie inwestowaniem w odbudowę Ukrainy, w tym z byłym burmistrzem Nowego Jorku Michaelem Bloombergiem, dyrektorem generalnym BlackRock Larrym Finkiem i zarządzającym funduszem hedgingowym Billem Ackmanem. Właściciel New England Patriots Robert Kraft był jednym z miliarderów, którzy poznali Zełenskiego na zdjęciu, które umieścił w Telegramie.

„Amerykańscy przedsiębiorcy i finansiści potwierdzili gotowość do przeprowadzenia w naszym kraju inwestycji na dużą skalę natychmiast po zakończeniu wojny i zapewnieniu bezpieczeństwa” – powiedział Zełenski, który swój tydzień określił jako „bardzo produktywny”.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA poinformowała, że ​​rosyjskie siły obrony powietrznej próbowały przechwycić atak dronów w poniedziałek wczesnym rankiem w prowincji Tuła, około 200 km na południe od Moskwy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Ukraina stała się bardziej agresywna w dążeniu do celów w głębi terytorium Rosji, w tym do Moskwy.

Początkowo nie zgłoszono żadnych obrażeń ani szkód – RIA cytuje regionalne ministerstwo obrony. Agencja informacyjna TASS podała jednak, że atak zmusił moskiewskie lotniska Wnukowo i Domedowo do ograniczenia ruchu lotniczego.

W poniedziałek siły powietrzne Ukrainy ostrzegły, że Rosja wystrzeliła rakiety manewrujące i drony w kierunku południowej prowincji Odessa. – poinformowała „Ukraińska Prawda”..

Dodane przez: Associated Press