30 września, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Akcje Tesli rosną po tym, jak Morgan Stanley przewidział, że superkomputer Dojo będzie mógł prowadzić samochód

Akcje Tesli rosną po tym, jak Morgan Stanley przewidział, że superkomputer Dojo będzie mógł prowadzić samochód

Nathana Howarda/Getty Images

Uczestnicy sprawdzają pojazdy elektryczne Tesli podczas targów Electrify Expo w Waszyngtonie, 23 lipca 2023 r.


Nowy Jork
CNN

Superkomputer Dojo Tesli może doprowadzić do wzrostu wartości rynkowej producenta samochodów elektrycznych o 500 miliardów dolarów, stwierdzili analitycy Morgan Stanley w poniedziałkowej notatce.

Akcje Tesli podskoczyły o ponad 6% podczas poniedziałkowych notowań na początku sesji, po dobrych prognozach zespołu Morgan Stanley na temat wysiłków producenta samochodów w zakresie obliczeń superkomputerowych. Zespół Morgan Stanley, kierowany przez długoletniego analityka Tesli, Adama Jonasa, przewidział, że dojo może spowodować ogromny wzrost wartości, potencjalnie otwierając nowe źródła przychodów poprzez szersze zastosowanie taksówek i usług oprogramowania.

Analitycy porównali potencjał Dojo Tesli z „ tymi samymi siłami, które napędzały” Amazon Web Services do wyniesienia rentowności Amazona na nowy poziom.

Inwestorzy od dawna debatują, czy Tesla jest firmą samochodową, czy technologiczną. Uważamy, że to jedno i drugie, ale największym czynnikiem generującym wartość są przychody z oprogramowania i usług.

Dojo, wewnętrzny superkomputer, który pracuje w Tesli od około pięciu lat, został zaprojektowany do szkolenia systemów sztucznej inteligencji w zakresie wykonywania złożonych zadań, takich jak wspomaganie autopilota systemu wspomagania kierowcy Tesli, a także wspomaganie wysiłków w zakresie „pełnej samodzielnej jazdy”.

Analitycy Morgan Stanley uważają, że Dojo może otworzyć „nowe rynki, do których można dotrzeć, wykraczające poza sprzedaż pojazdów po ustalonej cenie”.

Analitycy dodali, że „warto obejrzeć” najnowszą wersję w pełni autonomicznego systemu jazdy Tesli (która ma zostać zaprezentowana pod koniec roku) oraz kolejny Dzień AI Tesli (oczekiwany na początek 2024 r., ale jeszcze nieogłoszony).

Akcje Tesli wzrosły ponad dwukrotnie od początku roku, ale nadal są dalekie od najwyższego w historii dziennego maksimum wynoszącego 414,50 dolarów ustalonego w listopadzie 2021 r. Wartość rynkowa najcenniejszego producenta samochodów na świecie na piątkowym zamknięciu wynosiła około 788,74 miliardów dolarów.

READ  Dimon mówi, że Kongres nie powinien grać w gry z wiarygodnością kredytową Stanów Zjednoczonych