25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Akcje obniżają swoje oczekiwania inflacyjne dotyczące miedzi

Akcje obniżają swoje oczekiwania inflacyjne dotyczące miedzi

  • Kontrakty terminowe S&P wzrosną o 0,9%, akcje europejskie o 1,5%
  • Globalne akcje MSCI oczekują 2,5% tygodniowego zysku
  • Miedź spada w ciągu tygodnia o ponad 7%, a ropa o 2%
  • Rentowności niemieckich 10-letnich obligacji spadły o 4 punkty bazowe

LONDYN (Reuters) – Światowe akcje zmierzają do pierwszego tygodniowego wzrostu od miesiąca, a Wall Street ma w piątek otworzyć się wyżej, mając nadzieję, że miedź i inne surowce zmniejszą niekontrolowaną inflację.

Tydzień był naznaczony ostrym spadkiem cen towarów z obawy, że światowa gospodarka wygląda chwiejnie i że wyższe stopy procentowe zaszkodzą wzrostowi – co z kolei skłania traderów do obniżenia oczekiwań inflacyjnych i ograniczenia niektórych zakładów dotyczących wielkości podwyżek.

„Inflacja pozostanie podwyższona i powyżej celu, ale jest coraz bardziej prawdopodobne, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy zacznie osiągać szczyt”, powiedział Andrew Hardy, dyrektor ds. inwestycji w Momentum Global Investment Management.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Rynki mogą to znieść dość dobrze – istnieje możliwość ożywienia w dalszej części roku”.

Kontrakty terminowe na S&P w USA wzrosły o 0,9%, a globalne indeksy giełdowe MSCI o 0,9% (.MIWD00000PUS) Wzrosła o 0,5% w ciągu dnia i 2,5% w ciągu tygodnia, co stanowi pierwszy tygodniowy wzrost od maja.

Miedź, lider w produkcji gospodarczej o szerokim zakresie zastosowań przemysłowych i budowlanych, czeka największy tygodniowy spadek od marca 2020 r. W piątek spadła w Londynie i Szanghaju, a w ciągu tygodnia spadła o ponad 7%.

Cyna spadła w piątek o prawie 15%, przynosząc w tym tygodniu straty do rekordowych 25%, ponieważ inwestorzy obawiają się, że spowolnienie wzrostu gospodarczego zmniejszy popyt na metal używany do spawania elektroniki.

Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły w piątek o ponad 1 USD do 11,28 USD za baryłkę, ale w ciągu tygodnia spadły o 2% i 10%.

W ciągu miesiąca, podczas gdy ceny referencyjne zbóż spadły, a pszenica Chicago spadła o ponad 8% w ciągu tygodnia.

READ  Problemy z biletami i pasami bagażowymi powodują duże opóźnienia na lotnisku w Austin

Złoto wzrosło o 0,2% do 1826,30 USD za uncję, ale zbliżało się do drugiego z rzędu tygodniowego spadku.

Niższe ceny przyniosły pewną ulgę dla akcji, ponieważ motorem inflacji były energia i żywność.

Akcje europejskie (.stoxx) Podskoczył o 1,5%, oczywiście z niewielkim tygodniowym przyrostem. Indeks FTSE w Wielkiej Brytanii (.FTSE) Wzrósł o 1,3%, wykazując również niewielki wzrost w ciągu tygodnia.

„Dla inwestorów długoterminowych historia się nie zmieniła — rynki bessy oferują bardziej atrakcyjne wyceny dla wysokiej jakości spółek z przewagą konkurencyjną” — powiedział Louis Grant, menedżer globalnego portfela akcji w Federated Hermes.

Prezes amerykańskiego banku centralnego Jerome Powell powiedział w czwartek prawodawcom, że zobowiązanie Rezerwy Federalnej do ograniczenia 40-letniej wysokiej inflacji jest „bezwarunkowe”, jednocześnie przyznając, że gwałtownie wyższe stopy procentowe mogą zwiększyć bezrobocie. Czytaj więcej

Niemcy zmierzają w kierunku niedoboru gazu, jeśli dostawy rosyjskiego gazu pozostaną tak niskie, jak obecnie z powodu konfliktu na Ukrainie, a niektóre branże będą musiały zostać zamknięte, jeśli nie będzie go wystarczająco dużo zimą, powiedział we wtorek minister gospodarki Robert Habeck dla Der Spiegel. . Piątek. Czytaj więcej

Ukraina poinformowała, że ​​w piątek siły rosyjskie „całkowicie zajęły” miasto na południe od strategicznie ważnego miasta Łyszczańsk we wschodnim obwodzie Ługańska. Czytaj więcej

Obligacje silnie wzrosły w nadziei na obcięcie zakładów na duże podwyżki stóp, a rentowność niemieckich dwuletnich obligacji spadła w czwartek o 26 punktów bazowych, co jest największym spadkiem od 2008 roku.

Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji spadła w piątek o 4 punkty bazowe po spadku o 29 punktów bazowych w czwartek i zbliża się do pierwszego tygodniowego spadku od połowy maja.

Biorąc to pod uwagę, referencyjna rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 4 punkty bazowe do 3,1076%, po spadku o 7 punktów bazowych w czwartek.

Fundusze obligacji odnotowały największe odpływy od kwietnia 2020 r. w tygodniu kończącym się w środę, podczas gdy akcje straciły 16,8 miliarda dolarów, ponieważ rynki ugrzęzły w skrajnie zniżkowej pozycji, wynika z cotygodniowej analizy odpływów przeprowadzonej przez Bank of America.

READ  Liczby wylosowane w tegorocznym finałowym losowaniu, które doprowadziły do ​​wygranej w Powerball o wartości 760 milionów dolarów

Dolar amerykański spadł z ostatnich 20-letnich maksimów. Euro wzrosło o 0,23% do 1,05470 USD, a dolar pozostał bez zmian na poziomie 135,03 jena.

Słabnący jen ustabilizował się w tym tygodniu i nie zyskał w piątek niewielkiego wsparcia ze strony japońskiej inflacji, która drugi miesiąc z rzędu przekroczyła cel Banku Japonii na poziomie 2%, zwiększając presję na jego bardzo łagodne stanowisko w sprawie polityki. Czytaj więcej

Najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (MIAPJ0000PUS.) Wzrósł o 1,1 procent, wspierany przez ratowanie krótkich sprzedawców z Alibaba (9988.HK) – co stanowi wzrost o około 6% – wśród wskazań, że chińskie represje wobec technologii słabną.

Japoński indeks Nikkei (.N225) Wzrosła o 1,2% przy tygodniowym wzroście o 2%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Brijesha Patel w Bengaluru, Toma Westbrooka w Singapurze i Sama Byforda w Tokio. Montaż dokonali Jacqueline Wong, John Stonestreet i Andrew Heavens

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.