29 stycznia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zakazy mięsa i „de-Brexit”? Prognozy banku na rok 2023 są „oburzające”

Zakazy mięsa, wyższe ceny złota i brytyjskie głosowanie za „de-Brexitem” mogą być na kartach w 2023 r., zgodnie z oburzającymi przewidywaniami Saxo.

Bloomberg/Współautor/Getty Images

„Okropne prognozy” Saxo Banku na rok 2023 obejmują zakaz produkcji mięsa, gwałtownie rosnącą cenę złota i brytyjskie głosowanie za „anulowaniem Brexitu”.

Raport roczny Banku Duńskiego, opublikowany na początku tego miesiąca, przewiduje, że globalne gospodarki przejdą w tryb „gospodarki wojennej”, „w której suwerenne zyski gospodarcze i samodzielność przebijają globalizację”.

I chociaż prognozy nie odzwierciedlają oficjalnych poglądów banku, przyjrzano się, w jaki sposób decyzje decydentów w przyszłym roku mogą wpłynąć zarówno na światową gospodarkę, jak i program polityczny.

Złoto osiągnęło poziom 3000 USD

Wśród „oburzających” wezwań banku na przyszły rok, szef strategii surowcowej Saxo, Ole Hansen, przewidział, że złoto spotowe może przekroczyć 3000 dolarów za uncję w 2023 roku – około 67% powyżej obecnej ceny 1797 dolarów za uncję.

ustawia raport oczekiwana wysokość Do trzech czynników: „narastającej mentalności gospodarki wojennej”, która sprawia, że ​​złoto jest bardziej atrakcyjne niż rezerwy walutowe, znaczne inwestycje w nowe priorytety bezpieczeństwa narodowego i zwiększona globalna płynność, gdy decydenci próbują zapobiec katastrofie zadłużenia podczas recesji.

„Nie zdziwiłbym się, gdyby gospodarki napędzane surowcami chciały sięgnąć po złoto z powodu braku lepszych alternatyw” – powiedział Steen Jacobsen, dyrektor ds. inwestycji w Saxo, 6 grudnia w „Squawk Box Europe” CNBC.

„Myślę, że złoto będzie latać” – dodał.

Podczas gdy analitycy spodziewają się wzrostu ceny złota w 2023 r., wzrost na taką skalę jest mało prawdopodobny, według globalnej firmy wywiadowczej CRU.

„Nasza perspektywa cenowa jest znacznie bardziej umiarkowana” – powiedział CNBC Kirill Kirilenko, główny analityk CRU.

„Mniej jastrzębi Fed prawdopodobnie doprowadzi do osłabienia dolara amerykańskiego, co z kolei może dać złotym bykom więcej przestrzeni i energii do rajdu w przyszłym roku, podnosząc ceny do około 1900 USD za uncję” – powiedział.

READ  „To szaleństwo”: agenci nieruchomości opisują chaos na gorącym rynku wynajmu w Nowym Jorku

Kirilenko dał jednak jasno do zrozumienia, że ​​wszystko zależy od ruchów Fed. „Jakakolwiek wskazówka „jastrzębiego” wzrostu ze strony amerykańskiego banku centralnego prawdopodobnie wywrze presję na niższe ceny złota” – powiedział.

Wielka Brytania zagłosuje za anulowaniem Brexitu

Według Jacobsena z Saxo przyszłoroczne „haniebne oczekiwania” prawdopodobnie zostaną wywołane przez kolejne referendum w sprawie Brexitu.

„Właściwie myślę, że jest to jedna z rzeczy, które będą miały duży potencjał” – powiedział CNBC.

Jessica Amir, strateg w Saxo Market, powiedziała, że ​​premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i minister finansów Jeremy Hunt mogą obniżyć notowania torysów do „bezprecedensowo niskich poziomów”, ponieważ „ich brutalny program fiskalny wpędza Wielką Brytanię w miażdżącą recesję”.

Bank przewidywał, że może to skłonić angielską i walijską opinię publiczną do ponownego przemyślenia głosowania w sprawie Brexitu, z udziałem młodych wyborców i zmuszeniem Sunaka do rozpisania wyborów powszechnych.

Saxo spodziewa się kolejnego referendum w sprawie Brexitu.

NurPhoto / Współtwórca / Getty Images

Opozycyjna Partia Pracy mogłaby wtedy wygrać wybory, powiedział Amir w Saxo, obiecując przeprowadzić referendum w sprawie anulowania Brexitu 1 listopada, z „ponownym dołączeniem” wygrywającym głosowanie.

„Biznesmeni twierdzą, że jedyne, co zyskują na Brexicie, to PKB Wielkiej Brytanii” – powiedział Jacobsen z Saxo w rozmowie z CNBC. „Reszta to tylko rutynowa wycieczka” – powiedział.

Anand Menon, dyrektor brytyjskiego think tanku Centre for a Changing Europe, powiedział, że prognoza „po prostu się nie liczy”.

„Nie sądzę, że będzie kolejne referendum i pomysł na to [Labour leader Keir] Starmer przyjmie takie podejście do ptaków”.

Starmer powiedział na wrześniowej konferencji biznesowej, że jego partia tak zrobi Spraw, aby Brexit zadziałał.

Anthony Scaramucci mówi, że Wielka Brytania powinna przeprowadzić kolejne referendum w sprawie Brexitu

Menon powiedział, że nastroje społeczne wobec Brexitu zmieniły się od czasu referendum, po tym jak niewielka większość 52% wyborców zdecydowała się ponownie opuścić UE w 2016 roku.

READ  Lummis i Gillibrand chcą umożliwić CFTC i traktować aktywa cyfrowe jak towary

„Opinia publiczna z pewnością wydaje się zmieniać” – powiedział.

Badanie przeprowadzone przez YouGov W listopadzie 59% z 6174 ankietowanych osób uważało, że Brexit poszedł „nieco źle” lub „bardzo źle” od końca 2020 r., podczas gdy tylko 2% stwierdziło, że poszło „bardzo dobrze”.

zakaz produkcji mięsa

Mięso odpowiada za 57% emisji z produkcji żywności, wynika z opublikowanych przez niego badań żywność naturyA ponieważ kraje na całym świecie podjęły zobowiązania do zerowej emisji netto, Saxo twierdzi, że co najmniej jeden kraj może całkowicie ograniczyć produkcję mięsa.

Charo Chanana, strateg w SaxoMarket, kraj, który „chce wyprzedzić innych” na podstawie swoich danych klimatycznych, może zdecydować o wprowadzeniu wysokich podatków od mięsa od 2025 r. i może całkowicie zakazać żywego mięsa pochodzenia zwierzęcego produkowanego w kraju do 2030 r.

Według badań opublikowanych przez Nature Food mięso odpowiada za 57% emisji z produkcji żywności.

Future Publishing / Współtwórca / Getty Images

„Nie zdziwiłbym się, gdyby szkoły w Danii i Szwecji całkowicie zakazały spożywania mięsa, to zdecydowanie zmierza w tym kierunku” – powiedział CNBC Jacobsen z Saxe. „Wydaje się to szalone dla nas, starych ludzi” – dodał.

Wielka Brytania, kraje Unii Europejskiej, Japonia i Kanada należą do krajów, które mają prawnie wiążące zobowiązania do nieużywania zera.

Brytyjski Departament Środowiska, Żywności i Rolnictwa Wiejskiego powiedział, że „nie ma planów” wprowadzenia podatku od mięsa lub zakazania produkcji mięsa, gdy skontaktowała się z nim CNBC.

Rok 2023 pełen wydarzeń?

Wśród innych „haniebnych prognoz” Saxo na nadchodzący rok znalazła się rezygnacja prezydenta Francji Emmanuela Macrona, powiązanie japońskiego jena z dolarem amerykańskim na poziomie 200 oraz utworzenie zjednoczonej armii Unii Europejskiej.

Jednak wszystkie prognozy należy traktować z przymrużeniem oka. Jacobsen z Saxo powiedział CNBC, że istnieje 5-10% szans, że każda prognoza się spełni.

READ  Kontrakty terminowe na akcje TK po Walmarcie i Home Depot pomagają budować na ostatnim zwyżce

Bank co roku przez ostatnią dekadę publikował garść „oburzających prognoz”, a niektóre z nich faktycznie się spełniły – lub przynajmniej się do nich zbliżyły.

W 2015 roku Saxo przewidział, że Wielka Brytania właśnie to zrobi Głosuj za wyjściem z Unii Europejskiej W następstwie osuwiska Partii Niepodległości Wielkiej Brytanii oczekuje się, że Niemcy wejdą w recesję w 2019 r. – i tak się stało w tym kraju. Trudno uniknąć – i postaw na to Bitcoin odnotuje błyskawiczny wzrost w 2017 roku