18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Agencja ONZ ds. uchodźców zaangażowana w polskie prawo zezwalające na torby Bush

WARSZAWA, Polska (AP) – Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) wyraził w piątek zaniepokojenie ustawą uchwaloną w tym tygodniu przez Polskę, która umożliwiałaby arbitralne odrzucanie wniosków azylowych przez migrantów.

Nowa ustawa, zatwierdzona przez parlament w czwartek, pojawiła się w obecności setek imigrantów z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki na granicy polsko-białoruskiej. W odpowiedzi na sankcje UE wobec białoruskich rządów, członek UE Polska oskarża ją o zachęcanie sąsiadów do przekraczania granicy.

W praktyce polscy pogranicznicy od tygodni popychają nielegalnych imigrantów z Białorusi.


Przedstawicielka UNHCR w Polsce Christine Goyer powiedziała w oświadczeniu, że nowe prawo „podważa podstawowe prawo do azylu w prawie międzynarodowym i unijnym”.

Ograniczenie dostępu do terytorium i procedur azylowych dla osób ubiegających się o azyl „narusza Konwencję dotyczącą Uchodźców z 1951 r., która wyraźnie stanowi, że osoby ubiegające się o azyl nie powinny być karane za nielegalne przekraczanie granicy”.

Dodał, że te praktyki „zwiększą tylko cierpienie ludzi zmuszonych do ucieczki”.

Nowa ustawa musi zostać zatwierdzona przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Polska twierdzi, że białoruski rząd zachęca do napływu imigrantów, zapewniając bezpłatne wizy turystyczne i łatwe loty na Białoruś w ramach „wojny hybrydowej” przeciwko UE.

Polscy strażnicy graniczni twierdzą, że każdego dnia dochodzi do setek nielegalnych prób wjazdu do Polski, 682 zostały odnotowane w czwartek.

Warunki graniczne stanowią większe zagrożenie dla migrantów, gdy temperatura spada.

W czwartek polska policja poinformowała o niedawnej śmierci 24-letniego Syryjczyka, którego znaleziono na polu podczas próby przekroczenia granicy. Inni imigranci, którzy zginęli tam w poprzednich tygodniach, byli wyczerpani.

READ  Pierwszy w Polsce model H Hercules wchodzi do krajowej produkcji | Aktualności

___

Śledź globalny zasięg migracji AP https://apnews.com/hub/migration