22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Agencja graniczna UE twierdzi, że liczba nielegalnych wjazdów migracyjnych rośnie

Agencja graniczna UE twierdzi, że liczba nielegalnych wjazdów migracyjnych rośnie

WARSZAWA, Polska (AP) — Agencja graniczna Unii Europejskiej podała w poniedziałek liczbę nielegalnych wjazdów migrantów. W tym roku okres od stycznia do października wzrósł do ponad 275 tys.

Według Frontexu liczba ta jest o 73% wyższa niż w tym samym okresie w 2021 r. i najwyższa od szczytu w 2016 r.

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej z siedzibą w Warszawie poinformowała, że ​​większość wpisów nadal ma miejsce wzdłuż szlaku zachodniobałkańskiego, przy czym wykryto ponad 128 000 osób. Migranci na tym szlaku pochodzą głównie z Burundi, Afganistanu i Iraku.

Według raportu Frontexu na szlaku środkowośródziemnomorskim, na którym migranci głównie próbują dotrzeć do Włoch, odnotowano 48% wzrost liczby nielegalnych przyjazdów, przekraczając 79 000 w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2022 r.

Zmniejszyła się jednak aktywność na szlaku zachodniośródziemnomorskim oraz szlaku lądowym z Ukrainy i Białorusi. Członkowie UE Polska, Litwa i Łotwa zbudowały mury wzdłuż swoich granic z Białorusią, aby uniemożliwić migrantom próby nielegalnego wjazdu.

Frontex przypisał dużą liczbę przekroczeń „powtarzalnym próbom przekroczenia granicy przez obecnych migrantów” w regionie Bałkanów Zachodnich, ale także „osobom nadużywającym bezwizowego dostępu do regionu”.

Niektórzy migranci latają bez wiz do Belgradu, stolicy Serbii, która nie znajduje się w UE, a następnie udają się na zewnętrzną granicę 27-członkowego bloku.

W odpowiedzi Frontex rozmieścił w regionie ponad 500 funkcjonariuszy i personelu korpusu.

W sumie ponad 2300 oficerów korpusu i personelu Frontexu „uczestniczy w różnych działaniach operacyjnych na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej”, podała agencja.

___

Śledź relacje AP dotyczące migracji na https://apnews.com/hub/migration

READ  Nowe amerykańskie śmigłowce w Polsce zapewniają „oszałamiający” flanker NATO: Envoy