5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Afrykański Kongres Narodowy w Republice Południowej Afryki zawiesza byłego prezydenta Jacoba Zumę w biurze Politics News

Afrykański Kongres Narodowy w Republice Południowej Afryki zawiesza byłego prezydenta Jacoba Zumę w biurze Politics News

Zawieszenie byłego prezydenta Republiki Południowej Afryki ma miejsce przed wyborami powszechnymi w kraju.

Rządzący w Republice Południowej Afryki Afrykański Kongres Narodowy podjął decyzję o zawieszeniu byłego prezydenta Jacoba Zumy na kilka tygodni po tym, jak wspierał on inną partię przed tegorocznymi wyborami powszechnymi.

„Zuma i inne osoby, których zachowanie jest sprzeczne z naszymi wartościami i zasadami, znajdą się poza Afrykańskim Kongresem Narodowym” – powiedział w poniedziałek sekretarz generalny ANC Fikile Mbalula.

Powszechnie oczekiwana decyzja będzie postrzegana jako kolejny przejaw podziału ruchu przed wyborami parlamentarnymi, w których oczekiwana jest utrata popularności długo dominującego AKN.

Zuma był czwartym prezydentem demokratycznej Republiki Południowej Afryki i sprawował ten urząd w latach 2009–2018, ale w obliczu chmury zarzutów o korupcję został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska i odciął się od partii, której kiedyś przewodniczył.

W grudniu ogłosił, że będzie prowadził kampanię na rzecz nowej partii Umkhonto we Sizwe (MK), czyli Włóczni Narodu, nazwanej na cześć byłego zbrojnego skrzydła AKN podczas walki z apartheidem.

Mbalula powiedział, że oprócz zawieszenia Zumy ANC może złożyć skargę do Trybunału Wyborczego o unieważnienie rejestracji nowej partii i złożyć skargę dotyczącą znaku towarowego w celu przywrócenia nazwy.

„Utworzenie partii MK nie jest dziełem przypadku” – oznajmił Mbalula po spotkaniu z krajowym komitetem wykonawczym partii, w którym uczestniczył prezydent Cyril Ramaphosa.

„To celowa próba wykorzystania dumnej historii walki zbrojnej z apartheidem do uwiarygodnienia rażąco kontrrewolucyjnego programu”.

Jak podaje South African Broadcasting Corporation raportZuma ma 48 godzin na ustosunkowanie się do zawieszenia.

READ  Nikołaj Pieskow: Syn rzecznika Putina dołączył do Wagnera na Ukrainie