22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Administrator NASA chwali sukces Chandrayaan-3 w Indiach

Administrator NASA chwali sukces Chandrayaan-3 w Indiach

Dyrektor NASA powiedział, że Indie zasługują na pochwałę za to osiągnięcie.

Bombaj:

Wskazując na sukces Indii w misji Chandrayaan-3, administrator NASA Bill Nelson powiedział w piątek, że Indie dokonały czegoś, czego nie zrobił żaden inny kraj i zasługują na pochwałę za to osiągnięcie.

„Gratulacje dla Indii. Wylądowaliście jako pierwsi wokół południowego bieguna Księżyca. Będziemy mieli komercyjny lądownik, który wyląduje w przyszłym roku, ale Indie były pierwsze. Inni próbowali, innym się nie udało. Ale Indie odniosły sukces. zasługujemy na wszystko” – powiedział podczas rozmowy z reporterami w Bombaju. Chwała temu osiągnięciu. „To bardzo ważne.”

Nelson wspomniał także o misji NISAR, zauważając, że po ukończeniu czterech głównych obserwatoriów przygotowany zostanie pełny, złożony model 3D, który pozwoli zobaczyć, co dzieje się na Ziemi.

„To duże obserwatorium, które rozwijamy we współpracy z rządem Indii. Istnieją cztery główne obserwatoria. Kiedy dotrzemy do wszystkich czterech obserwatoriów wraz z 25 statkami kosmicznymi, które już znajdują się na orbicie, będziemy mieli kompletny kompozyt 3D model tego, co dokładnie dzieje się z Ziemią. Chcemy zachować „Naszą ojczyznę”.

Dodał: „Pierwszym z tych wielkich obserwatoriów jest Nazar. Będzie ono obserwować wszystkie powierzchnie Ziemi. Zaobserwuje wszelkie zmiany w wodzie, lądzie i lodzie. Będzie to kolejny zestaw danych, który nam pomoże”. „Zrozumieć, co dzieje się z Ziemią… ta misja odbędzie się w pierwszej połowie przyszłego roku. Rakietę dostarczyła Indyjska Agencja Kosmiczna, a następnie wspólnie zbudowaliśmy statek kosmiczny… i jest on przygotowywany w Bangalore w ISRO .”

NISAR, wspólna misja obserwacji Ziemi prowadzona przez NASA i ISRO, pomoże naukowcom zbadać, w jaki sposób zmiany w ekosystemach leśnych i mokradeł wpłyną na globalny obieg węgla i zmianę klimatu.

NISAR to także wspólna misja NASA i ISRO, a zaawansowane systemy radarowe znajdujące się na orbicie będą skanować prawie wszystkie powierzchnie lądowe i lodowe dwa razy co 12 dni. Zgromadzone dane pomogą badaczom zrozumieć dwie kluczowe funkcje obu typów ekosystemów: wychwytywanie i uwalnianie dwutlenku węgla.

READ  Nowe badania kwestionują teorię neandertalskiego zakopywania kwiatów

Satelita NISAR, wyposażony w zaawansowane systemy radarowe, będzie skanował niemal wszystkie powierzchnie lądowe i lodowe dwa razy w ciągu 12 dni. Zebrane dane pomogą badaczom zrozumieć, w jaki sposób węgiel jest wychwytywany i uwalniany w tych ekosystemach.

Dyrektor NASA oświadczył, że ponownie polecą na Księżyc i tym razem będą im towarzyszyć zagraniczni partnerzy, a także będą mieli międzynarodową załogę podczas pierwszej misji z astronautami na Księżyc.

„No cóż, istnieje ogromna szansa w przyszłości na rozszerzenie inwestycji komercyjnych z Indii. Teraz w NASA mamy partnerów komercyjnych, więc na przykład wrócimy na Księżyc, ale tym razem wrócimy z naszymi partnerami handlowymi. ” „Wybieramy się z naszymi międzynarodowymi partnerami. Pierwsza misja z astronautami na Księżyc, która odbędzie się za rok, będzie miała międzynarodową załogę. Dlatego wysiłki komercyjne stanowią dużą część naszego programu kosmicznego i to będzie będzie tak samo także tutaj, w Indiach” – dodał. „.

W czwartek Nelson odwiedził Centrum Satelitarne Ur Rao (URSC) w Bengaluru, gdzie satelita NASA-ISRO z syntetyczną aperturą (NISAR) przechodzi testy przed planowanym wystrzeleniem w 2024 r.

Szef NASA przebywa z wizytą w Indiach i w środę spotkał się także ze studentami Muzeum Przemysłu i Technologii Visvesvaraya (VITM) w Bengaluru.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)