Urzędnicy podali, że Polak został aresztowany i oskarżony o spiskowanie z rosyjskim wywiadem w celu zamordowania Wołodymyra Zełenskiego.
Polska prokuratura podała, że mężczyzna, zidentyfikowany jedynie jako Paweł K, otrzymał zadanie zebrania informacji na temat lotniska w Polsce, z którego korzystał prezydent Ukrainy.
Dodali, że podstawą aresztowania był wywiad Ukrainy.
Urzędnicy nie podają, czy osoba rzeczywiście przesłała jakiekolwiek informacje.
Jeśli zostanie uznany winnym, może mu grozić do ośmiu lat więzienia. Podejrzany został zatrzymany, a śledztwo jest w toku.
W oświadczeniu polska prokuratura oskarżyła Pawła Kaya o świadczenie usług rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu. Skontaktował się z „Rosjanami bezpośrednio zaangażowanymi w wojnę na Ukrainie”.
Powiedzieli, że Paweł K miał za zadanie zebrać informacje na temat bezpieczeństwa na lotnisku Rzeszów-Jasionka w południowo-wschodniej Polsce.
Przed inwazją na Ukrainę na pełną skalę Port Lotniczy Rzeszów-Zazionka był małym lotniskiem regionalnym. Jednak od tego czasu stał się kluczowym ośrodkiem szerszej operacji zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Samoloty wojskowe i transportowe z USA i całej Europy regularnie przylatują i wylatują z lotniska, dostarczając zaopatrzenie czekającym ciężarówkom podróżującym 100 km (62 mil) do granicy z Ukrainą.
Ukraińska przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla większości lotów, dlatego przywódcy podróżujący do i z kraju latają do krajów sąsiednich, takich jak Polska, i jadą pociągiem do Kijowa.
Wiadomo, że Zełenski wylatuje z Rzeszowa-Jasionki z wizytami zagranicznymi. W grudniu 2022 r. wrócił na lotnisko po wizycie w Waszyngtonie. Inni zagraniczni dygnitarze, tacy jak prezydent USA Joe Biden, przejeżdżali przez lotnisko w drodze na Ukrainę.
W zeszłym roku polskie władze poinformowały, że aresztowały grupę cudzoziemców pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Rzekomo zainstalowali dziesiątki kamer, w tym niektóre na terenie lotniska Rzeszów-Jasionka.
W czwartek sąsiednie Niemcy aresztowały dwóch rosyjskich szpiegów podejrzanych o spiskowanie mające na celu sabotaż niemieckiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35