26 grudnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Narodowy Bank Polski nie zmienił stóp procentowych, uwaga na jutrzejszą konferencję prasową | pstryknąć

Zgodnie z oczekiwaniami stopy NBP pozostają bez zmian (stopa referencyjna wciąż na poziomie 6,75%). Raport po posiedzeniu pokazał spadek PKB w pierwszym kwartale i dalszy spadek popytu konsumpcyjnego, przy wciąż rosnących inwestycjach. Dokument ponownie podkreśla korzystne warunki na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Zgodnie z oczekiwaniami, RPP odnotowała w maju dalszy spadek inflacji CPI oraz znaczny spadek inflacji bazowej. Rada nadal obserwowała wzrost kosztów w kosztach wyrobów gotowych. Reszta raportu pozostała w dużej mierze niezmieniona, z wyjątkiem aktualizacji kolumn dotyczących danych o produkcie krajowym brutto za pierwszy kwartał i najnowszych danych o inflacji. Rada podtrzymała opinię, że powrót inflacji do celu NBP będzie następował stopniowo, biorąc pod uwagę skalę i trwałość dotychczasowych wstrząsów zewnętrznych.

Kluczowym wydarzeniem w kontekście perspektyw polityki pieniężnej będzie jutrzejsza konferencja prasowa prezesa NBP Glapińskiego. Spodziewamy się, że jego ton będzie jeszcze wyższy niż miesiąc temu. Spadek inflacji jest szybszy od oczekiwań (choć bliski marcowej prognozie EJ). Szczyt inflacji bazowej mamy już w dużej mierze za sobą, a umacniający się złoty i niższe ceny surowców powinny sprzyjać dalszej inflacji. Krótkoterminowe perspektywy inflacji poprawiły się, a niektórzy członkowie RPP zaczynają na nowo rozbudzać temat gotowości do obniżki stóp procentowych do końca roku.

Naszym zdaniem średniookresowe perspektywy inflacji pozostają niepewne, a przy napiętym rynku pracy, większej presji płacowej i silnej akceptacji podwyżek cen przez konsumentów inflacja może się ustabilizować powyżej celu NBP w średnim okresie. Projekcja NBP sugeruje powrót inflacji do celu do końca 2025 r. przy założeniu pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a ewentualna obniżka stóp do końca 2023 r. mogłaby to opóźnić.

Zatem w scenariuszu bazowym nie ma obniżki stóp procentowych w tym roku. Jednak poprawa krótkoterminowych perspektyw inflacji, umocnienie złotego i złagodzenie retoryki ze strony innych banków centralnych w nadchodzących miesiącach mogą być argumentami za obniżką stóp RPP w drugiej połowie roku. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji szacujemy na 30-40%.